Trasa vede převážně po turistických stezkách a je koncipovaná tak, aby ji zvládl každý, kdo má dostatek odhodlání. Můžete ji projít najednou, nebo po kouskách, v kuse, o víkendech nebo každý rok kousek. Prostě jak máte chuť. A možná jste tu chuť dostali, když jste sledovali stejnojmenný seriál České televize s Miroslavem Vladykou, který mapuje jednotlivé úseky i osobní zážitky dálkových turistů. Tak se pojďte sbalit a vyrážíme!
Co si sbalit na Stezku Českem?
Správné vybavení je základem úspěchu, ať už se chystáte na krátkou část trasy, nebo plánujete přejít celou stezku. Poradit může například Adam Mašík, brand manager značky Rock Point, která se specializuje na prodej vybavení pro outdoorové aktivity, včetně turistiky, a projekt Stezky Českem dlouhodobě podporuje. Podle něj je klíčové mít spolehlivé vybavení, které vydrží podmínky vybraného treku.
"Turistika je nádherná v tom, že se vše potřebné vejde do batohu. Zjistíte, že mít s sebou méně vybavení je často vlastně lepší. Na Stezku Českem byste tak určitě měli mít hlavně dobré boty, funkční a nepromokavé oblečení a kvalitní batoh podle délky treku a velikosti svačiny. Samozřejmostí na všechny výlety do přírody je pak lékárnička a nabitý telefon. Dál už to záleží na podmínkách a ročním období, kdy na stezku chcete vyrazit, a také na tom, zda chcete spát ve stanu, v přístřešcích nebo třeba u některého z Trail Angels," říká Adam Mašík, který má s dálkovou turistikou bohaté zkušenosti, takže ví, o čem mluví.
Pokud plánujete vícedenní trek, nebo rovnou projít celou Stezku, příprava správného vybavení je náročnější a nesmí se podcenit. Mezi nezbytnosti na takovou výpravu podle Adama Mašíka patří:
-
Batoh (50–65 l) s pláštěnkou – Lehký, dobře padnoucí batoh je základ. Důležité je mít batoh dobře zabalený. Zkontrolujte i správně nastavený bederní pás tak, aby nesl velkou část váhy.
-
Boty – Adam Mašík doporučuje pohodlné a hlavně rozchozené trekovky. Stále oblíbenější pro dálkové přechody jsou také běžecké trailové boty. Obuv byste však měli vybírat i podle toho, jak těžký batoh nesete. Kombinace lehkých běžeckých bot a mnoha kil na zádech úplně ideální není.
-
Oblečení do každého počasí – Rychleschnoucí spodní a střední vrstvu z funkčních materiálů, jako je merino vlna, zateplovací vrstvu, na kterou se hodí lehká péřová bunda nebo vesta), ochranou vrstvu v podobě nepromokavé bundy s kvalitní membránou a kalhoty (ideální jsou softshellové a odepínací, jdete-li v teplejších měsících).
-
Stan nebo tarp – Pokud tedy plánujete spát venku. "Dejte si ale pozor, kde se smí nocovat a tábořit," poznamenává Adam Mašík vysvětluje, že nocování je z definice spaní pod širákem, bez použití přístřešku, bez rozdělání ohně a bez zanechání jakýchkoli známek po přenocování. Jakmile si oheň rozděláte, nebo postavíte stan, už táboříte. To se smí skutečně jen někde.
-
Spacák a karimatka – Spacák odpovídající teplotám v daném období a lehká karimatka pro pohodlné spaní. Noční regeneraci budete potřebovat.
-
Lékárnička – vybavená podle délky a náročnosti treku.
-
Chytrý telefon s powerbankou – Dálkové treky znamenají omezený přístup k elektřině, takže dostatečná kapacita powerbanky je klíčová. "Doporučuji mít staženou v telefonu aplikaci Záchranka," dodává Adam Mašík.
-
Jídlo – na Stezce je sice spousta možností, kde se dobře najíst, ale někdo může upřednostňovat vlastní vaření. Zde Adam, doporučuje výživnou dehydrovanou stravu, kterou pak stačí zalít pouze horkou vodou. Pro tyto případy pak už jen nezapomenout na vařič a nějakou odlehčenou variantu nádobí.
Kde sehnat takové kvalitní vybavení?
"Poradit se určitě můžete u nás v outdoorových obchodech Rock Point, kde s vybavením Stezkařů a dalších trekařů máme mnoholeté zkušenosti. Naši zaměstnanci navíc Stezku také chodí, takže mají přímo zkušenosti z terénu," vysvětluje Adam Mašík.
Skvělým místem, kde můžete načerpat inspiraci je také skupina Stezka Českem na Facebooku, kde si přes 100 tisíc Stezkařů navzájem sdílí vychytávky a rady, jak si Stezku maximálně užít. Pak už nezbývá než vyrazit. A nezapomeňte, že Stezku může jít každý!