Maharal je akronym pro Moraynu Hareav Judah Loew ben B'zalel (náš učitel Judah Loew syn B'zalela).
Židovská němčina ho jmenuje rabi Löw. V literatuře ho nacházíme pod přezdívkou Maharal. Občanským jménem to byl Jehuda ben Becalel.
Velký vzdělanec
Rabín Löw žil v době, kdy císař Rudolf II. zval do Prahy významné osobnosti 16. století, například astronomy Johanna Keplera nebo Tychona de Brahe. Zapadl svým filozofickým bádáním do doby širokého rozmachu vědy v Praze.
Maharal byl velký mystik a syntetik. Věřil, že nelze oddělit víru a náboženství od pozemského světa. Maharal znal a používal vědění celého tehdejšího světa, což tehdy byla Evropa a Blízký Východ.
Světská moc se emancipuje od náboženství
Zatímco v rovině filozofické mu to umožnilo sepsat významné spisy, v praktickém životě mu to komplikovalo kariérní postup.
Třikrát přišel do Prahy a třikrát ho židovská obec odmítla instalovat do svého čela jako vrchního českého zemského rabína. V té době se totiž oddělovala správa věcí světských od církevních a to vydrželo v Evropě od poloviny 16. století až dodnes.
Rabi Löw měl sice velkou autoritu, byl učitelem nejvýznamnějších židovských škol, zvládl praxi moravského zemského rabína, ale světská moc reprezentovaná měšťany už se nehodlala podřizovat židovským náboženským představitelům. Nakonec k jeho jmenování ale přece došlo.
Renesanční globalizace a cestování
Jehuda ben Becalel, neboli rabín Löw, měl tři bratry. Všichni byli jako on vzdělanci.
Podívejte se, kudy vedla jeho životní pouť. Je to zajímavá cesta z polské Poznaně do německo-české Prahy s odbočkami na Moravu do Mikulova a Prostějova. Při jejím sledování si musíme uvědomit, že se odehrávala za dozvuků velkých pogromů na Židy v celé střední východní Evropě.
Narodil se možná roku 1512, ale také možná v roce 1520 nebo dokonce někdy po roce 1525 v Poznani. V roce 1553 se stal moravským rabínem v Mikulově. Do Prahy přišel v roce 1573. Nazpátek na Moravu do Prostějova přesídlil v roce 1584.
Už v roce 1588 je už zase v Praze. Slavný rozhovor s císařem Rudolfem II., o jehož obsahu se ale neví ani slovo, se odehrál roku 1592. "Hovořili spolu o neznámých věcech," zaznamenal do oficiálního protokolu hradní kronikář. V témže roce se vrací Maharal do Poznaně.
Do Prahy definitivně přesídlil roku 1596. V roce 1609 zde zemřel. Je pohřbený na Starém židovském hřbitově a dodnes se k jeho hrobu chodí modlit a prosit o pomoc mnoho Židů z Česka i zahraničí.
INFO: Maharal