Více o vojenské slavnosti čtěte francouzsky (Vosgesmatin) a česky (Vojenský historický ústav)
Za účasti 500 přítomných s oficiální pozvánkou položili společně Andrej Babiš - český premiér, Peter Pellegrini – slovenský premiér a madame Florence Parly – ministryně obrany Francie, 20 věnců pod pomník v místě, které se nazývá Camp Kléber.
V Darney se před sto lety shromáždilo k přísaze věrnosti nové republice šest tisíc legionářů.
Slavnostní vzpomínka
Vše proběhlo za vedra dosahujícího 33° Celsia s kulisou vojáků oblečených do historických uniforem legionářů. Jeden praporečník a jeden francouzský vojak se zhroutili a zkolabovali.
Původně měl být přítomen i francouzský prezident Emmanuel Macron. Ten svou přítomnost ale tři dny před ceremonií odřekl. Politici spekulují, že za neúčastí francouzského prezidenta v Darney by mohla být skryta neshoda v oblasti evropské migrační politiky, ačkoliv to samozřejmě není v žádném případě jisté. Nabízí se také další důvod. Asi týden před plánovaným aktem dostal prý pan starosta psaní z Paříže, aby své městečko vylepšil, aby to odpovídalo důležitosti vysoké návštěvy. Co ale chudák mohl udělat, s nedostatkem peněz bojuje spousta francouzských, měst, městeček a vesnic. Možná mu chtěli připomenout známé historické řešení Potěmkinovu vesnici.
Střelecký pluk československých legionářů
Politici tří suverénních národů připomněli důležitý okamžik před sto lety, kdy francouzský prezident Raymond Poincaré a francouzský premiér Georges Clemenceau podepsali za účasti budoucího československého ministra zahraničí Edvarda Beneše dekret k vytvoření československého vojska. Tím vznikl ve Francii 21. a 22. střelecký pluk legionářů.
Tehdejší představitel Francie tímto symbolickým gestem uznal právo Čechů a Slováků na samostatný stát a jednotce předal jako dar od města Paříže prapor zhotovený podle návrhu Františka Kupky.
15. listopadu 1918 byla ustavena československá vláda v čele s Karlem Kramářem a Revoluční národní shromáždění zvolilo Tomáše Garrigua Masaryka prvním československým prezidentem. Ten zde 9. prosince 1918, jako právoplatně zvolená hlava nové Československé republiky, vykonal svou první vojenskou přehlídku.
Francouzští přátelé čechoslováků
Darney, ležící ve francouzském departementu Vosges je typickým příkladem přátelských vztahů mezi naším a francouzským národem. Už někdy v XV. století lotrinský vévoda pozval české skláře do okolí Darney. Dnes je v Darney v zámku muzeum, které je plné listin, fotografií, dokumentů a jiných artefaktů, týkajících se nejen této historie.
Ředitelem muzea je André Poirot, přítel Čechů a Slováků. Ten dostal 6. června 2014 od ministra zahraničních věci České republiky Lubomíra Zaorálka vyznamenání Gratias Agit. Muzeum bylo založeno v roce 1938 a v roce 2002 obdrželo darem od České republiky bustu TGM.
Slavnostní akt byl zakončen společným přípitkem, který nabídl zúčastněným starosta, a jídlem, které bylo obstaráno českou a slovenskou ambasádou.
Původní monumentální pomník československo-francouzského přátelství byl zničen Němci v roce 1940. V roce 1968 byl znovu vytvořen jako 20metrový kovový šíp mířící k nebesům.
V Darney existuje také náměstí Tomáše Garrigue Masaryka, ulice Václava Havla a alej Edvarda Beneše.
Ale nejen historie spojuje naše národy. V roce 1985 uzavřelo městečko Darney družbu se Slavkovem u Brna, známým ve Francii pod německým jménem Austerlitz. Zde porazil 2. prosince 1805 Napoleon I. spojená rakouská a ruská vojska, a tím přinutil Rakousko k podepsání Prešpurského (bratislavského) míru 26. prosince 1805.
Každý podzim se sejdou v Darney na velkém srazu zájemci o francouzsko-československou historii. Navštíví pro našince důležitá historická místa. Vše je organizované Společností francouzsko- československého přátelství (L´Association d´amitié franco-tchéco-slovaque), které předsedá Regis Belgeri. Má za ženu Češku.
DALŠÍ VOJENSKÁ SLAVNOST VE VOGÉZÁCH: Armistice slaví Cernay i celá Francie
Zobrazit místo Turistika na větší mapě