Na hory s mrňaty? Připravte se na všechno

Na hory s mrňaty? Připravte se na všechno
Sedlo Porcellizzo ze strany Val Codera.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Zasteskne se vám občas po romantických nocích u trampských ohníčků? Chcete znovu vyrazit na hory jen s batohem? Nebo nostalgicky vzpomínáte, jak jste s přáteli zdolávali skalní věže? I když je to jen pár let, zdá se to tak dlouho… “I kdybych znovu sebrala odvahu, brání mi v tom mé malé děti,” říká si mnohá maminka a omlouvá tak svoji pohodlnost.

Jak na to

Co do hor vždy s sebou

Dostatek jídla a teplého pití
Lékárnička
Teplý a nepromokavý oděv 
Náhradní oblečení

Mapa
Pevné boty
Batoh
Mobil

A co takhle zkusit vyrazit na hory nebo do skal právě s nimi? Při troše opatrnosti to není nic nemožného. "Samozřejmě každá matka chrání své potomky a má strach se s nimi kamkoliv pustit," říká zdravotní sestra Martina Slancová. "Neměla by to ovšem přehánět a vidět možné neštěstí za každým rohem." Sama svoji dceru vodila po italských Dolomitech a slovenských Tatrách už od pěti let.

První turistické krůčky začínají už od batolat. Na kratší výlety se nosí v nosítkách, v cizím prostředí spí buď spolu s rodiči ve spacích pytlech, nebo se pro ně vozí s sebou dětské postele se zábranou, jídlo a pití se pro ně bere do termosek a lahviček. Nezapomeňte na vlastní nočník, neboť dětem se nechce na záchod jinak, než se to sotva naučily. 

Poctivá příprava

Podle zkušeností Martiny Slancové je třeba se připravit na túru s dětmi daleko více, než s dospělými. "Například před výstupem na Rysy jsem z internetu, turistických průvodců i od kamarádů zjišťovala, jak to tam vypadá, jaké je převýšení, kudy se dá v případě bouřky sestoupit a nakonec jsem si pro jistotu vypůjčila i základní horolezecké vybavení." Zároveň připouští, že kdyby vyrazila jen se svými kamarádkami, pouze by se podívala do mapy, kudy vlastně cesta vede.

Nosítko.

Převaha rodičů nad terénem

Při náročných túrách nebo dokonce horolezeckých výstupech platí pravidlo starých horských vůdců: "Musím zvládnout terén nejméně o dva stupně těžší, než kudy vedu klienta. Kdyby se něco stalo, on na mne plně spoléhá." V případě rodinných výletů jsou to rodiče, kdo má předcházet všem nebezpečím a případně vytáhnout své potomky z jakékoliv šlamastyky.

Na pěší túru k některé horské chatě do Vysokých Tater se může vydat každá rodina, která má trochu zkušeností s turistikou. Nejmenší děti od tří let mohou sedět v nosítku na zádech. Přechod s dětmi přes sedla zajištěná řetězy si však už může dovolit jen ten, kdo má něco nachozeno na ferratách. A výstupy na štíty mimo značené stezky jsou vyhrazeny horolezcům či vysokohorským turistům s kompletním vybavením.

Rysy a Dachstein s dětmi.

Záložní vybavení

S malými dětmi je tedy radno se pouštět na horské túry, které rodiče dobře znají a sami jsou schopni je absolvovat bez jistících pomůcek. Rodinné horolezecké výpravy by však neměly dát ani ránu bez lan, přileb a úvazků. V batozích by mělo vždy být náhradní oblečení, jídlo, pití, vařič, bivakovací pytel a mnoho věcí, které slouží jako záloha, kdyby se něco pokazilo. Nehoda jednoho dospělého totiž může mít pro celou výpravu nedozírné následky.

Zvláště malé děti, který si ještě hoví v nosítku, je nutné neustále kontrolovat, převlékat, starat se o jejich tepelný komfort, vyměňovat pleny a čas od času je nechat proběhnout. Základem oblečení na celodenní výpravu je kojenecké body s vlastním potiskem, teplé ponožky a rukavičky, funkční prádlo, dostatečně velké a zateplené botky a nepromokavá kombinéza s kapucí. To vše ve dvojím provedení, protože prcek se zmáčí kdykoliv a kdekoliv - v kaluži, ranní rose, na dešti, ve sněhu, ale často nastávají i kalamity s počůráním či pokakáním.

Myslete na děti, ne na sebe

Kromě toho, že si rodiče chtějí užít hor, musí myslet na spoustu věcí, které velcí dělají automaticky nebo je prostě nevnímají. Stačí aby v Jizerských horách děti přecházely přes rašeliniště. Mají kratší nohy a nedošlápnou na všechna suchá místa. Při přelézání kamenů nedosáhnou daleko a padlé kmeny nepřeskočí.

Spací pytel Boll.

Děti nebaví monotónní chůze

Děti se rychleji unaví, ale také rychle regenerují, nebaví je monotónní chůze, nedovedou odhadnout důsledky svého počínání, neměly by nosit těžké náklady a nesmějí si poškodit klouby a šlachy příliš malými záchyty při lezení.

Rodiče si zároveň musí klást neustále stejné otázky: "Pijeme dost? Nemáme hlad? Jsme namazaní slunečním krémem? Není potřeba se převléknout či přezout? Nehrozí podchlazení? Nebolí děti z přílišné výšky hlava? Není už čas se vrátit?"

Sedlo Porcellizzo ze strany Val Codera.

Horydoly.cz Jak na hory s dětmi?

HOROLEZECTVÍ Povzbuzení nastávajícím rodičům

HORSKÁ TURISTIKA Samé krásné zážitky

NOC NA HORÁCH Pod stan? S miminem?

VÝBAVA PRO DĚTI Na hory s mrňaty

VÝBAVA PRO DĚTI Jak obléct děti na horské túry

BEZPEČNOST Děti mají právo na bezpečí

DIVOKÁ VODA Adrenalin pro děti i rodiče

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Doba se změnila

Já začínal s bráchou na kotvičkových vlecích (teda až poté, co jsme si vyšlapali spoustu kopců pěšky). V Mariánských Lázních tehdy vedla dvě lana - levé jakž takž OK, ale pravé vedlo přes kola s dlouhými hroty, kde to občas někomu utrhlo prsty. 

Kolem 1975 to vypadalo takhle: VIDEO

Reaguj
Doba se změnila

Myslím si, že to nebyli jenom vlekaří kteří tyto změny iniciovali, nýbrž nějací ustaraní úřednící sedící někde v teplé kanceláři.

V dnešní době „svázané“ desítkami předpisů a zákonů  je jasné, že ta druhá strana (vlekaři) si dává velký pozor. Všechno se vyvinulo, něco k lepšímu, něco, z našeho laického hlediska, k horšímu. Ale na žádném vleku ve střední Evropě už něco podobného jako popisuje Lukas B. není možné.

Strach z možného právního postihu to podnikateli vleku prostě nedovolí. Co bylo možné, nebo lépe řečeno tolerováno před padesáti lety, je minulostí.

Ony i ty vleky, lanovky se znatelně změnily a na některé tehdejší „hrůzy“ by někteří dnes nevlezli. Vzpomínám si na lanovkové „sudy“ ve Španělsku, které byly v provozu i při silném větru takovém, že tloukly o stožáry, anebo lanovku v Harrachově, kde každy vyfasoval pás s vlečným lanem, kterým byl přivěšen perzonálem na pohybující se lano. Tenkrát vládly jiné předpisy.

Reaguj
Doba se změnila

ale jo, jasně, rozumím tomu důvodu proč si to vlekaři takhle stanovili. ale byla to pěkná pakárna, zvláště, když byly tři děti a na vleku bylo schopno vyjet jediné. a tak jsem vždy zul dvě děti z lyží, svázal všechny čtyři lyže dohromady a zapíchl do sněhu, jedno dítě jsem vysadil ženě za krk, pak jsem nejstarší dítě dostrkal k vleku a předal obsluze k posazení na vlek, pak jsem si posadil za krk poslední dítě a do jedné ruky vzal dva páry lyží, a vyjel jsem nahoru, sundal jsem mnou vyvezené dítě a ženě sundal to první vyvezené dítě ze za krku. po dvou hodinách lyžování jsme byli jak umlácení lopatou.

  • Autor Lukas B.
  • Datum a čas 31.10.2023 13:46
Reaguj
Doba se změnila

Kdysi jsem si přivydělával jako lanovkář. Dobře si vzpomínám jakou jsme měli hrůzu z toho, že by se na Pomě - kterému se říkalo koulotrh - něco stalo při tom, když by jeden dospěly vezl „na koleni“ dítě. Naivní rodič si těžko dokáže představit co se může stát – dítě kouká na veverku, lyže neovládá, proč také, jsou napříč směru tahu, dospělý do toho padne a kosti se lámají. Určitě to není doporučený pohyb na liftu.

Při případném úrazu – a ještě s dítětem – má provozovatel výtahu popotahování s vyšetřovateli, což mohou být místní policajti, s pojištovnou a s případným advokátem  poškozených. a tak se člověk snaží podobné situaci vyhnout.

Situace se asi změnila a tak  z hlediska bezpečnosti nepřipusti lanovkář dnes ani dospělého a miminem v ruksaku. Chceš vzit dítě nahoru tak musíš jet kabinovou lanovkou – a hotovo.

Reaguj
Je nejisté, že doba se změnila

na Luži jsem se setkal s poměrně absurdně buzeračním nařízením provozovatele vleků (nicméně byl to jejich vlek a tedy byly dvě možnosti, buď to respektovat nebo jet jinam, a tak jsme to respektovali); zákaz "spolujízdy" na pomě (to je ten vlek s tyčí zakončenou talířem), čilio zákaz vozit dítě přes nohu, s tím, že dítě buď pojede samo, nebo pojede bez lyží v náručí nebo za krkem. nevím proč, asi tam měli nějaký něpčíjemný úraz při spolujízdě či co.

nicméně skiareál Luž skončil a jeho konec byl takový absurdní smutný příběh na pomezí stroupežnického a herrmanna...

  • Autor Lukas B.
  • Datum a čas 26.10.2023 10:35
Reaguj
Je nejisté, že doba se změnila

Kvůli bezpečnostním normám na vlecích vlekaři často odmítají rodiče s nosítky. Řeší se to tak, že rodiny jezdí lanovkami - vezmou dítě na klín, nahoře ho dají do nosítka a jedou s ním po sjezdovce - takže doba se až tak moc nemění proti tvojemu mládí

  • Autor Skiák
  • Datum a čas 26.10.2023 09:57
Reaguj
Je jisté, že doba se změnila . . . ..

Když můj syn Petr, kterému je dnes 54 let, byl ještě ve vyšším miminkovském věku tak jsme jako zapálení lyžaři stejně jezdili lyžovat. Dala se dohromady taková parta, všichni dospělí v podobném věku a většina se stejně starými dětmi a jeli jsme společně lyžovat.

Dítě jsem měl ve velkém ruksaku, jezdil jsem opatrně, ale kašpárkovi se to líbilo. Obsluze u vleku se to moc nelíbilo, ale znali naši partu a tak to probíhalo bez excesů – a když byla dítka nakrmena tak jsme je vyvěsili na straně u sjezdovky mezi dva stromky do hamaky a do spacáčku – těch hamak tam pak bylo více – a každý kdo jel z naší party okolo se prostě podíval a zkontroloval jestli některé z dětí nevřeští.

Nemyslím si, že by něco podobného dnes bylo možné – určitě by jeden nevyjel vlekem nahoru – s takovouhle náplní ruksaku - a komentáře ostatních o podivných nesoudných rodičích by jeden slyšel jistě dost často.

Je to tak, doba se změnila – a hotovo.

Reaguj
náhradní oblečení

Hlavně náhradní oblečení - to se hodí vždycky. A nějaké hračky a hlavně s děckem pořád mluvit a něco mu ukazovat a  hrát si s nim. Ale jinak dobrý přehled

Reaguj
Re: Tak!
Jaký zadělávání na problémy? Když má dítě dobrý vybavení - je a bude mnohem zdravější, když bude mít dostatek pohybu a čerstvého vzduchu, než když prosedí celý víkend u počítačových her či u televize..Až budu mít děti, rozhodně je povedu k přírodě a umění se v ní pohybovat..
  • Autor Monchi
  • Datum a čas 26.11.2003 15:57
Reaguj
ÚNAVA x ZÁBAVA
Chodím s dcerou na hory do jejích 2 let (dnes má 8). Pro výlety s dítětem jsou nutné časté odpočinky, jenže dítě nebaví jen tak sedět. Proto doporučuji vzít s sebou hračku, časopis, vyprávět pohádku .....Děcka budou více bait žebříky ve Slovenském Ráji (navázané!), než pohodlná vycházka na Vysočině.
  • Autor Jenda
  • Datum a čas 5.11.2003 14:32
Reaguj
Celkem 14 příspěvků v diskuzi


Český ráj AKTUÁLNĚ 2024

Český ráj AKTUÁLNĚ 2024

JIČÍN Zprávy z kraje pískovcových skal, rybníků a hradů. Prachov, Hrubá Skála, Skalák, Trosky, Příhrazy, Drábské světničky, Valečov, Jičín, Sobotka, Turnov, Kozákov, Zlatá stezka Českého ráje... To jsou pojmy, které zná každý... celý článek

Vánoční trhy v Praze 2024

Proč dřevěné hračky pro děti? Aby dospělí mohli solit jídlo!

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

České středohoří AKTUÁLNĚ 2024

České středohoří AKTUÁLNĚ 2024

MILEŠOV Zprávy z krajiny plné čedičových sopek, pískovcových skal, lesů a úrodných rovin.
Památky zadarmo AKTUALIZACE

Památky zadarmo AKTUALIZACE

AKTUALIZACE Vstupenky do památek, muzeí a galerií stojí desítky až stovky korun. Máte-li čas, nebo máte hluboko do kapsy, můžete si počkat a zajít se do nich podívat zadarmo.
Zprávy od horolezců 2024

Zprávy od horolezců 2024

ZMĚNY VĚKOVÝCH KATEGORIÍ Co důležitého se děje v Českém horolezeckém svazu a dalších horolezeckých spolcích?
Seznam věcí na hory, když lyžujeme

Seznam věcí na hory, když lyžujeme

Všechny to známe, ten nejistý pocit, že jsme doma něco zapomněly… Jestli si pokaždé říkáte, že příště už tomu tak nebude, udělejte pro to něco a napište si seznam věcí na
5 řek na vodácký víkend

5 řek na vodácký víkend

O nadcházejícím víkendu se splouvá Vavřinecký potok a Lomnice, koná se Krumlovský vodácký maraton, zamyká Otava a na Jizeře se pořádá závod Tam a zpátky. Rekreační vodák má široký výběr, že neví, kam dřív

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Mezinárodní festival outdoorových filmů Řepiště, U Máně 31.10.-5.12. 31.10.
WTM - veletrh Velká Británie, Londýn 5.-7.11. Cestování 5.11.
Outdoor Retailer Winter - veletrh USA, Denver 6.-8.11. 6.11.
EICMA - veletrh Itálie, Miláno 7.-10.11. Cyklistika a motocykly 7.11.
Caravaning - veletrh Brno, Výstaviště 7.-10.11. 7.11.
Cestovatelský festival Pardubice, Congress Centre 7.-10.11. 7.11.
Pelikánův seminář Fryšava, Medlov 8.-10.11. Horská medicína 8.11.
Obzory - cestovatelský festival Praha, Filozofická fakulta 9.-10.11. 9.11.
CVVZ - celostátní vzájemná výměna zkušeností Praha 13.-17.11. Vedoucí dětských oddílů 13.11.
Philoxenia - veletrh Řecko, Soluň 14.-16.11. Cestování 14.11.

Diskuse

Over the Counter Shmarank, 5.11.2024 0:09, 2 příspěvky
The a-one contractors RobertMab, 4.11.2024 22:19, 1 příspěvek
Потерпевший Наймушин AngelRap, 4.11.2024 21:54, 14 příspěvků
zoufalost Horydoly - Andrea Černá, 4.11.2024 10:43, 2 příspěvky
zoufalost Karekl, 4.11.2024 8:35, 2 příspěvky
??? Honza, 2.11.2024 10:37, 1 příspěvek
Kvalitní Guide Lukas B., 1.11.2024 19:12, 6 příspěvků
ferata Horydoly, 1.11.2024 10:37, 6 příspěvků
Kvalitní Guide PEtr, 1.11.2024 8:53, 6 příspěvků
prachy jenom prachy nečekaný Petr, 1.11.2024 8:30, 6 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Metropolitní trail Motols... Horydoly , 1.11.2024 0:17
Das war der Cybathlon 2024 Horydoly , 30.10.2024 23:53
Bike sraz na Vysočině 2025 Horydoly , 29.10.2024 22:57
sezona výlovů Horydoly , 26.10.2024 23:13
Halloweenský virtuální běh Horydoly , 26.10.2024 0:44
Podzim - Pražský veletržn... Horydoly , 24.10.2024 1:11
Přes překážky k zážitkům Horydoly , 18.10.2024 23:15
Triatlon ve Španělsku Horydoly , 18.10.2024 23:13