Obyčeje pod Kozákovem

Obyčeje pod Kozákovem
SDÍLEJ:
Lidé z vesnic pod Kozákoven v Českém ráji dodnes dodržují nebo donedávna dodržovali tradiční svátky. Přečtěte si o zimních a jarních: masopustu, posvícení, pálení čarodějnic a Velikonocích.
Jak na to Do Podkozákovska patří obce Frýdštejn, Jenišovice, Klokočí, Koberovy, Líšný, Loučky, Malá Skála, Mírová pod Kozákovem a Rakousy.

Posvícení (původně posvěcení chrámu) bývalo vždycky společné pro všechny vesnice. Slaví se první neděli v listopadu. Říká se mu Martinské posvícení podle svátku svatého Martina 11. listopadu. Posvícení pod Kozákovem bývá v Loktuších, současně s ním v Bělé, pak ve Vesci a nakonec v Klokočí.

Podzimní posvícení

Každé posvícení bývá uvedeno posícenskou veselicí, která se pořádá už v sobotu před posvícením. Ještě jsou pamětníci, že kdysi bývala posvícenská zábava v neděli večer. Zato v pondělí se držela „zlatá“ neboli posvícenské dozvuky, kdy se znovu tancovalo a sálem se ozývalo bujné veselí. Doma se dojedly poslední zbytky posvícenské husy nebo jiná pečínka, pojedlo se koláčů, které se zapíjely dobrým sladkým čajem, ze kterého voněl rum nebo punč. Naše babičky říkávaly ponč.

Odvážná figurína

Právě to klokočské bývalo před mnoha lety ze všech nejslavnější. Až do druhé světové války klokočtí pořádali nejroztodivnější atrakce. Náves se rozesmála veselým rejem nastrojených a různě přioděných a namaskovaných občanů, zvláště z řad místní mládeže. V tu chvíli putovaly do Klokočí houfy z celého Podkozákovska, ale i z Turnova a ze Železného Brodu.

Starým zvykem tu bývalo zabíjení ťuhýka (ťuvíkáče), prostě kohouta. V době bojů v Habeši přišli na klokočském posvícení ke cti i černí Habešánkové s primitivními puškami, jindy se tu odbývaly prapodivné plavby v neckách po malém rybníčku na návsi. Někdy se zase klokočské posvícení podobalo cirkusáckému představení, jako kdyby starý Kludský přibyl do této malebné podkozákovské vesničky. Jednou byla z vrcholku skály Radnice spouštěna dolů do vsi figurina po dlouhém napnutém lanu. Dlouho bylo tajemstvím, že jde o umělou neživou figuru, a mnozí se do poslední chvíle bláhově domnívali, že je to nějaký odvážný hrdina.

Zima ještě vládne

Při masopustech v Bělé nechyběly ani selské vozy. Veselé maškary poskakovaly a tančily v nespoutaném reji a všechno to hemžení končívalo pak scénami na bělské návsi. Výborné masky v bělském průvodu byly například při svatbě cikánského barona. Je dobře, že mnohé matějské poutě v Bělé jsou zachyceny na filmových pásech. Aspoň tak jsou uchovány pro příští generace, když už i zde tahle tradice bohužel zanikla.

Pryč jsou už i doby masopustních maškar, které ještě před druhou světovou válkou chodívaly o masopustním úterý od vesnice k vesnici a byly veselou zábavou dětem i dospělým. Někdy je provázela i venkovská muzika, houf povykujících výrostků a o bujaré žerty a smích nebyla nikdy nouze.

Když tisk celého světa šířil slávu lochnesské nestvůry, byla to příležitost pro pana Bohumila Nožičku ze Sekyrových Louček a jeho společníky. Vytvořili několik metrů dlouhou příšeru, kterou naložili na velký valník a s hudbou jezdili od vesnice k vesnici.

Přichází jaro

Ve Vesci se zachoval pěkný obyčej, kdy se děti loučí se zimou a vítají nadcházející jaro. Na Smrtelnou neděli vynášejí na stráně Fiálníku oblečeno Smrtku, která musí mít na krku pořádný náhrdelník z vaječných vejdunků. Průvod projde celou vesnicí za deklamování říkadla: „Smrt nesem ze vsi, nové jaro do vsi.“ Na Fiálníku smrtku zapálí a pak se spokojeně vracejí dolů do vesnice. S těmi nejmenšími se průvodu a pálení smrtky účastní i rodiče.

Podobným zvykem je pálení čarodějnic. 30. dubna navečer se rozhoří na mnoha místech veliké vatry, kolem nich se nakupí děti i dospělí, radují se a těší z nového jara. Největší oheň v posledních letech býval na Prackovské hrobce v areálu motokrosového závodiště. Sem směřoval průvod malých i velkých s lampióny od vesecké sokolovny. Obrovský oheň se rozhořel, do vzduchu létala hořící košťata i barevné rakety a světlice. V celém širém okolí bylo v tu chvíli vidět desítky ohňů podobných tomu zdejšímu.

Velikonoční obyčeje

Na Velikonoční pondělí chodí děti koledovat na pomlázku. V rukou pletenou vrbovou pomlázku a košíček, který se záhy plní pestrými kraslicemi, perníkovými zajíčky, čokoládou, cukrovím, ale i penězi. Přitom ti malí caparti v každé rodině přednesou své veršované koledování, např. „Pomlázka teče okolo pece, dejte, teta, vejce…“ Dospívající mládež má v tento velikonoční den rovněž své zvyky. Chlapci chodí po vesnicích a šlehají proutěnými pomlázkami děvčata, která jim dávají za odměnu (nebo aby se vykoupila) malované kraslice. Zato jim mládenci mají koupit na první jarní pouti perníkové srdce. Tenhle zvyk je v poslední době provázen i připíjením na zdraví nejednou sklenkou tvrdého alkoholu. Konec takové pomlázkové koledy může být různý.

Sedm týdnů před Velikonocemi je půst. Všechny postní neděle mají svá pojmenování: 1. Prázdná, 2. Krásná, 3. Kýchavná, 4. Družebná, 5. Smrtelná, 6. Květná, 7. Velká (nebo také Červená). Na Květnou neděli dávali si venkované posvětit v kostele kočičky. Ty zasazovali na Velikonoční neděli do polí. Věřili, že bude pak v tom roce dobrá úroda. Pamatuji se, že v mém dětství staré babičky posvěcené kočičky dokonce polykaly, aby prý je nebolelo v krku.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: chyby
Zdravím, Honzo. Jménem celého webu www.prackov.com, se Ti za případné "zkomoleniny" omlouvám. Pokud jsi nějaké objevil, je to chyba moje, nikoli serveru horydoly.cz! Nevím, které jsi měl přesně na mysli, ale občas prostě člověku něco "uteče" a někdy se také prostě udělá "překlep"... A ohledně aktuálnosti - v úvodu je napsáno, "...které se dodržují, nebo dodržovaly...". Nedokážu "podchytit" všechny nepřesnosti, za to se omlouvám. Chci jenom, aby si našeho kraje povšimlo co nejvíce lidí, protože je krásný a má lidem co říci... Pokud máš jakékoli další výtky, klidně je zveřejni, nebo mi napiš na millhaus@prackov.com, rád se ze svých chyb poučím. Za celý tým www.PRACKOV.com - Miloš "Millhaus" Haken, Prackov.
Reaguj
chyby
Možná by nebylo od věci uvádět místopisná jména v článku správně-nezkomoleně. Jinak dobrý, ale spousta z toho už nefunguje-vím to dobře,jsem odtud.
  • Autor honza
  • Datum a čas 16.2.2004 09:57
Reaguj
Meteostanice
Bližší informace o zmíněných meteostanicích najdete v tomto článku: Jizerky ON-LINE.
Reaguj
Online meterologicka mereni a kamera na Kozakove
Tak zatim nic takoveho neexistuje... existuji "jen"stanice na Jizerce a v blizkem Zeleznem Brode vizstranku hydronet.czChteli bychom casem ale i online stanici a webkameru navezi na Kozakove, najdeme spojence pro takovy projekt?
Reaguj
Celkem 4 příspěvky v diskuzi


registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2024

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2024

ŠPINDLERŮV MLÝN Přinášíme turistické novinky z Krkonoš - nejvyšších českých hor, národního parku a eldoráda outdoorových nadšenců.
Alpy AKTUÁLNĚ 2024

Alpy AKTUÁLNĚ 2024

STELVIO Co je v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.
TEST Barefootové pohorky Xero Scrambler Mid II

TEST Barefootové pohorky Xero Scrambler Mid II

Kotníčkové barefootové boty Xero Scrambler Mid dobře poslouží jako pohorky ve středních horách typu Fagaráš, Vysoké Tatry nebo Severní Vápencové Alpy, a také jako obuv pro volný čas v chladnějším jaru či
Berlínská East Side Gallery: největší open-air galerie na světě

Berlínská East Side Gallery: největší open-air galerie na světě

Jedním z nejvýraznějších symbolů Berlína zůstává - 35 let poté, co byla stržena - obludná Zeď, která město rozdělovala na západní a východní část. Některé její části byly zachovány jako memento budoucím generacím a nejdelší
Brdy AKTUÁLNĚ 2024

Brdy AKTUÁLNĚ 2024

PADRŤ Pražské, plzeňské a středočeské hory Brdy jsou divoké, vysoké, romantické a přitom je mají obyvatelé velkých měst doslova za humny. Čtěte novinky z Brd a Podbrdí.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Za čest krále Sovinec 27.-28.7. Hradní slavnost 27.7.
Parním vlakem Českým rájem Turnov Nostalgický vlak 27.7.
Den Ohře Kadaň, Střelnice 27.7.
High Jump Hřiměždice 2.-3.8. Skoky do vody 2.8.
Zubačka - modelová sobota Tanvald Nostalgický vlak 3.8.
Parním vlakem Českým rájem Turnov Nostalgický vlak 3.8.
Bezdružické parní léto Bezdružice, nádraží 3.-4.8. Nostalgický vlak 3.8.
Hradní slavnost Pirkštejn 3.8.
Jan Švankmajer - výstava Kutná Hora, GASK 3.3.-4.8. 4.8.
Prague Pride Praha 5.-11.8. Festival homosexuálů 5.8.

Diskuse

peuyisyx online, 22.7.2024 13:51, 1 příspěvek
INU Honza, 19.7.2024 14:00, 8 příspěvků
Zajímavé novinky. Honza, 18.7.2024 10:05, 1 příspěvek
Nehody automobilistů s cy... Horydoly, 18.7.2024 9:37, 7 příspěvků
INU Honza, 17.7.2024 21:06, 1 příspěvek
anet anet, 17.7.2024 8:57, 2 příspěvky
INU Honza, 16.7.2024 19:49, 7 příspěvků
INU Honza, 15.7.2024 20:48, 1 příspěvek
Faberlic zkušenosti Denhid, 15.7.2024 0:45, 4 příspěvky
Nehody automobilistú s cy... Bretislav Polák, 14.7.2024 18:21, 7 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Dovolená na vodě ve střed... Horydoly Open, 21.7.2024 2:16
Zpravodaj akcí ve střední... Horydoly Open, 21.7.2024 2:07
Opět bude vyprodáno Horydoly , 16.7.2024 12:52
Příroda jako lék Horydoly , 16.7.2024 2:25
Cestování zvyšuje rizikov... Horydoly , 11.7.2024 13:53
Parním vlakem Českým rájem Horydoly , 9.7.2024 23:09
Sex ve třech zažívá boom Horydoly , 27.6.2024 13:58
Barefoot pro volný čas Horydoly , 26.6.2024 12:38