Ti se nejlépe naučili pod vedením vícenásobného mistra Evropy Martina Komárka a dalších trenérů ze zahraničí ovládat práci se sekerou a motorovou pilou.
Přípravný trénink se konal na stejném místě týden před vlastními závody. Dělil se na základní a intenzivní podle výkonnosti účastníků. Při práci v kempu se spotřebovalo celkem 28 metrů krychlových dřeva. Na finále byl připraven černý topol z Nizozemí, který se používá při všech evropských dřevorubeckých soutěžích.
Nejlépe si vedl Jan Svoboda z okresu Vsetín, který předváděl konstantně výborné výsledky ve všech disciplínách a nasbíral nejvíce bodů. Druhý skončil Jan Wáwrů a třetí mladší bratr Pavel Wáwrů z Vimperka. Oba bratři excelovali speciálně v disciplíně Single Buck, kde se umístili na prvním a druhém místě.
V závodech se zároveň rozhodlo o složení českém týmu, který bude reprezentovat ve štafetovém závodu na zářijové Mistrovství Evropy v německém Garmisch-Partenkirchenu. Jeho členy jsou Martin Komárek (Standing Chop), Pavel Wáwrů (Single Buck), Jan Wáwrů (Underhand Chop) a Pavel Jílek (Stock Saw).
Ve finále se soutěžilo ve čtyřech disciplínách, ve kterých nezáleželo pouze na fyzické síle, ale také na přesnosti a rychlosti.
Standing Chop (přesekávání stojícího kmene)
Disciplína simuluje kácení stromů a odkrývá tak zručnost závodníka v zacházení se sekerou. Závodníci používají na míru vyrobené sekery upravené pro typ dřeva, který se přesekává. Sekery jsou extrémně ostré a jejich srovnání s žiletkami není vůbec od věci. Závodník seká kmen nejdříve z jedné strany, potom kmen doseká ze strany druhé.
Single Buck (řezání ruční pilou)
Řezání ruční pilou je jednou z nejstarších dřevorubeckých disciplín. Měření času začíná signálem rozhodčího a končí kompletním odříznutím kotouče. V této disciplíně rozhoduje rytmus a dynamika závodníka. Pila musí řezat zcela rovně, protože při sebemenším vychýlení ztrácí závodník drahocenný čas.
Underhand Chop (přesekávání ležícího kmene)
Underhand Chop připomíná časy, kdy dřevorubci museli přesekávat padlé stromy na menší a lépe ovladatelné části. Závodníci stojí na ležícím kmeni a v půli jej přesekávají nejdříve z jedné strany, potom se otočí a dosekají kmen z druhé strany. Důležité je dodržovat přesnost jednotlivých seků, což výrazně zkracuje čas.
Stock Saw (řezání klasickou motorovou pilou)
Tato disciplína poměřuje zručnost závodníků v řezání klasickou motorovou pilou. Každý závodník užívá k přeřezání dvou kotoučů z ležícího kmene stejnou pilu. První kotouč se řeže směrem dolů, druhý směrem nahoru. Oba kotouče musí mít stanovenou tloušťku, jinak je závodník diskvalifikován. Měření času se zastaví při dopadu druhého kotouče na zem.