Případ šetří kriminální policie jako trestný čin a ve věci jsou zainteresovány také orgány ochrany přírody.
V Karlovarském kraji hnízdí odhadem 5 párů orlů mořských. Česká společnost ornitologická za letošní rok eviduje v Česku 18 otrávených dravců, z toho 10 orlů mořských.
Policie vyšetřuje trestný čin
Případ vyšetřuje Policie ČR, která zajistila mrtvá těla samice i mláděte. Nyní se čeká na výsledky pitvy. Lokalitu prohledala speciální psí jednotka České společnosti ornitologické, která se od roku 2017 zaměřuje na boj s ptačí kriminalitou. Psovodka Klára Hlubocká se dvěma psy vyhledává otrávené návnady a jejich oběti a podklady předává policii. "Provedli jsme prohlídku nejbližšího okolí přímo pod hnízdem a následně dalších lokalit výskytu orlů vytipované místním ornitologem Pavlem Olbertem. Žádná další uhynulá zvířata ani návnady jsme nedohledali," uvádí Klára Hlubocká.
Letos se jedná o třetí zaevidovaný případ zmařeného hnízdění orlů mořských v Česku. "Na Brněnsku a na Pelhřimovsku na jaře někdo pokácel stromy, kde hnízdili orli. Na Pelhřimovsku k tomu došlo v rámci těžby. Na Brněnsku šlo evidentně o úmysl zmařit orlům hnízdění, žádná těžba v okolí neprobíhala. Také tyto případy řeší kriminální policie,“ doplňuje Klára Hlubocká.
Od roku 2017, kdy existuje psí jednotka, Česká společnost ornitologická zdokumentovala a předala policii 139 případů, jejichž obětmi se stalo přes 500 zvířat. Traviči většinou používají jed karbofuran, jehož držení je v celé Evropské unii od roku 2008 zakázané pro přílišnou jedovatost, dříve se používal jako pesticid. Karbofuran je smrtelný i při malé dávce, a to i pro člověka.
V Česku byli dosud za trávení volně žijících živočichů odsouzeni dva lidé. V roce 2021 soud vyměřil rybníkáři z Klatovska trest 2,5 roku podmíněně s odkladem na 3,5 roku za otrávení dvou orlů mořských a dvou krkavců velkých karbofuranem u Mečichova na Strakonicku v roce 2019. Travič se k činu nepřiznal.
V roce 2022 byl myslivec a chovatel holubů a drůbeže odsouzen na 3 roky podmíněně s odkladem na 3 roky a následně přišel o zbrojní průkaz a všechny zbraně. V Milovicích na Břeclavsku dlouhodobým pokládáním návnad otrávil několik živočichů včetně kriticky ohrožených luňáků červených. Muž se k činu přiznal.
Karbofuran je nebezpečný pro vše živé
Karbofuran zabíjí až čtyři živočichy v řadě, lze tak nalézt zvířata, která se otrávila pozřením části jiného otráveného živočicha. "Karbofuran je velmi silný jed, který hned po požití ochromí nervovou soustavu a zvíře umírá za plného vědomí v bolestech a křečích. Při tom nemůže dýchat, roztahuje křídla a zatíná pařáty. Jedná se o mimořádně krutý způsob usmrcení a návnady pohozené v přírodě jsou nebezpečím pro vše živé, od ptáků, přes lišky, kuny, ale například i pro psy na vycházce," upozorňuje psovodka Klára Hlubocká.
Orel mořský
Orel mořský (Haliaeetus albicilla) je s rozpětím křídel až 2,4 metru největším dravcem v Česku a nemá v přírodě přirozeného predátora. Živí se zbytky uhynulých zvířat, má proto v krajině nezastupitelnou očistnou roli. Stává se obětí travičů, podobně jako káně lesní, luňák červený či krkavcovití ptáci.
Populace orla mořského na českém území byla na konci 19. století zdecimována. Od 80. let 20. století jejich počty pomalu stoupají. V současnosti hnízdí na území České republiky asi 130 párů.
Orli mořští poprvé hnízdí ve věku 5 až 6 let, jen jednou ročně a mívají 1 až 2 mláďata.
Udejte každého traviče
Reálný počet otrav je vyšší než případy zaznamenané ornitology. "Aby se podařilo dopadnout další traviče, je potřeba pomoc veřejnosti. V případě nálezu podezřelých uhynulých ptáků může veřejnost pomoci ohlášením. Pokud k trávení dojde v našem okolí a máme informace, které by mohly k usvědčení traviče pomoci, podejme svědectví,“ upozorňuje Klára Hlubocká.