Rekonstrukce bunkru není žádná sranda

Rekonstrukce bunkru není žádná sranda
SDÍLEJ:

Na dohled od Areálu československého opevnění Hlučín-Darkovičky se nachází další bunkr, MO-S 21 Jaroš. Je v soukromých rukou klubu vojenské historie. O rekonstrukci objektu jsme si povídali s Josefem Čurajem, předsedou Družstva Stráže Obrany Státu.

Občanské sdružení Družstvo Stráže Obrany Státu se stará o bunkr Jaroš na Hlučínsku. jak je to těžké, popisuje Josef Čuraj.

Jak se začíná s rekonstrukcí bunkru?

Nejprve jsem začínal na bunkru František a potom jsem přešel na sousední bunkr Jaroš. O historii opevnění jsem nevěděl nic, ale vše jsem se naučil na pochodu od ostatních kolegů. Know how jsme sháněli různě, něco z knih, něco od kolegů. Plány našeho bunkru máme, ale chybí nám plány vody a elektroinstalace. Jsme takoví mladí nadšenci, ale máme mezi sebou i jednoho veterána, pana Nemravu, který místo toho, aby seděl s ostatními důchodci na pivu, tak maká tady s námi. Obdivuhodný a velmi šikovný člověk.

Jak vypadal bunkr Jaroš, když jste ho přebírali?

Původního se v bunkru nedochovalo skoro nic. Ještě v osmdesátých letech tam něco bylo, ale řádili tady sběrači kovů. Uřezali, co se dalo, vysekali i originální futra, šli i po konzolích. Futra už se nedají nahradit, protože jsou atypické. Střílny Němci vytrhli a odvezli s kanóny na Atlantický val. Ještě před třemi lety byl bunkr volně přístupný. Má atypické schodiště a lidé, kteří sem vlezli, se zřítili dolů. Někteří návštěvníci se nám dnes přiznávají, že spadli, když tu lezli jako děti.

S čím jste začali jako první?

První práce byla terénní úprava. Bunkr byl osazen okolo kvalitním lomovým kamenem, který sloužil jako ochrana. Za války ale zajatci kámen vybírali na stavbu silnice. Okolo bunkru byl tedy spad a dovnitř se muselo vlézt přes zídku. Museli jsme to zavézt a zvednout terén. Taky jsme čistili příkopy, které lidé zavezli sutí. Bohužel protitankové příkopy, které tady jsou na obou stranách, jsou dodnes využívány jako skládka a smeťák. Ty ale nejsou v našem majetku. Pak jsme začali dělat fasádu, bohužel nám tam začala zatékat voda. Za dva roky znovu postavíme lešení a musíme položit na střeše izolaci.

Co je na rekonstrukci bunkru nejtěžší?

Nejtěžší práce na bunkru je sehnat finance. Technika se dá koupit. Byl jsem u toho, jak kolegové z Bohumína legálně dovezli z Francie kanon a to bych chtěl dokázat i já. Kanony ale jsou převážně rozřezané nebo rozkradené. Najít slušné torzo kanonu je vzácnost.

Jak děláte rekonstrukci ocelových zvonů?

Zvony byly vyrobany z oceli, u nás bude betonová kopie. Cihlami jsme to zvedli nahoru, za nimi je betonová skruž, aby to nikdo neprorazil. Od kluků z Bohumína máme půjčeno místní bednění, takže jsme zachovali průměr zvonu. Kolega nám teď doveze z polystyrénu vyrobený čepec, to je vnitřní průměr vrchlíku. Ten se uloží, na to se naplete armatura a začne se na to pomalu nahazovat. Původně jsme to chtěli vybetonovat až nahoru, ale to je velká kubatura a na to nemáme peníze.

Co je na bunkru viditelně původního?

Je tady dochovaná původní střílna a vedle ní německá. Když bunkry obsadili Němci, tak nejprve střílny vytrhali a odvezli. Když se válka obrátila, tak střílny rychle upravovali pro své zbraně. Německá střílna je čistě jen beton bez armatury. Dochovala se i část původního stojanu pro míchačku, ve které se míchal beton pro stavbu bunkru. Taky jsou zde zbytky lomového kamene. Raritou bunkru je schodiště, které je ihned za vchodem do bunkru, po levé straně. Je to velmi netypické řešení.

Jak si poradíte s chybějícím vybavením?

Buď seženeme originály, nebo vyrobíme kopie. Například lafetu pro těžký kulomet si musíme odlít a vyrobit sami. Ve střeleckých místnostech byly jen díry po vytržených střílnách. Vše jsme museli vysekat a střílny vybudovat znovu. Dokonce i osy střílen jsou zaměřeny původním směrem. Pak jsme střílnu osadili dvojčetem těžkých kulometů a následně kanónem.

Kolik tenhle koníček stojí?

Všechno děláme za vlastní peníze. Náklady na rekonstrukci se určitě dostaly přes půl milionu korun. Když počítám benzín, který tady spotřebujeme na výrobu proudu, tak za měsíc to dělá dva a půl tisíce. Vrtačky, mašiny, světlo – to všechno potřebuje proud.

Je bunkr přístupný pro veřejnost?

Přes prázdniny se na bunkr vyvěsí vlajka a lidem, kteří přijdou, bunkr ukážeme. Letos tady bylo přibližně kolem 10 000 návštěvníků. Poslední den jsme měli 320 lidí v rámci jedné akce, to byla Hlučínsko - Vřesinská šlápota. V létě se kdokoli může stavit, pokud není zrovna práce, že třeba nahazujeme potěry. Oficiálně, když je pěkné počasí v létě, jsme o víkendech připraveni poskytnout prohlídku.

Co je vaším cílem?

Můj cíl je ukázat, jak ten bunkr vypadal do roku 1938. Tímto tempem to ale za našeho života nestihneme.

Doprava

Opevnění Darkovičky se nachází severně od Hlučína nedaleko Ostravy. Přijedeme vlakem do Hlučína a vydáme se po modré turistické značce. V Darkovičkách se napojíme na naučnou stezku, která nás povede od bunkru Orel směrem na obec Vřesina.

Do Darkoviček lze také přijet autobusem. Pro automobilisty je připravené parkoviště u vchodu do Areálu československého opevnění ve správě Slezského muzea na opačném okraji obce.


Zobrazit místo Ostrava na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Kdo chce kam...
To vypadá na pěkných pár let s míchačkou a kolečkem. Nezávidím vám tuhle zábavu.
  • Autor Nobody
  • Datum a čas 30.8.2011 13:58
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Krajinou domova - fotografie, které znáte z televize

Krajinou domova - fotografie, které znáte z televize

TIP HORYDOLY Reprezentativní fotografická kniha Krajinou domova navazuje na výborný dokumentární seriál České televize. Obsahuje desítky nádherných snímků české, moravské a slezské krajiny, místních zvířat, rostlin a celé přírody. Doplňují je dobře napsané doprovodné... celý článek

Mrazivé znovuzrození Anuraga Maloo

Kluziště na Vypichu v Praze

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Zmizelé koleje, zmizelá nádraží

Zmizelé koleje, zmizelá nádraží

TIP HORYDOLY Tři díly výpravné knihy Zmizelá koleje, zmizelé nádraží, vyprávějí o významných železničních tratích, které byly zrušeny nebo přeloženy. Mnohé úseky železnic můžeme vystopovat v terénu ještě dnes.
Lyžujeme v Polsku: spíš běžky než sjezdovky

Lyžujeme v Polsku: spíš běžky než sjezdovky

AKTUALIZACE Zimní Polsko je lákavé především pro lyžaře, kteří bydlí nedaleko a zároveň chtějí poznat něco jiného. Nevýhodou polských svahů je menší množství sněhu. Jsou orientované nejčastěji na severní a tedy návětrnou
Jak se vyhnout běžným chybám v online kasinu Rabona

Jak se vyhnout běžným chybám v online kasinu Rabona

Online kasino Rabona je zajímavým místem pro milovníky hazardu, protože nabízí široký výběr her a atraktivní bonusy. Nicméně i ti nejzkušenější hráči se mohou dopustit chyb, které mohou ovlivnit jejich herní zážitek
PF 2025 Horydoly

PF 2025 Horydoly

Vždy vykročte pravou nohou! Co nejlepší outdoorový rok přejeme všem čtenářům, spolupracovníkům, kolegům a také inzerentům.
Karlštejn v zimním hávu: Když císařský hrad šeptá do ticha

Karlštejn v zimním hávu: Když císařský hrad šeptá do ticha

V ranním oparu se tyčí silueta monumentálního hradu. Mrazivý vzduch štípe do tváří a pod nohama křupe čerstvě napadaný sníh. Karlštejn v zimě odhaluje svou jinou, tajemnější tvář. Zatímco v létě se zde musíte

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
La Grande Odyssée Francie, Haute Maurienne 11.-23.1. Mushing 11.1.
Šediváčkův long Deštné v Orlických horách. 21.-25.1. Psí spřežení a sněžná kola 21.1.
Fitur - veletrh Španělsko, Madrid 22.-26.1. 22.1.
Vídeňský ledový sen - bruslení Rakousko, Vídeň 23.1.-2.3. 23.1.
Eis Total Festival Rakousko, Pitztal 24.-26.1. 24.1.
Adventur - veletrh Litva, Vilnius 24.-26.1. 24.1.
O dřevěného Krakonoše Rokytnice nad Jizerou Skialpinismus 25.1.
Jilemnická 50 - běžky Roudný 25.-26.1. 25.1.
Dunajec - zimný splav Červený Kláštor 25.1.
Branické ledy - otužilci Praha, kemp Kotva   25.1.

Diskuse

Sněžka historická Horydoly, 20.1.2025 15:49, 5 příspěvků
INU Honza, 20.1.2025 14:07, 5 příspěvků
Ještě stěna v Telči Jenna Yaine, 20.1.2025 13:36, 118 příspěvků
INU Honza, 19.1.2025 13:57, 1 příspěvek
Dotaz na přechod vrcholu přechod, 17.1.2025 22:13, 12 příspěvků
Popradské Skiák, 16.1.2025 14:25, 2 příspěvky
Popradské pikovoda, 14.1.2025 22:11, 2 příspěvky
trasa na běžkách Jarda, 13.1.2025 10:24, 5 příspěvků
trasa na běžkách Kuba Turek, 13.1.2025 10:09, 5 příspěvků
trasa na běžkách Jarda, 13.1.2025 9:50, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Závod rohaček – Memoriál ... Horydoly , 21.1.2025 2:46
DECOLED Horydoly , 9.1.2025 21:34
Češi začínají v lednu hub... Horydoly Open, 9.1.2025 9:53
termíny testovaček lyží B... Horydoly Open, 9.1.2025 9:50
Troja Florbal Cup Horydoly , 8.1.2025 19:25
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 6.1.2025 14:18
Novoroční virtuální běh p... Horydoly Open, 2.1.2025 17:12
Nesmírně zásadní text, uk... milan šupa, 27.12.2024 19:27