Rekonstrukce bunkru není žádná sranda

Rekonstrukce bunkru není žádná sranda
SDÍLEJ:

Na dohled od Areálu československého opevnění Hlučín-Darkovičky se nachází další bunkr, MO-S 21 Jaroš. Je v soukromých rukou klubu vojenské historie. O rekonstrukci objektu jsme si povídali s Josefem Čurajem, předsedou Družstva Stráže Obrany Státu.

Občanské sdružení Družstvo Stráže Obrany Státu se stará o bunkr Jaroš na Hlučínsku. jak je to těžké, popisuje Josef Čuraj.

Jak se začíná s rekonstrukcí bunkru?

Nejprve jsem začínal na bunkru František a potom jsem přešel na sousední bunkr Jaroš. O historii opevnění jsem nevěděl nic, ale vše jsem se naučil na pochodu od ostatních kolegů. Know how jsme sháněli různě, něco z knih, něco od kolegů. Plány našeho bunkru máme, ale chybí nám plány vody a elektroinstalace. Jsme takoví mladí nadšenci, ale máme mezi sebou i jednoho veterána, pana Nemravu, který místo toho, aby seděl s ostatními důchodci na pivu, tak maká tady s námi. Obdivuhodný a velmi šikovný člověk.

Jak vypadal bunkr Jaroš, když jste ho přebírali?

Původního se v bunkru nedochovalo skoro nic. Ještě v osmdesátých letech tam něco bylo, ale řádili tady sběrači kovů. Uřezali, co se dalo, vysekali i originální futra, šli i po konzolích. Futra už se nedají nahradit, protože jsou atypické. Střílny Němci vytrhli a odvezli s kanóny na Atlantický val. Ještě před třemi lety byl bunkr volně přístupný. Má atypické schodiště a lidé, kteří sem vlezli, se zřítili dolů. Někteří návštěvníci se nám dnes přiznávají, že spadli, když tu lezli jako děti.

S čím jste začali jako první?

První práce byla terénní úprava. Bunkr byl osazen okolo kvalitním lomovým kamenem, který sloužil jako ochrana. Za války ale zajatci kámen vybírali na stavbu silnice. Okolo bunkru byl tedy spad a dovnitř se muselo vlézt přes zídku. Museli jsme to zavézt a zvednout terén. Taky jsme čistili příkopy, které lidé zavezli sutí. Bohužel protitankové příkopy, které tady jsou na obou stranách, jsou dodnes využívány jako skládka a smeťák. Ty ale nejsou v našem majetku. Pak jsme začali dělat fasádu, bohužel nám tam začala zatékat voda. Za dva roky znovu postavíme lešení a musíme položit na střeše izolaci.

Co je na rekonstrukci bunkru nejtěžší?

Nejtěžší práce na bunkru je sehnat finance. Technika se dá koupit. Byl jsem u toho, jak kolegové z Bohumína legálně dovezli z Francie kanon a to bych chtěl dokázat i já. Kanony ale jsou převážně rozřezané nebo rozkradené. Najít slušné torzo kanonu je vzácnost.

Jak děláte rekonstrukci ocelových zvonů?

Zvony byly vyrobany z oceli, u nás bude betonová kopie. Cihlami jsme to zvedli nahoru, za nimi je betonová skruž, aby to nikdo neprorazil. Od kluků z Bohumína máme půjčeno místní bednění, takže jsme zachovali průměr zvonu. Kolega nám teď doveze z polystyrénu vyrobený čepec, to je vnitřní průměr vrchlíku. Ten se uloží, na to se naplete armatura a začne se na to pomalu nahazovat. Původně jsme to chtěli vybetonovat až nahoru, ale to je velká kubatura a na to nemáme peníze.

Co je na bunkru viditelně původního?

Je tady dochovaná původní střílna a vedle ní německá. Když bunkry obsadili Němci, tak nejprve střílny vytrhali a odvezli. Když se válka obrátila, tak střílny rychle upravovali pro své zbraně. Německá střílna je čistě jen beton bez armatury. Dochovala se i část původního stojanu pro míchačku, ve které se míchal beton pro stavbu bunkru. Taky jsou zde zbytky lomového kamene. Raritou bunkru je schodiště, které je ihned za vchodem do bunkru, po levé straně. Je to velmi netypické řešení.

Jak si poradíte s chybějícím vybavením?

Buď seženeme originály, nebo vyrobíme kopie. Například lafetu pro těžký kulomet si musíme odlít a vyrobit sami. Ve střeleckých místnostech byly jen díry po vytržených střílnách. Vše jsme museli vysekat a střílny vybudovat znovu. Dokonce i osy střílen jsou zaměřeny původním směrem. Pak jsme střílnu osadili dvojčetem těžkých kulometů a následně kanónem.

Kolik tenhle koníček stojí?

Všechno děláme za vlastní peníze. Náklady na rekonstrukci se určitě dostaly přes půl milionu korun. Když počítám benzín, který tady spotřebujeme na výrobu proudu, tak za měsíc to dělá dva a půl tisíce. Vrtačky, mašiny, světlo – to všechno potřebuje proud.

Je bunkr přístupný pro veřejnost?

Přes prázdniny se na bunkr vyvěsí vlajka a lidem, kteří přijdou, bunkr ukážeme. Letos tady bylo přibližně kolem 10 000 návštěvníků. Poslední den jsme měli 320 lidí v rámci jedné akce, to byla Hlučínsko - Vřesinská šlápota. V létě se kdokoli může stavit, pokud není zrovna práce, že třeba nahazujeme potěry. Oficiálně, když je pěkné počasí v létě, jsme o víkendech připraveni poskytnout prohlídku.

Co je vaším cílem?

Můj cíl je ukázat, jak ten bunkr vypadal do roku 1938. Tímto tempem to ale za našeho života nestihneme.

Doprava

Opevnění Darkovičky se nachází severně od Hlučína nedaleko Ostravy. Přijedeme vlakem do Hlučína a vydáme se po modré turistické značce. V Darkovičkách se napojíme na naučnou stezku, která nás povede od bunkru Orel směrem na obec Vřesina.

Do Darkoviček lze také přijet autobusem. Pro automobilisty je připravené parkoviště u vchodu do Areálu československého opevnění ve správě Slezského muzea na opačném okraji obce.


Zobrazit místo Ostrava na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Kdo chce kam...
To vypadá na pěkných pár let s míchačkou a kolečkem. Nezávidím vám tuhle zábavu.
  • Autor Nobody
  • Datum a čas 30.8.2011 13:58
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Dolní Mže: příjemné pádlování od jezu k jezu

Dolní Mže: příjemné pádlování od jezu k jezu

Mže pod přehradou Hracholusky se dá splout až do Plzně téměř kdykoliv. Přehrada vypouští dost vody, koryto není zatarasené balvany a většinu jezů je možné sjet na kanoi nebo kajaku. 20... celý článek

Sirupy do koktejlů snadno připravíte doma

Tandemový seskok: Jak probíhá a proč ho zažít

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Pěšky do přírody s rodinou

Pěšky do přírody s rodinou

AKTUALIZACE Konečně přišlo léto. Vyrazíme na rodinnou pěší túru někam do hor nebo aspoň do lesa daleko od lidí. Přinášíme přehled vybavení pro děti i dospělé, které za vás sice kilometry
Na kole v Krkonoších? Rozpaky jsou na místě

Na kole v Krkonoších? Rozpaky jsou na místě

Krkonoše se k bicyklům nestaví úplně přívětivě. Neexistují trasy, jak přejet z jednoho údolí do druhého přes hřebeny a propojit túru do pěkného okruhu. Cykloturistika proto dává smysl jen v podhůří.
Objevte krásy českých jeskyní

Objevte krásy českých jeskyní

Milujete poznávání přírodních památek, ale občas už je těch hor a lesa prostě trochu moc? Dnes přinášíme tipy na české jeskyně, které vám předvedou přírodní krásy zase z trochu jiného pohledu.
8 tipů, jak řešit zánět močových cest na dovolené

8 tipů, jak řešit zánět močových cest na dovolené

Zánět močových cest bývá nepříjemný kdykoliv. O něco horší však je, když nás zastihne někde na cestách. Vzhledem k tomu, že se může objevit i v létě, kdy se těšíte z plánované dovolené, mrkneme
Via ferrata v létě: Nejlepší cesty pro adrenalinové nadšence v Česku

Via ferrata v létě: Nejlepší cesty pro adrenalinové nadšence v Česku

Via ferrata je stále oblíbenějším způsobem, jak vyrazit na obtížně přístupná horská místa. Spousta takových míst už je dnes i v Česku. Kam vyrazit za adrenalinovým zážitkem?

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary Karlovy Vary 28.6.-6.7. 28.6.
ILTM Asia - veletrh Singapur 1.-4.7. Luxusní cestování 1.7.
Tour Austria Rakousko, Innsbruck 2.-7. Silniční kola 2.7.
Eurobike - veletrh Německo, Frankfurt 3.-7.7. Cyklistika 3.7.
Dračí lodě Račice 4.-7.7. 4.7.
MTB Trilogy - etapový cyklomaraton Teplice nad Metují 4.-6.7. Horská kola 4.7.
Lužnice - Benátská noc Suchdol 6.-7.7. 6.7.
Maratona dles Dolomites - cyklomaraton Itálie, Alta Badia Silniční kola 7.7.
Route 66 - fotovýstava Mělník, Regionální muzem 9.7.-1.9. Fotografoval Ivo Drahorád 9.7.
Hračkobraní Kamenice nad Lipou 10.-14.7. 10.7.

Diskuse

csfikqcw medication, 4.7.2024 11:11, 12 příspěvků
a také.. Honza, 3.7.2024 9:20, 14 příspěvků
Státy, kde na dálnici oso... Honza, 1.7.2024 13:22, 14 příspěvků
Státy, kde na dálnici oso... Michael Beranek, 1.7.2024 12:05, 14 příspěvků
Doping na Tour de France ... Michael Beranek, 1.7.2024 11:36, 1 příspěvek
Chyba Klekí Petra, 1.7.2024 11:25, 1 příspěvek
Lítání, climbing, yachting kladivo, 28.6.2024 11:35, 1 příspěvek
??? Honza, 28.6.2024 9:55, 14 příspěvků
??? Honza, 28.6.2024 9:52, 14 příspěvků
Jiří Bartoška. Bambule, 27.6.2024 11:25, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Sex ve třech zažívá boom Horydoly , 27.6.2024 13:58
Barefoot pro volný čas Horydoly , 26.6.2024 12:38
Mořské kajaky Horydoly Open, 17.6.2024 12:10
Cyklistický závod L´Etape... Horydoly , 15.6.2024 3:43
Pádlojízda po Vltavě Horydoly , 4.6.2024 12:39
Vodácké závody 2024 Horydoly , 4.6.2024 12:30
Středočeský kraj se připo... Horydoly , 4.6.2024 2:30
Nebuďme vesmírným zákonem... milan šupa, 29.5.2024 19:47