Lanový park Rosenburg. Nejlehčí trasa vede skrz sítě zavěšené na stromech.
Kuba Turek
SDÍLEJ:
Kamptal, údolí řeky Kamp je oblíbenou turistickou oblastí v Dolním Rakousku. Pije se tu víno, jezdí na kole, chodí na výlety, navštěbuje zámky a to vše doplňují zajímavé atrakce. Jednou z nich je lanový park u zámku Rosenburg. Lezou tady především místní Rakušané, ale zavítá se sem i nejden Čech.
Lanový park (Erlebnispark, Kletterpark) Rosenburg, Dolní Rakousko.
Vždyť ze Znojma je to sem pouhých čtyřicet a z Třeboně šedesát kilometrů.
Lanový park Rosenburg (Erlebnispark, Kletterpark) není ničím výjimečný až na to, že je umístěný vedle jednoho z nejkrásnějších renesančních zámků v Rakousku.
Co nás ovšem zaujalo, byly precizní bezpečnostní pravidla a především opatření, která nás doslova naváděla, co máme dělat dobře.
Začalo to instruktáží na zemi. Byla sice v němčině, anglicky se to instruktorovi příliš nedařilo, ale za to zcela jasná. Kromě tří českých dospělých byl v naší skupince také rakouský otec se školním synem a všichni jsme rychle pochopili, co se po nás žádá.
Zelená a červená zaručují bezpečí
Potom jsme pod dohledem instruktora prošli cvičný úsek i s přecvakáváním karabin a kladky na zemi. I naprostí laici si osahali lano a karabiny a případně je instruktor opravil.
Teprve poté jsme se vydali do korun stromů, na lana, sítě a překážky.
Klíčová informace zněla: Kde je na laně zelený čudlík, tam cvakejte zeleně označené karabiny. Kde uvidíte červený čudlík, tam nasaďte kladku. Kladka se navíc zajišťuje dvěma karabinami, které nejsou nasadit jinak, než správně.
Prvotní bezpečnostní instruktáž skončila, každý se může vydat na jednu z pěti tras různé obtížnosti. Není potřeba instruktora. Za pár minut se ovšem ukazuje, že ač šplháme v korunách stromů, jsme pod dohledem. Rakouský tatínek se trochu fláká, místo dvojice karabin cvaká na lano jen jednu - a hned se pod ním z ničeho nic zjeví chlapík, který ho upozorňuje, že takhle to nestačí. Že dostatečnou bezpečnost zaručuje jen dvojice karabin.
Jak se dostanu dolů, když se bojím?
Co by se stalo, kdybychom už nemohli dál? To je otázka, která vrtá začátečníkům hlavou, když lezou do výšky až deset metrů nad zem. Na to se instruktoři smějí a ukazují, co mají k dispozici. Z menší výšky dostanou bázlivé nebo unavené klienty tak, že pod ně přitáhnou velký nafukovací polštář, pak k nim sami vyšplhají a skočí s nimi dolů do polštáře. "Je to legrace. Někdy to zkoušíme jen tak pro zábavu."
Pokud jsou klienti výš a už nemohou dál, stačí zavolat, instruktor k nim vyleze a na horolezeckém laně je spouští bezpečně dolů na zem. "Stává se to málokdy. Každý nakonec raději leze, než se nechává spouštět," říká vedoucí lanového parku Rosenburg. Bohužel své jméno tak zahuhlá v mostviertelském dialektu, že ho nemůžeme citovat. Nakonec proto ani jeho vyjádření o málokterých lezcích nelze brát doslova. Úplně přesně mu nerozumí ani rodilí Rakušané.
Lanový park Rosenburg nabízí pět tras s odstupňovanou obtížností a výškou. "Čím jste výš, tím také stoupá obtížnost lanových překážek," vysvětluje instruktor. Doporučuje v každém případě začít na nejjednodušší a nejnižší modré, kterou prý zvládne každý. Je přizpůsobená pro děti o výšce nejméně 110 centimetrů. Menší už v lanovém parku nemají co pohledávat.
Střední červená trasa už dá trochu zabrat zdatnějšímu turistovi či horolezci. Není to žádné drama, ale už se musí občas zabrat rukama či nohama. Nejtěžší černá tzrasa vysoko ve větvích vyžaduje zkušenost s lezením, protože některé překážky už vyžadují speciální fígle a vytrvalost. Všech pět tras se dá zvládnout za dvě až tři hodiny, pokud se příliš nezdržujete. Většina návštěvníků se se unaví na dvou nebo nejvýše třech trasách.
Otevřeno je od dubna do října o víkendech a rakouských svátcích. V červenci je provozní doba od středy do neděle a o svátcích. Celodenní vstupné stojí 23 E (dospělí), 16 E (mládež 12-15 let), 13 E (děti 6-11 let). Větší skupiny mají slevu 10 %. Parkoviště mezi zámkem Rosenburg a lanovým parkem je zdarma.
Finálová účast týmů ze šesti zemí a triumfy osmi různých klubů, taková je bilancešestého zimního ročníku Prague Volleyball Games. Jeden z největších turnajů mládeže volejbalové Evropy přivítal rekordní počet 149 družstev.
Popelka - český pohádkový velkofilm uctívají kromě českého a slovenského publika také Němci a Norové. Neobejdou se bez ní žádné Vánoce a teď už i Velikonoce. Nová digitální verze ukázala detaily, které se zdály na
První vánoční betlém postavil 1223 František z Assisi v italské Umbrii. Později založil františkánský řád a stal se svatým. Do Česka se dostal první betlém v roce 1560, kdy byl vystaven v kostele svatého Klimenta