Vídeň dokáže být pěkně rušná, avšak obyvatelům i návštěvníkům nabízí celou řadu parků, kde se dá posedět, případně i poležet, odpočinout a v klidu nabrat síly k dalšímu průzkumu města. Mezi nejpříjemnější a zároveň málo známé zákoutí k odpočinku patří nenápadný japonský Setagayapark.
Mezi vídeňskou čtvrtí Döbling a tokijským předměstím Setagaya již celou řadu let funguje dohoda o partnerství a kulturní spolupráci. Jedním z výsledků této „družby“ je Setagayapark, který navrhl a v roce 1992 realizoval zahradní architekt Ken Nakajima.
VIDEO Setagayapark Wien
Nevelký park se prostírá v 19. vídeňském okrese u křižovatky ulic Ruthgasse a Barawitzkagasse v těsné blízkosti domova důchodců. Jakmile projdeme vstupní branou, rázem utichne velkoměstský ruch a se ocitneme v jiném světě, uprostřed japonské krajiny zasazené do mírného svahu s jezírkem, potůčkem a zvlněnými trávníky lemovanými pestrobarevnými květinami.
Ryby, želvy, čápi
Typická japonská čajovna Chaniwa ve spodní části stojí přímo na břehu jezírka a z terasy, která vede kolem ní, se dají krmit oranžové a bílé ryby, které tlamou i nenažraností připomínají sumce. Mezi rybkami občas líně propluje želva a zamíří k protějšímu břehu s oblázky, kde se sluní celá želví rodina. Hned za nimi se právě vznáší čáp, zakrouží nad parkem a pak zamíří neznámo kam.
Kolem jezírka stojí kamenné lucerny Yukimi na třech nohou a z každé strany stoupá do mírného svahu chodníček. Pomalu vyšlápneme do mírného svahu kolem potůčku s několika malými vodopády a přes elegantní mosty s nízkým dřevěným zábradlím. Na nejvyšším místě parku stojí malá kamenná fontána napájející potůček i jezírko pod ním.
Bezčasá brána
Všechno kolem nás připomíná botanickou zahradu. Japonské javory doplňují okrasné třešně, azalky, magnolie a bezpočet dalších rostlin a květin. Ty byly vybrány tak, aby v parku pokaždé něco kvetlo. Nejatraktivnější jsou pochopitelně sakury, ale na ty máme v červnu bohužel smůlu - pokud byste je rádi viděli v plné kráse, pak do Setagayaparku zamiřte koncem března nebo v dubnu.
Budete-li pátrat po významu slova Furomon vyrytého do kamenného pomníku u vchodu, pak vězte, že znamená "bezčasá brána". Něco na tom určitě je. Ze zahrady dýchá klid a mír, jaký by zaručeně neurazil ani zenové mistry.
Setagayapark je otevřen od 1. března do 31. října denně vždy od 7 hodin, v březnu do 18 hodin, v říjnu do 19 hodin, v dubnu a září do 20 hodin, od května do srpna do 21 hodin. Další japonské zahrady v rakouském hlavním města najdete u Školy zahradnictví a květinářství Kagran, v Kurpark Oberlaa, v Schönbrunnu a ve Floridsdorfu.
Do Vídně nejlépe vlakem
Z Prahy do Vídně jezdí každé dvě hodiny komfortní spoje Railjet s odjezdy z Hlavního nádraží od 4:24 do 18:24, zpět pak ze stanice Wien Hbf také každé dvě hodiny od 7:10 do 19:10. V úseku z vídeňského hlavního nádraží jede ve 21:10 ještě Railjet, který končí v Brně.
Z Prahy jezdí také přímý spoj Silva Nortica po trase přes České Velenice a oblast rakouského Waldviertelu. Ve Vídni je koncovou, resp. výchozí stanicí nádraží Franze Josefa (Wien Franz-Josefs-Bahnhof). Vlak odjíždí z Prahy hl.n. v 17:46 a o víkendech ještě v 7:46. Ze stanice Wien FJB odjíždí v 9:00 a o víkendech navíc v 15:00.
Cenově nejvýhodnější jsou Včasné jízdenky, které fungují na principu "ím dříve nakoupíte, tím levněji jedete". Z Prahy přes Brno do Vídně nebo naopak stojí od 363 Kč. Koupit jdou jednoduše v e-shopu Českých drah na www.cd.cz nebo v mobilní aplikaci Můj vlak.
Každý si pamatujeme kousek předvánočních, vánočních a povánočních zvyků, koled, svátků či obřadů. Přinášíme data nejdůležitějších adventních svátků a jejich význam. Advent letos začíná v neděli 1. prosince.
Pitný režim je klíčový pro zdravé fungování celého organismu. Aby vaše ratolesti měly dostatek tekutin a zároveň si na doplňování hydrataci vytvořily správné návyky, je důležité jim vybrat kvalitní a nezávadnou láhev.
VLTAVA Voda pro vodáky teče jenom někde a někdy. Přinášíme informace, které by vás mohly zajímat, pokud se chystáte na prázdninové putování po řece i víkendové splutí potoka. Přidáváme tipy ze zahraničí.
Advent se blíží. Již ve středu 20. listopadu se otevřely na náměstí Míru první pražské vánoční trhy, které každoročně lákají svou bohatou výzdobou i sortimentem návštěvníky z celé Prahy. Městská část Praha