Podle chorvatských lékařů, kteří povedli pitvu, byla příčinou smrti srdeční choroba dilatační kardiomyopatie. Při ponoru došlo k srdeční příhodě s následným utonutím.
Tragická srdeční příhoda
Jan Otýs v hloubce 90 metrů signalizoval své problémy druhému z dvojice potápěčů a oba ihned zahájili výstup. Kontrolovaný výstup proběhl do hloubky 50 m, pak ale Jan Otýs přestával komunikovat, a proto byl výstup výrazně zrychlen, ale stále probíhal kontrolovaným způsobem.
Po celou dobu výstupu měli oba potápěči dostatek vhodných dýchacích směsí. V 6 m upadl Honza do bezvědomí. Druhý z potápěčů jej dopravil na hladinu. Zde se jej ujali jistící potápěči z doprovodné lodi a druhý potápěč se zanořil dokončit svoji dekompresi.
Ani rychlá lékařská pomoc nezabránila smrti
Jan Otýs byl na hladině odstrojen a vyzvednut do rychlého doprovodného člunu. Zde mu byla po celou dobu transportu do přístavu poskytována masáž srdce a umělé dýchání.
Po 20 minutách od převzetí postiženého lékařským týmem na molu v Cavtatu byla oznámena jeho smrt. Oba potápěči používali pSCR Habanero, ponor byl plánován do 115 m.
Čtyři dýchací směsi
Pro ponor byly připraveny 4 dýchací směsi. Kontrolou výstroje po ponoru bylo zjištěno plně funkční pSCR Habanero a 3 ze 4 lahví se zbylým tlakem více než 150 barů. Čtvrtá lahev s travel mixem byla z neznámých důvodů zcela prázdná.
Úkolem Jana Otýse při osudném ponoru bylo vyvázat vodící šňůru od sestupového lana na bok vraku křižníku Giuseppe Garibaldi.
Rychlý soud nad českými potápěči
Italský křižník byl potopen během první světové války 18. července 1915 pět námořních mil jihovýchodně od chorvatského města Cavtat. Vrak lodi leží na pravoboku v hloubce 124 m.
Zbylí potápěči velké průzkumné expedice, která vrak křižníku Garibaldi našla, byli velmi rychle odsouzeni k pokutě 31 tisíc kun. Důvodem je chybějící povolení k podmořskému průzkumu a také odmítnutí zveřejnit souřadnice nalezeného vraku. Vedoucí expedice Zdeněk Partyngl byl nejprve odsouzen ke sto dnům vězení, ale poté byl vyhoštěn z Chorvatska.
Česká potápěčská expedice s postupem chorvatských úřadů nesouhlasí a brání se soudní cestou.
Černá vdova na Horydoly
Dva Češi zahynuli při potápění v Chorvatsku
Potápěč zemřel v Chorvatsku
Česká turistka se ztratila na Leninovi
Dalších šest mrtvých na horách
Na Matterhornu se zabil Čech
Strunga Dracului vzala život
Miroslav Kareš zemřel
Lezce zabil spolulezec
Pád do Obrovského vodopádu
Bialy jar zase zabíjel
Pád z Německého žebříku
Mrtvá Slovenka pod Zbojničkou
Kazach se utopil na Hracholuskách
Lyžař se zabil v Harrachově
Dva mrtví vodáci na Ohři
Smrt potápěče v italské jeskyni
Černá vdova 2007