Kam nešlápne noha turistova, tam se brutálně těží les

Kam nešlápne noha turistova, tam se brutálně těží les
SDÍLEJ:
Následující fotky byly vyfoceny minulý listopadový víkend (18.-20. listopadu 2011) a zachycují hodně ošklivou těžbu v nejpřísněji chráněné bezzásahové 1. zóně u lokality Ponova louka v Národním parku České Švýcarsko. Veškeré dřevo zde vytěžené je zdravé, nejde o žádného kůrovce jako na Šumavě.

Do 1. zóny národního parku je vstup zakázán. Turista, který sem přijde mimo značenou cestu, dostane mastnou pokutu. To samé se týká i cyklistů a samozřejmě také jakéhokoliv motoristy v autě, na čtyřkolce, nebo na motocyklu.

Mělo se jednat o vytěžení nepůvodní borovice vejmutovky, ale zdá se, že se to "nějak harvestorsky" zvrtlo...

Asi polovina kmenů připravených na odvoz a k následnému prodeji jsou smrky, ostatní jsou vejmutovky.

Pokud se vám tenhle způsob ochrany přírody v Národním parku České Švýcarsko také nelíbí, dejte o něm vědět dál. Čím více lidí o tomhle bude vědět, tím je větší naděje na nápravu, protože nejde o první případ na území tohoto národního parku. Teď se jen vše podařilo konečně zdokumentovat.


Zobrazit místo Českosaské Švýcarsko na větší mapě
SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

STB
Je mi na zvracení z omezených a lesnicky naprosto nevzdělaných pisálků/bonzáků jako je autor tohoto "článku". Nicméně diskuze s těmito "odborníky" je naprosto zbytečná, neboť aplikují stále stejné demagogické fráze o přirozenosti a míru v duši.Už naši dědové věděli, že les, se pěstuje sekerou!!Jen takový malý příklad-trávník na zahradě si také každý pěstuje bez nežádoucích plevelů a v pravidelných intervalech jej seče alias těží. Proč? Přece aby ho dlouhodobě udržel v dobré kondici a stavu, který je možné trvale udržet. Myslíte, že v lese to funguje jinak jen proto, že stromy jsou větší než tráva? Ale těmto lidem nejde o les-jde jim jen o zviditelnění sama sebe a jejich největší motivací je závist. Jsme přece v Česku.Hanba vám.
Reaguj
V prvé řadě bych se vyvaroval jakémukoli srovnávání se Šumavou. Na Šumavě hovoříme o horské smrčině, v Českém Švýcarsku jsou smrčiny uměle vysazené na stanovištích, kdy se přirozeně mají nacházet převážně jedlobukové porosty. Je to zcela nesrovnatelné. Naším úkolem vyplývajícím ze zákona je tyto porosty i v prvních zónách přeměňovat tak, "aby bylo dosaženo: a) na území první zóny přirozených lesních ekosystémů..." (srov. §5 zákona 161/1999 Sb.). Lesní zákon nám ukládá bránit preventivně bránit vývoji, šíření a přemnožení škodlivých organismů (§32).Z toho vyplývá potřeba pokácené dřevo buď odkornit, nebo odvážet. Zde skutečně sehrává roli také ekonomika. Odkorňování je mnohonásobně nákladnější než odvoz, proto se provádí pouze na místech, odkud by odvoz způsobil skutečně nevratné škody nebo tam, odkud není možný vůbec. Pokud bychom pouze odkorňovali, nebyl by přeměna porostů na přirozené lesní ekosystémy vůbec reálná.Vyvážené dřevo skutečně je předmětem prodeje. Nelze ale říci, že by se dřevo z prvních zón kvalitativně výrazně lišilo od dřeva třeba ze zón druhých. Porosty byly vysázeny zhruba ve stejné době a růstové podmínky si zhruba odpovídají na celé ploše dnešního NP.V prvních zónách se nyní zasahuje proto, aby aby postup prací probíhal pokud možno logicky od jádra území (kde bezzásahové zóny vznikají nejdříve) k jeho okraji. V době vzniku NP České Švýcarsko bylo možné do bezzásahových zón zařadit pouze cca 2% lesů. Dnes se pohybujeme okolo zhruba 5%, v horizontu 10 let je plánované rozšíření na zhruba 20%. K otázce turistiky: Zásahy v porostech neprobíhají celoplošně, mají jednorázový lokální charakter, případně řídkou periodicitu rozloženou do několika let. Turistika má charakter trvalý. Je lidsky pochopitelné, že toto opatření není populární a zdánlivě nelogické. Vyplývá však ze zákona o ochraně přírody a krajiny. Vstup do prvních zón vyžaduje vyhrazení daných cest Správou, v oblastech kde se návštěvnosti pohybují v řádech stovek tisíc návštěvníků. I současný "rozptyl" návštěvníků v oblasti Gabrieliny stezky následkem opouštění vyhrazené cesty první zónou NP není zanedbatelný.Ještě poznámka k "černým těžbám": Pokud jste svědkem protiprávního jednání - kdekoli, nejen na území NP - zavolejte prosím Policii ČR. V případě zásahu na území NP nás kolegové od PČR samozřejmě vyrozumí. Naše přítomnost na území NP není stoprocentní ani v ploše, ani v čase. Věřím, že toto současně ani neodpovídá Vašemu přání.Zásahy v lesích národního parku České Švýcarsko nemají primárně ekonomický účel. Toto tvrzení je stejně absurdní, jako tvrzení, že - promiňte to odlehčení - "lobby odkorňovačů" potřebuje navýšit objem zakázek zadávaných národním parkem. Nic takového se zkrátka neděje.
Reaguj
Errata
Omluova a oprava dvou překlepů:1) na zmiňované Šumavě je vyvážení dřeva z PRVNÍCH zón explictině zakázáno,2) PŮDNÍHO, nikoliv průdního krytu (to ale asi pochopil každý ;) ).
Reaguj
Problém není v kácení, ale v prodeji dřeva z prvních zón
Zdravím vespolek,celou causu jsem jako soukromá osoba vyvolal svým podnětem na inspekci já. Dovoluju si proto stručně reagovat:K použití těžké techniky v první zóně nad a pod Ponvou loukou došlo výhradně za účelem vyvezení pokáceného dřeva z prvních zón. Tento postup považuju nejen za krajně nevhodný z hlediska managementu chráněných území (připomeňme, že na zmiňované Šumavě je vyvážení dřeva z druhých zón explictině zakázáno, ačkoliv půdní podmínky v Českém Švýcarsku jsou namnoze ještě extrémnější), ale i zákona. Správa Parku totiž sice má výjimky k použití intenzivních technologií za účelem managementových zásahů, což ale podle mého skromného soudu vyvážení dřeva za účelem dalšího prodeje prostě není.S urychlením změny druhové sklady v NP ČS nemám zásadní problém. Nicméně to nesmí být spojeno s tím, že se z prvních zón dělá továrna na dřevo - pokácené vejmutovky, modříny a smrky by měly (jako na Šumavě) zůstat ležet na místě. Nejen kvůli ochraně průdního krytu a hrozící erozi (mám zdokumentované pět let staré nezalesnitelné holiny vzniklé těžebními zásahy v prvních zónách pod Stříbrnými stěnami). Ale i kvůli obhajitelnosti ochrany přírody před širší veřejností: vysvětlit pomocí selského rozumu turistům, proč nesmí chodit po lesních cestách v místech, kde se mohou prohánět vyvážecí soupravy a traktory, dost dobře nejde.Věc jsem aktivně nemedializoval (to by to vypadalo věru jinak), pouze jsem pár fotek pověsil na facebook. Posílat cokoliv kamkoliv anonymně není věru můj styl a dost mne mrzí, že někdo moje fotky šíří tímto způsobem. :( Mým cílem není poškodit Správu NP (několik lidí tam znám a vážím si jich, zejména druhovou ochranu dělají skvěle a v celkovém srovnání se současným NP Šumava jsou stále o řád lepší), ale prosadit změnu popsaného, podle mne neudržitelného stavu. Těch 20 miliónů, které musí park ročně odvést do státního rozpočtu (což je samo o sobě nesmyslný požadavek), prostě nelze získávat za cenu poškozování nejpřísněji chráněných částí parku vyvážecími soupravami.
Reaguj
Re: Re: Jde taky o peníze
Na Šumavě nás poučovali, že poražené dříví se má nechat na místě shnít a že z toho bude přirozené hnojivo. Píšete o nákladech, výnosy z prodeje dřeva jste nějak vynechal V 1.zónách NPČŠ jsou smrky zdrojem kšeftu, protože se jedná o velmi kvalitní materiál, zatím co v jiných částech NP /tam, kde není snadný přístup pro těžební techniku a pro kamiony/ se shnít nechává všechno poražené.Pro NP je to zdroj materiálu, kterým se zahrazují strže a pěšiny proti vnikání lidí. Když jsme u té těžby a vedení NP toto asi čte, tak mu doporučuji zaměřit se na černé "těžaře" - po 15 hodině pravidelně vnikají do NP Kyjovským údolím cigáni v autech s přívěsy a v lesích začínají řvát motorové pily - potkali jsme je tam vícekrát. A také doporučení - ukliďte si v Zadní Doubici ze silnice ten veliký díl výfuku, stejně je od nějakého vašeho teréňáku.
  • Autor těžař
  • Datum a čas 1.12.2011 10:49
Reaguj
Re: Jde taky o peníze
@těžař: Co se týká zadávání veřejných zakázek, děje se vše v souladu se zákonem, včetně možnosti účasti dodavatelů při otevírání nabídek apod. Přeměna lesních porostů podle §5 zákona č. 161/1999 Sb., o vyhlášení NP České Švýcarsko, je samozřejmě spojena s finančními náklady. Pravidelně jsme kontrolováni řadou k tomu oprávněných institucí. Pokud Vás zajímá nějaké konkrétní výběrové řízení, podejte si žádost. Postup viz www.npcs.cz
Reaguj
Jde taky o peníze
Těžba a prodej dřeva je lukrativní kšeft, zalesňování /buky, jedle, bezinky a další "původní" rosliny/ je taky kšeft. Takže se to vyplatí nejen přírodě, ale i NPČŠ a jeho dodavatelům. Pane Salove, můžete doložit, že probíhají řádná výběrová řízení? Ve světle toho, v jakém stavu jsou pešiny a cyklostezky to vypadá, že na NPČŠ žádné peníze nezbyly.
Reaguj
Těžba v NP
Těžba v NP. Došlo k informačnímu šumu. Tyto fotky jsem nefotil já . Pouze sem přeposlal na horydoly článek který mě došel do pošty k zveřejnění za což děkuji kdo je autorem foto nevím . Milan Týce
Reaguj
Pokutování v NP České Švýcarsko
Za celý rok 2010 správa parku uložila blokové pokuty v celkové výši 9.200,- Kč. To odpovídá cca 40 pokutám za veškeré možné přestupky, od rozdělávání ohně v lese přes nepovolené vstupy do prvních zón až po vjezdy automobily. Celkovou návštěvnost odhadujeme cca 750 tis. návštěvníků ročně. Posuďte sama, zda je toto přehnané. Objektivní skutečností pak je, že nesouhlas s nějakou činností nikoho neospravedlňuje k nedodržování jakéhokoli jiného zákona.
Reaguj
Možná tam ti ochranáři hlídali proto, že tam jezdila technika a pro strojníka není asi úplně jednoduché ji obsluhovat a ještě hlídat, zda mu tam neběhají turisté. ostatně uzavřít dočasně pro veřejnost část lesa z důvodu provádění těžebních prací je zcela běžné i v hospodářských lesích, kde není chráněno nic. Méně hysterie by neškodilo.
  • Autor Ten co něco o práci v lesí ví
  • Datum a čas 29.11.2011 11:02
Reaguj
Celkem 16 příspěvků v diskuzi


Krkonoše AKTUÁLNĚ 2025

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2025

Přinášíme turistické novinky z Krkonoš - nejvyšších českých hor, národního parku a eldoráda outdoorových nadšenců.... celý článek

Kluziště na Vypichu v Praze

Bruslení v Praze 2024/2025

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Krušné hory AKTUÁLNĚ 2024

Krušné hory AKTUÁLNĚ 2024

Nejdelší a nejrozlehlejší hory v České republice najdete na severozápadě. Přečtěte si krátké zprávy z Krušných hor, Krušnohoří a Podkrušnohoří.
Kde se natáčely Tři princezny?

Kde se natáčely Tři princezny?

Vánoční televizní pohádka Tři princezny se natáčela na atraktivních lokacích.
Kouzelná Křišťálová zahrada v Troji

Kouzelná Křišťálová zahrada v Troji

Botanická zahrada v pražské Troji od adventu do února rozkvétá krásou křišťálových květů i plameňáků zrozených v ohni a dovedných rukách uměleckého skláře Jiřího Pačinka a jeho kolegů. Ve dne v přirozeném světle, večer ve fantastické
Karlštejn v zimním hávu: Když císařský hrad šeptá do ticha

Karlštejn v zimním hávu: Když císařský hrad šeptá do ticha

V ranním oparu se tyčí silueta monumentálního hradu. Mrazivý vzduch štípe do tváří a pod nohama křupe čerstvě napadaný sníh. Karlštejn v zimě odhaluje svou jinou, tajemnější tvář. Zatímco v létě se zde musíte
Vánoční trh na Čechově náměstí v Praze

Vánoční trh na Čechově náměstí v Praze

Tři stánky, betlém a dětský vláček. Tak vypadají vánoční trhy na Náměstí Svatopluka Čecha v Praze.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
La Grande Odyssée Francie, Haute Maurienne 11.-23.1. Mushing 11.1.
Šediváčkův long Deštné v Orlických horách. 21.-25.1. Psí spřežení a sněžná kola 21.1.
Fitur - veletrh Španělsko, Madrid 22.-26.1. 22.1.
Vídeňský ledový sen - bruslení Rakousko, Vídeň 23.1.-2.3. 23.1.
Adventur - veletrh Litva, Vilnius 24.-26.1. 24.1.
Kolem světa Plzeň, Měšťanská beseda Cestovatelský festival 25.1.
Přeštická lokálka Přeštice, škola Josefa Hlávky 25.-26.1. Výstava železničních modelů 25.1.
Boot - veletrh Německo, Düsseldorf 18.-26.1. 26.1.
CMT - veletrh Německo, Stuttgart 18.-26.1. 26.1.
Rohačky - závod na saních Malá Úpa 26.1. 10:00

Diskuse

asdawdaw PARTAI GELORA, 22.1.2025 1:19, 1 příspěvek
blbost nezkušenýho lezce Lukas B., 21.1.2025 23:06, 2 příspěvky
blbost nezkušenýho lezce Piký, 21.1.2025 22:06, 2 příspěvky
INU Honza, 21.1.2025 14:02, 1 příspěvek
Sněžka historická Honza, 21.1.2025 13:51, 6 příspěvků
Sněžka historická Horydoly, 20.1.2025 15:49, 6 příspěvků
INU Honza, 20.1.2025 14:07, 6 příspěvků
Ještě stěna v Telči Jenna Yaine, 20.1.2025 13:36, 118 příspěvků
INU Honza, 19.1.2025 13:57, 1 příspěvek
Dotaz na přechod vrcholu přechod, 17.1.2025 22:13, 12 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Závod rohaček – Memoriál ... Horydoly , 21.1.2025 2:46
DECOLED Horydoly , 9.1.2025 21:34
Češi začínají v lednu hub... Horydoly Open, 9.1.2025 9:53
termíny testovaček lyží B... Horydoly Open, 9.1.2025 9:50
Troja Florbal Cup Horydoly , 8.1.2025 19:25
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 6.1.2025 14:18
Novoroční virtuální běh p... Horydoly Open, 2.1.2025 17:12
Nesmírně zásadní text, uk... milan šupa, 27.12.2024 19:27