Vystoupáte po kamenných schodech a před vámi se otevře výhled do zasněženého údolí Berounky. Prostě nádhera!
Když kámen vypráví dávné příběhy
Kamenné zdi pamatují dobu Karla IV., který zde ukrýval korunovační klenoty a vzácné relikvie. V zimních měsících můžete o víkendech navštívit první prohlídkový okruh. Tiché chodby a komnaty vyprávějí příběhy dávno minulé. Šero obklopuje místa, kde kdysi kráčeli králové a císaři. Průvodci se v tomto období mohou věnovat každému návštěvníkovi individuálně - není pro ně problém odpovídat na zvídavé otázky a odhalovat méně známé detaily z historie hradu.
Pokud byste se v okolí hradu rozhodli strávit více času, neváhejte si rezervovat ubytování v jeho bezprostřední blízkosti - penzion Karlštejn nabízí velmi komfortní zázemí s jedinečnou atmosférou.
Kouzelný advent na hradě
Letos se Císařský palác oblékl do slavnostního. Adventní výzdoba prozařuje starobylé prostory a dodává jim nový rozměr. Od konce listopadu až do Silvestra mohou návštěvníci při prohlídkách nasát vánoční genius loci tak, jak je možná prožívali i středověcí hradní páni. Každý víkend se brány otevírají zvědavým návštěvníkům. V komnatách voní jehličí a světlo svící vytváří na stěnách tajemné stíny.
Městečko pod hradem ožilo
Patnáctého prosince se karlštejnské podhradí ponořilo do andělské atmosféry. Na náměstí před radnicí voněl svařák a místní obyvatelé se utkali v souboji o nejlepší bramborový salát. Kdo připravil nejchutnější vaječný likér? O tom rozhodla porota během Andělského městského adventu. Taneční vystoupení školy Tumbao z Litně pak rozhýbala prokřehlé návštěvníky a ohnivá show In Flamenus rozzáříla zimní podvečer. Večer se pak kostelem svatého Palmácia rozezněly tóny Rybovy mše v podání loděnického sboru Comodo.
Betlémy jako malované
V místním muzeu betlémů se zastavil čas. Mechanické figurky vyprávějí příběh o narození Ježíška a Karlštejnský královský betlém představuje unikátní podívanou. Deset nejvýznamnějších českých panovníků zde vzdává hold malému děťátku. Je to největší loutkový betlém svého druhu a stojí za to ho vidět. Každá postavička je zpracovaná s mimořádnou pečlivostí a láskou k detailu.
Zimní kouzlo si zamilujete
Cesta na Karlštejn v zimě má své neopakovatelné kouzlo. Od ledna jsou brány otevřené každý víkend od deseti do tří hodin. V mrazivém vzduchu vynikne majestátnost gotické architektury ještě víc než jindy. Z ochozu věže se nabízí výhled na zimní krajinu, která připomíná ilustrace ze starých pohádkových knih. Stačí se jen teple obléct, vyšlápnout kopec k branám a nechat se unést příběhem místa, které už sedm století vypráví o slávě českého království.
PANORAMA Karlštejn se skrývá v údolí Budňanského potoka
Kliknutím otevřete velké panorama. FOTO: Hana Suchá
678 let gotického hradu
Hrad Karlštejn byl založen českým králem a římským císařem Karlem IV. jako soukromá stavba o jedné věži 1346. Záměr uložit zde korunovační klenoty Svaté říše římské a relikvie svatých ostatků pojal Karel až později 1356 a nechal přistavět další věže. Vnitřní výzdoba hradu a kaple svatého Kříže byla dokončena 1367.
Na pokyn Karlova syna, krále a císaře Václava IV. byly na Karlštejn převezeny říšské a české korunovační klenoty. Ke korunovaci jeho bratra, krále a císaře Zikmunda byly přivezeny do Prahy 1420 a po korunovaci byly vráceny na Karlštejn. Brzy vypukla husitská revoluce a Zikmund nechal české i říšské korunovační klenoty odvézt do zahraničí. Později Karlštejn odolal obléhání husitskými vojsky pod vedením Zikmunda Korybutoviče 1422. Po skončení husitských válek a po návratu na český trůn vrátil Zikmund české korunovační klenoty zpět na Karlštejn 1436, kde zůstaly uloženy až do začátku 17. století. Říšské klenoty zůstaly natrvalo v zahraničí.
Dnes jsou české korunovační klenoty uložena v katedrále svatého Víta, Vojtěcha a Václava na Pražském hradě. Říšské korunovační klenoty jsou uložené v Cáchách a ve Vídni.
Karlštejnští purkrabí po husitské revoluci střežili české korunovační klenoty a zemský archiv. Od roku 1541 též opisy zemských desek.
V době stavovského povstání byly korunovační klenoty z rozhodnutí direktorů 1619 odvezeny na Pražský hrad. S vývojem vojenské techniky byla totiž obranná funkce hradu shledána již jako nedostatečná. Na konci třicetileté války 1648 byl hrad dobyt švédským vojskem.
1755 darovala Marie Terezie hrad nově založenému Ústavu šlechtičen v Praze. Ten ho využíval pouze jako centrum hospodářské správy.
Josef Mocker opravil puristicky hrad do zdánlivě gotické podoby 1905. Ten rok byl Karlštejn otevřen pro veřejnost. 1918 se dostal do vlastnictví státu. V současnosti je Karlštejn jedním z nejnavštěvovanějších hradů v Česku. Každý rok si ho prohlédne více než čtvrt milionu lidí.
Zobrazit místo Český kras, Karlštejnsko na větší mapě