Stavy kamzíků
Stavy kamzíka tatranského v Nízkých Tatrách se za uplynulý rok zvýšily asi o desetinu. Při posledním, prosincovém sčítání, bylo pozorováno kolem 100 kusů tohoto vzácného zvířete, z toho více než 20 kusů tvořila mláďata.
"Sčítání ukázalo, že populace kamzíka v Nízkých Tatrách je na vzestupu," řekl české tiskové kanceláři ředitel Národního parku Nízké Tatry Marián Jasík. "Zdá se, že výrazný pokles populace, který nastal v 90. letech uplynulého století, se podařilo odvrátit," dodal.
"Kamzík měl vloni pro život mnohem lepší klimatické podmínky," připomenul Jasík a dodal, že nejvíce nízkotatranských kamzíků žije v přírodních rezervacích Skalka a Ďumbier, k vidění byli však také na Chopku.
Podle ochranářů největší hrozbou pro toto vzácné zvíře jsou kromě prudkých změn klimatických podmínek zejména turisti, skialpinisti, paraglaidisti a horolezci, kteří vyhánějí plachého kamzíka do nižších poloh. Tam se stává obětí šelem, zejména rysa a vlka. "Když kamzíka někdo vyplaší, utíká na místa, kde by se za normálních podmínek nevyskytoval. Stává se také, že uprchne do lavinových polí a strhne lavinu," upozorňují ochranáři.
Další hrozbou jsou pytláci. Ceněnými trofejemi jsou především lebka s parožím, ale i tzv. bezoárové koule, které vznikají v kamzičím žaludku a které laická veřejnost považuje za afrodiziakum.
Podle sčítání v roce 2004 se celkové počty kamzíka tatranského na slovenské i polské straně nejvyššího horstva Vysokých Tater pohybují na úrovni 400 kusů. Spolu s nízkotatranským tak kamzičí populace tvoří asi 500 kusů.
V Nízkých Tatrách se kamzíci aklimatizovali v letech 1969 až 1972. Kamzíci alpského poddruhu se vyskytují také ve Velké Fatře a ve Slovenském ráji.
Celý článek najdete v Ekolistu.
Kamzíci na Horydoly
Tatry pod palbou argumentů
Tatranští kamzíci se množí
Kamzíci, kozy, kozorožci
Cintorín pre kamzíky
Už nám to dochází
Vratké argumenty
Som pracovníkom Spravy TANAPu, mam strednu lesnicku skolu, som lesny inzinier a momentalne si robim doktoranturu zo zoologie a aj ked sa od detstva kamzikmi zaoberam, nikdy by som si netrufol zjednodusit problematiku ich ubytku do styroch bodov, podlozenych tak vratkymi argumentami, ako su tie Vase.
Tak teda:
1) Neviem, ci vybudovanie Liptovskej Mary ma az taky vplyv na mezoklimaticke pomery Tatrier, osobne si vsak myslim, ze urcity vplyv tu sice v podobe mierne zvysenych zrazok v Zapadnych Tatrach je, no pochybujem, ze by ovlyvnovala aj klimu vo Vysokych a uz vobec nie v Belianskych Tatrach. Taktiez neviem, ci ste uz niekedy zazili kamziciu ruju. Dost o tom pochybujem, pretoze keby ano, urcite by ste nenapisali, ze prebieha na hornej hranici lesa.
2) Osobne poznam pomery v polovnictve v Liptovskej a Tatranskej oblasti a mozem Vam potvrdit, ze nelegalny odstrel kamzicej zveri tu prakticky neexistuje. Iste, ze pytliactvo zo strany Poliakov goralov bolo najma po revolucii dost rozvinute, no v sucasnosti je uz aj toto vyrazne utlmene. Ostatne gorali by sa zrejme urazili, keby citali Vasu vetu "miestny predavaju trofeje goralom". A potentati, ti nemusia nelegalne strielat kamziky u nas, radsej si zaplatia pomerne malu ciastku za odstrel v Rakusku a neriskuju moznost kompromitacie doma.
3) Rys je na Slovensku povodny, a vzdy povodny bol. Neviem, kde ste zobrali, ze bol "neuvazene vysadeny."
4) A zrejme aj Vase vedomosti o populacii kamzikov Belianskych Tatrach su dost povrchne. Pretoze, na tak malom uzemi, akym su Belianske Tatry, sa vyskytuje viac ako tretina celej populacie kamzika vrchovskeho tatranskeho.
A tak Vas prosim pre buducnost, nesirte taketo bludy. Degradujete tym dlhorocnu pracu ludi, ktory svoj zivot zasvetili vyskumu kamzika, a ktorych si hlboko vazim.