Strážci pražských ulic

Strážci pražských ulic
SDÍLEJ:
Nakladatelství Mladá fronta křtila novou publikaci o Praze. Akci nazvala Vernisáž knihy a pořádala ji v historické budově Muzea hlavního města Prahy.

"Přišlo mi divné, že jste se při poslechu ukázky z mé knihy neusmívali," prohlásila Alena Ježková, když Jan Kačer přečetl jednu kapitolu z její publikace Strážci pražských ulic.

"Asi jste neměli možnost žít mezi domovními znameními jako já. Chodila jsem do školky v Řásnovce, a když jsme stála na zahradě u železné prolézačkové zeměkoule, představovala jsem si, že okolní věže jsou součástí zámku a v něm bydlí princezna."

Je vidět, že autorce s profesními zkušenostmi především z PR, sebevědomí nechybí.

Jsem jako Nezval

"Vyznávám se z vášně k domovním znamením. Myslela jsem, že jsem z toho nemocná. Uklidnila jsem se, až když jsem našla něco podobného v Pražském chodci od Vítězslava Nezvala."

Přirovnání k někomu většímu a známějšímu je běžná technika pro zvýšení vlastní prestiže. Jakoby nenápané srovnání s velikánem Vítězslavem Nezvalem je ovšem do očí bijící. Jako by se setkala myš se slonem.

Kde to vyčetla?

"Domovní znamení jsou pro mě patníky, určují mi vzdálenost a na mnohá se těším." Podle autorky mají domovní znamení každé svůj výraz.

Kde tohle vyčetla? Nebo je to kompilát jejích vlastních myšlenek? No potěš pámbů...

Nevyprávíme, komunikujeme

"Při psaní úvodu do mé knihy se mi vtíral citát Franze Kafky: Kniha musí být sekyra k prosekání zamrzlého moře k nám." O pár chvil později přidala další perlu: "Domovní znamení tu byla stovky let před námi a my komunikujeme jejich příběhy."

Naštěstí se do monologu Aleny Ježkové vložil herec Jan Kačer a byl daleko upřímnější: "Jsem kluk z venkova a do teď si pamatuji, když jsem v sedmnácti letech vyšel z bran vysoké školy a bylo jasné, že mě přijali. Praha mě v ten okamžik ohromila."

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Trpaslíci v Krušných horách

Trpaslíci v Krušných horách

Pro nás, kteří jsme se do Krušných hor přistěhovali ze všech koutů naší republiky, to byl po válce jen kus země nikoho. Bylo odtud odsunuto dva miliony a šest set tisíc... celý článek

Rozhledna Doubravka v Praze

Kyjský rybník: procházky, koupání, bruslení

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2025

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2025

JELENÍ LOUKA Přinášíme turistické novinky z Krkonoš - nejvyšších českých hor, národního parku a eldoráda outdoorových nadšenců.
TEST Boll Nomad 24+6

TEST Boll Nomad 24+6

BLUES NA CESTU POSLEDNÍ Toto tvrdí výrobce o batohu Boll Nomad: "Víceúčelový sportovní batoh s propracovaným designem, konstruovaný se zaměřením na cyklistiku a turistiku, kde je zapotřebí stabilita na zádech a vysoké odvětrání zad." Po
Pražské přívozy plují zase plnou parou

Pražské přívozy plují zase plnou parou

Přívozy přes Vltavu v Praze plují v plné parádě od začátku jara. Malé lodě jsou součástí pražské městské hromadné dopravy a platí na ně buď jednorázové jízdenky nebo časové jízdenky včetně Lítačky.
Střední Čechy AKTUÁLNĚ 2025

Střední Čechy AKTUÁLNĚ 2025

Co je nového na Karlštejnsku, Křivoklátsku, Rakovnicku, v Českém krasu a dalších zajímavých místech středních Čech? Přečtěte si krátké zprávy.
Pohoria v okolí Bardejova: Busov, Stebnícka Magura, Kráľova studňa, Cigeľka

Pohoria v okolí Bardejova: Busov, Stebnícka Magura, Kráľova studňa, Cigeľka

Objavte Busov, Stebnícku Maguru, Kráľovú studňu, Cigeľku. Nielen notoricky známe Vysoké a Nízke Tatry, či Veľká a Malá Fatra, ale aj menšie pohoria na severovýchode Slovenska sa pýšia zachovanou prírodou, chránenými živočíchmi

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Neznámá země Zlín 22.-30.4. Cestovatelský festival 22.4.
Flora - veletrh Olomouc 24.-27.4. 24.4.
Seniorská olympiáda Praha, V Rybníčkách 24.4. 09:30
COTTM - veletrh Čína, Peking 24.-26.4. Cestovní ruch 24.4.
Trentino Film Festival Itálie, Trento 25.4.-4.5. Horské filmy 25.4.
Hory a mesto - festival Bratislava, Devín 25.4. 19:00
Zeltschau - výstava stanů Německo, Langenzersdorf, Seeschlacht 25.-27.4. 25.4.
Deň otvorených dverí v železničnom depe Bratislava, hlavná stanica Nostalgický vlak 26.4.
Prague Bike Fest Praha, Výstaviště Holešovice 26.-27.4. 26.4.
Spezi - veletrh Německo, Lauchringen 26.-27.4. Alternativní cyklistika 26.4.

Diskuse

diskutovat? Standa, 22.4.2025 11:08, 3 příspěvky
Chip this out delta 9 gummies, 22.4.2025 10:58, 1 příspěvek
sběratelé neštěstí Horydoly, 22.4.2025 10:52, 3 příspěvky
sběratelé neštěstí Standa, 22.4.2025 8:05, 3 příspěvky
Smrt - upřesnění Horydoly - Kuba Turek, 20.4.2025 22:37, 16 příspěvků
Online a okamžitá nebanko... PAVEL ROBERT, 20.4.2025 14:14, 2 příspěvky
Inu Honza, 19.4.2025 23:15, 4 příspěvky
Smrt - upřesnění Gogol, 19.4.2025 23:13, 16 příspěvků
Velikonoce - čas oddechu Lukyn Ptáček, 19.4.2025 14:02, 1 příspěvek
Smrt - upřesnění Horydoly, 18.4.2025 16:58, 16 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Trhy na Mariánském náměst... Horydoly , 19.4.2025 2:52
Velikonoční speciály potě... Horydoly , 19.4.2025 2:49
Velikonoce v jižních Čechách Horydoly , 19.4.2025 2:44
Přihlaste se na Zažít měs... Horydoly , 17.4.2025 2:28
Shrnutí lyžařské sezony 2... Horydoly Open, 16.4.2025 18:28
Re: Pražský veletržní areál Horydoly , 10.4.2025 0:45
Jak Bosch eBike Systems s... Horydoly , 7.4.2025 11:00
Špindlerův Mlýn startuje ... Horydoly , 5.4.2025 0:33