Malšín a Bílá paní z Rožmberku

Malšín a Bílá paní z Rožmberku
Malšín, kaple.
Autor snímku Pavel Pávek
SDÍLEJ:

AKTUALIZACE Poutník stojí na jediném mostě, který spojuje město s hradem pánů z růže. Sleduje líný proud Vltavy. Mimoděk počítá podplouvající lodě. Nad řekou sleduje vodácké hemžení zasmušilý starý hrad a vypadá, že také vzpomíná. Možná na Bílou paní, která se nepravidelně objevuje v jeho zdech.

Malšín a Bílá paní z Rožmberku
Rožmberk.
Autor snímku Pavel Pávek

Naposledy vyděsila Bílá paní z Rožmberku dívčí dorost hrdinných obránců Třetí říše.

Dívčí Hitlerjugend se bojí

Na hradě měly mladé nacistky jakýsi pionýrský tábor, nad střechou vztyčovaly vlajku s hákovým křížem. Jednou ráno představitelky nordické rasy vyběhly z věže a řvaly hrůzou. Nahoře prý stála bílá postava a více než nevlídně jim hrozila.

Vedoucí přivolala správce objektu a šli se na místo podívat. Postava stále hrozila z vrcholku věže Jakobínka. Přivolané gestapo na nic nepřišlo, na Jakobínku nevedly schody, nikde se nenašel ani žebřík.

Rožmberk.

Židovsko-křesťanská tolerance

Poutník ale tentokrát nejde do hradu, má namířena na poslední místa spjatá s kdysi silnou židovskou komunitou žijící ve městě pravděpodobně již za Rožmberků. Koncem devatenáctého století zde žila stovka Izraelitů. Měli svou synagogu, pekárnu košer chleba, školu, rabína i hřbitov.

Až nepochopitelná se dnes zdá vzájemná tolerance s křesťanskou komunitou i začátkem okupace. Rožmberský rodák Arthur Gintner vzpomíná: "V roce 1939 táhl zástup mladých výrostků z Rožmberka na starý židovský hřbitov, převrátili řadu starých náhrobků a další zhanobili a za tento čin museli vykonávat různou práci pro obec."

Rožmberk.

Dva židovské hřbitovy

V Rožmberku jsou dokonce dva židovské hřbitovy. Poutníkovy kroky vedou k tomu staršímu. Mine kostel, kašnu a z plácku vedle náměstí se proplétá mezi domky romanticky usazenými ve stráni proti hradu. Pohledy na kamenný skvost jsou každým krokem jiné a zajímavější.

Starý hřbitov je za zdí, branka zamčena. Pietní místo navazuje na zahradu přilehlého domu. Jen z dálky poutník prohlíží snad třicet náhrobků a odhaduje, který z nich by mohl být tím s německým nápisem, který potvrzuje založení již před rokem 1480. Neurčí ani o tři století mladší z doby, kdy zde byli do poloviny devatenáctého století pochováváni židé až z dalekého Lince.

Prohlíží na náhrobcích naskládané kameny nahrazující květiny a pomalu pokračuje uličkou, která ho přivádí k silnici vedoucí do Frymburka na břehu Lipenské přehrady. Má celou dlouhou cestu o čem přemýšlet. Třeba o neskutečně dobrém vztahu obou komunit v místech, kde od pradávna žili hlavně Němci.

Rožmberk, starý židovský hřbitov.

Poklidná vesnice Malšín

Silnice se klikatí střídavě mizí lesy a rozlehlými pastvinami, ze kterých občas přátelsky zdraví pasoucí se krávy. Na pěší jsou zvyklé méně než na spěchající auta.

Na zalesněném kopci kdesi daleko vpředu prosvítá silueta bílé stavby s náznakem věžičky, pohled poutníka přitahuje magickou silou a láká k návštěvě. Zvolna se blíží k vesničce na vrcholu kopce.

Všude klid, nikde živá duše, jen okolo kostela s bílou věží nese štíhlý muž do kontejneru pytel s odpadem a trochu podezíravě prohlíží příchozího. Mizí ale za nově opravenými vraty dříve, než se stačí poutník poptat na stavbu, která musí být někde poblíž.

Malšín.

Po stezce chodívali již Markomané

Poutník sedá na betonový schod zavřeného krámku, prohlíží náves a uvažuje kudy dále. "Jmenuje se to tu Malšín…," přemítá pro sebe a pokouší se v paměti vybavit, kde jméno vísky již zaslechl.

"Vlastně… Někudy tudy musely kdysi dávno vést zemské stezky. Od Vyššího Brodu i od Frymburka. A kde jinde by se měly stýkat jinde než právě tady?"

Vyšebrodský archivář Valentin Schmidt přece tvrdil, že vyšebrodská stezky byla používána již Markomany. Zvedá se, obchází kamennou zdí obehnaný kostel a na pastvině za ním naráží na vyšlapanou, mírně klesající pěšinku. Pokrčí rameny a vydá se prachem k lesu.

Malšín, kaple.

Na Tumbergu stávala jedna ze strážních věží

Míjí první stromy, hrotitou skálu, les se bez varování rozestupuje a pod skaliskem se krčí strohá bílá kaple a poutníkovi dochází, že našel nejen vzdálenou záhadu ale zároveň místo, kde stávala strážní věž Tumberg.

"Jak asi vypadala?" uvažuje a sbírá obrovské borůvky, které rostou okolo celého skaliska. "Bývaly podobné, stavěly se na dohled, jedna prý stávala ve Studánkách a ty vidím támhle na kopci. Teolog a historik Schmidt ji popisoval jako čtyřúhelníkovou věž z kamene. Bez oken a se vstupem ve značné výšce.

Tumberg, skalisko u bývalé strážní věže.

Stiskni kliku, otevři vrata a prohlédni si kostelík

Poutník přistupuje ke dveřím kostelíka a jen ze zvědavosti stiskne kliku. Dveře, nemůže věřit vlastním očím, na samotě stojícího svatostánku, se otevřou. Prochází interiérem, prohlíží barokní zařízení, dočte se, že poutní kaple Panny Marie Pomocné pochází z roku 1856.

Jen nemůže pochopit, proč je ukrytá v lese kaple volně přístupná, nezabezpečená. Vychází, pečlivě za sebou zavírá, opírá se o jižní stěnu a dlouho sleduje vzdálené obzory jedné z nejpoutavějších šumavských vyhlídek. Naposledy kostelík obchází a stejnou cestou stoupá k vesničce.

Před kostelem snad náhodou postává starý známý, pohled již nemá podezíravý. "To nic, my si jenom kapli trochu hlídáme, víš přece, jak to dneska chodí," napřahuje ruku na usmířenou.

Rožmberk.

Z bílé kostelní věže se rozezněly zvony. Jsou sice přesně tři hodiny, ale proč nevěřit, že zazněly na pozdrav člověku, který do jejich blízkosti přišel z čistého nadšení bez postraních úmyslů.

Horydoly.czČtěte také: Z Vyššího Brodu do Rožmberku a zpět


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Malšín

Magické místo a nejkrásnější světa kraj.

  • Autor baha
  • Datum a čas 14.2.2015 11:45
Reaguj
Ale je tam moc hezky.
Vlk nás tam nehonil ani neokusoval. Jen jsme žíznili. Hospoda nebyla k mání.
  • Autor Pavel
  • Datum a čas 23.10.2009 05:21
Reaguj
malšín
Malšín leží na konci světa kde lišky dávají dobrou noc a vlci okusují mrtvoly - já to tam taky znám
  • Autor Pišišvor
  • Datum a čas 22.10.2009 11:45
Reaguj
Celkem 3 příspěvky v diskuzi


Columbia Omni-Heat Arctic - tepelná ochrana inspirovaná ledními medvědy

Columbia Omni-Heat Arctic - tepelná ochrana inspirovaná ledními medvědy

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Značka outdoorového oblečení Columbia představuje unikátní technologii Omni-Heat Arctic, jejíž inspirací byla tepelná ochrana ledních medvědů. Společnost Columbia Sportswear je lídr v oblasti inovativního outdoorového oblečení.... celý článek

Alpy AKTUÁLNĚ 2024

Nová feráta Skab vede po pískovci v Bezděčíně

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

České středohoří AKTUÁLNĚ 2024

České středohoří AKTUÁLNĚ 2024

MILEŠOV Zprávy z krajiny plné čedičových sopek, pískovcových skal, lesů a úrodných rovin.
6x turistické babí léto v Alpách

6x turistické babí léto v Alpách

Babí léto právě vládne ve Východních Alpách. Je tedy správný čas vyrazit na turistické túry od jedné horké chaty k druhé. Nabízíme šest zajímavých tipů v Rakousku a Německu.
Průmyslový palác na Holešovickém výstavišti obnovil hodinovou věž

Průmyslový palác na Holešovickém výstavišti obnovil hodinovou věž

Rekonstrukce Průmyslového paláce na Výstavišti v Praze Holešovicích dospěla do fáze, kdy se na původní místo přesunula hodinová věž, která je nejvýraznějším prvkem historického objektu. Palác se postupně vrací do původní
Svítidla Flare od Bomma září během Designbloku U Salvátora

Svítidla Flare od Bomma září během Designbloku U Salvátora

Bomma představuje letošní kolekci ručně vyráběných svítidel Flare v šestimetrové instalaci obsahující devatenáct křišťálových tyčí pod názvem Sacred Enlightement od Václava Mlynáře a Lunchmeat Studia.
TEST Ponožky Moira Trek

TEST Ponožky Moira Trek

Turistické ponožky Moira Trek používáme už skoro dvacet let. Minulý model se nám rozpadl po 13 letech víkendového nosení, současný model oblékáme už třetím rokem. Jedná se o základní ponožky pro

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Snow Film Fest Česko 25.10.-31.12. 25.10.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Řepiště, U Máně 31.10.-5.12. 31.10.
Koruna světa - diashow Kroměříž, Dům kultury Přednáší Radek Jaroš 4.11. 19:00
Vysoký Atlas - diashow Přelouč, Kulturní centrum Přednáší David Hainall 5.11. 18:00
WTM - veletrh Velká Británie, Londýn 5.-7.11. Cestování 5.11.
Outdoor Retailer Winter - veletrh USA, Denver 6.-8.11. 6.11.
EICMA - veletrh Itálie, Miláno 7.-10.11. Cyklistika a motocykly 7.11.
Horyzonty - festival Trenčín 7.-9.11. 7.11.
Caravaning - veletrh Brno, Výstaviště 7.-10.11. 7.11.
Braniborsko - diashow Pardubice, Východočeské muzeum Přednáší Pavla Apostolaki 7.11. 18:00

Diskuse

The a-one contractors RobertMab, 4.11.2024 22:19, 1 příspěvek
Потерпевший Наймушин AngelRap, 4.11.2024 21:54, 14 příspěvků
zoufalost Horydoly - Andrea Černá, 4.11.2024 10:43, 2 příspěvky
zoufalost Karekl, 4.11.2024 8:35, 2 příspěvky
??? Honza, 2.11.2024 10:37, 1 příspěvek
Kvalitní Guide Lukas B., 1.11.2024 19:12, 6 příspěvků
ferata Horydoly, 1.11.2024 10:37, 6 příspěvků
Kvalitní Guide PEtr, 1.11.2024 8:53, 6 příspěvků
prachy jenom prachy nečekaný Petr, 1.11.2024 8:30, 6 příspěvků
prachy jenom prachy nečekaný Pišišvor, 31.10.2024 20:14, 6 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Metropolitní trail Motols... Horydoly , 1.11.2024 0:17
Das war der Cybathlon 2024 Horydoly , 30.10.2024 23:53
Bike sraz na Vysočině 2025 Horydoly , 29.10.2024 22:57
sezona výlovů Horydoly , 26.10.2024 23:13
Halloweenský virtuální běh Horydoly , 26.10.2024 0:44
Podzim - Pražský veletržn... Horydoly , 24.10.2024 1:11
Přes překážky k zážitkům Horydoly , 18.10.2024 23:15
Triatlon ve Španělsku Horydoly , 18.10.2024 23:13