Jak Pravčická brána vznikla?
Miliony let zvětrával obrovský blok tak zvaného turonského pískovce. Tam, kde je nyní otvor, byl materiál měkčí. Voda a vítr ho nejprve rozrušily a poté odnesly do údolí.
Kde se najíst
I přes dvě ničivé povodně během minulého roku se Hřensko pomalu vzpamatovává a dá se tu najíst v mnoha restauracích. Jídlo dostanete samozřejmě i v restauraci přímo pod Pravčickou bránou, otevřeno je každý den mimo pondělí. Stanky a restaurace jsou k dispozici také na Mezní Louce.
Doprava
Nejlépe linkovým autobusem z Děčína do Hřenska. Pokud pojedete vlakem, skončíte v Dolním Žlebu na levém břehu Labe a budete muset přeplout na pravý břeh přívozem. Autem se jede po silnici na pravém břehu Labe až do Hřenska.
Ubytování
V klidném kempu na Mezní Louce lze přespat v chatičkách nebo vlastním stanu. Hřensko nabízí hotely a penziony.
Bohužel se po něm již hezkých pár let nemůže chodit, protože turisté ho doslova prošlapali tak, že hrozilo jeho zhroucení. Za to lze ale pod ním zajít do restaurace a pokochat se výhledem do romantické krajiny skrze zlatavou sklenici piva nebo přes talíř s knedlíky. Tou zvláštností je Pravčická brána u Hřenska nedaleko Děčína.
Promenádní cesta
Už dvě stě let se k ní dostávají turisté po tak zvané Promenádní cestě. Je upravená, ale dost do kopce. Na výlet si nechejte celý den času, protože nabízíme dvacetikilometrový okruh po nejkrásnějších místech národního parku České Švýcarsko.
Z Hřenska jdeme nejprve silnicí po červené turistické značce podél říčky Kamenice. Od křižovatky Tři prameny sledujeme naučnou stezku s informačními tabulemi. Stoupáme strmě kamenitou lesní cestou až pod skalní masívy. Značená odbočka nás dovede k jeskyni Českých bratří. Měli se v ní ukrývat pobělohorští vyznavači evangelické víry, ale tato pověst nebyla nikdy doložena. Poslední půlkilometr nám dá zabrat, protože cesta prudce stoupá serpentinami až pod samotnou Pravčickou bránu.
Pípa pod bránou
Hotel Sokolí hnízdo přímo pod bránou slouží od roku 1881, ale už pětapadesát let před ním tady stál výčep. Na samotnou bránu vylézt nemůžeme, protože je od roku 1980 pro návštěvníky uzavřena. Pískovec byl tehdy zpevněn speciální pryskyřicí, aby se nezřítil do údolí.
Vedle brány je vstup do placeného areálu skal s vyhlídkami nejen k Pravčické bráně, ale také k Pravčickému kuželu (tmavá kuželovitá skála přímo před námi) a Staré Václavské stěně (vysoká široká okrová skála ve tvaru rozevřené knihy vpravo od Kužele). Směrem do Německa jsou vidět stolové pískovcové hory na obou stranách Labe.
Plavba v soutěskách
Jestliže jsme došli až sem, bylo by škoda se vrátit stejnou cestou zpět. Mnozí turisté tedy míří k druhé zajímavosti hřenského okolí do Soutěsek na lodičky. Po červené značce se vydáme vyhlídkovou Gabrielinou stezkou podcházející vysoké skalní stěny. Úzká pohodlná pěšina nás zavede na Mezní Louku a po silničce do Mezné. Z ní strmě klesá k říčce Kamenici. Podél toku se dáme doprava, projdeme tunelem, kličkujeme po chodníčcích vysunutých nad vodou a ocitneme se u prvního přístaviště lodí. Tichou soutěskou projedeme s průvodcem, který loď pohání dlouhým bidlem stejně jako jeho předchůdci od roku 1890, kdy zde začal pravidelný provoz. O kousek dál nás čeká podobná projížďka po Divoké soutěsce. Obě soutěsky jsou v provozu každý den.
Pohodlná široká stezka nás nakonec dovede k silnici a po ní do Hřenska.
Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě