Pokud jste dobrodružnější povahy a chcete v životě zažít něco navíc, neváhejte vyzkoušet kempování na jiný způsob. Ale pozor, alfou i omegou pro pobyt v přírodě je kvalitní vybavení. Opravdu dobrý stan a spací pytel oceníte hlavně při nečekané nepřízni počasí.
Noci pod plachtou
Pro nastávající chladnější část roku a pro náročnější turistiku a horolezectví doporučují specialisté na outdoorovém vybavení raději nešetřit a investovat do opravdu ověřených značek. Stany z této kolekce mají zesílenou a zvýšenou podlážku, která je vyrobena z lehkého, ale vysoce otěruvzdorného nylonu s vodonepropustným polyuretanovým zátěrem, jež nepropustí ani kapku vody.
Poryvům silného větru odolává stabilní nosná konstrukce z kvalitních duralových prutů, které jsou oproti laminátovým lehčí a pevnější. Pruty jsou barevně odlišeny tak, aby usnadňovaly a urychlovaly stavbu stanu. Vnitřní stan je vyroben z prodyšného a velmi lehkého materiálu s vodoodpudivou úpravou. Větrací systém je možné uzavřít zevnitř stanu a je opatřen chlopní proti větru. Síťované tunýlky na duralové pruty umožňují lepší proudění vzduchu mezi tropikem a vnitřním stanem. Tropiko opatřené zátěrem odolá 5 metrům vodního sloupce a nezklame ani při náporu těžkého padajícího sněhu, či průtrži mračen. Dobře snáší i UV záření.
Systém obousměrných zdrhovadel umožňuje přístup do stanu i při zamrznutí jednoho jezdce. Nižší výška stanu a sněhové límce po celém obvodu tropika po naplnění sněhem působí jako zátěž a přispívají ke stabilitě stanu.
Dobrá rada: V případě, že se vám ve stanu sráží na vnitřní straně tropika pára, není to vada stanu. Sněhové límce stan zatíží, ale také ho utěsní. Hlavní zásada tedy je, že každý stan by měl být co nejčastěji větrán. Pozornost věnujte i podlážce, která je konstruována pro vysokou zátěž, ale pokud stan postavíte na ostrých kamenech, žádný výrobce vám nezaručí, že se nepoškodí. Pokud se stanování na takovém povrchu nevyhnete, použijte pod podlážku plachtu a snažte se do stanu vstupovat opatrně, bez zbytečného zatěžování podlážky. Stany vybírejte od renomovaných výrobců, kteří poskytují záruční i pozáruční servis. Určitě se to vyplatí.
Tělo v teple
Do náročných podmínek budete potřebovat stejně kvalitní spací pytel. I zde hodně záleží na detailech. Je dobré se při výběru poradit ve specializovaných prodejnách.
Každý dobrý spacák by měl být pohodlně přístupný s dobře fungujícím zatahováním kapuce. Ta by měla být anatomicky řešená a i po maximálním zatažení neomezovat ve volném dýchání . Dále by neměl chybět vnitřní zateplovaní límec, poutka k zavěšení, nebo zateplená boční zdrhovadla se stuhou, která zabraňují zadrhávání jezdce.
Nejdůležitější je však izolační náplň, která zajišťuje tepelný komfort. Mezi špičková vlákna patří nově vyvinutý materiál Microtec Ultra. Jedná se o polyesterové mikrovlákno, které je vyrobeno nejmodernější technologií a vyznačuje se maximální termoizolační schopností při minimální hmotnosti a vysokou tvarovou pamětí. Spací pytle s touto náplní mohou být při transportu silně stlačeny, ale po rozbalení rychle nabydou původní objem. Microtec Ultra si zachovává své vlastnosti i při navlhnutí, je nealergické a má dlouhou životnost.
Husí peří je stále považováno za jeden z nejlepších přírodních izolačních výplňových materiálů. Nejlépe se hodí do zimních spacáků, kde jsou kladeny nejvyšší nároky na lehkost a stlačitelnost náplně a zároveň je na minimum omezena možnost jejího zvlhnutí. Tepelně izolační vlastnosti prachového peří spočívají v jeho členitém povrchu, kde se vzduch akumuluje v dutinkách mezi mikroskopickými paprsky.
Do prachového peří se většinou přimíchávají drobná pírka. V péřové náplni mají význam pro rychlost vyplňování prostoru komor spacího pytle. U nejlepších spacáků se používá kvalitní husí peří s 90% podílem prachové složky.
Dobrá rada: Kompresní obal stlačí objem spacího pytle až o 40 %, ale při dlouhodobém skladování se doporučuje spacák z obalu vyjmout, aby nedocházelo k deformaci vláken výplně. Vlastnosti spacího pytle podpoříte používáním kvalitní izolační podložky.