Už se nikdy neztratím
Ale pozor! Starý vousatý vtip překládá anglickou zkratku Global Positioning System na srozumitelnější Gde Proboha Su?
1. Software dostanete k přístroji, nebo ho koupíte s mapou, případně zvlášť. Umožňuje kopírovat záznamy mezi GPS a počítačem a prohlížet záznamy v přístroji. Např. MapSource, Fugawi, Ozi Explorer, Quo Vadis, GPS utility...
2. Čím větší paměť, tím více map, tras a postupových bodů se do přístroje vejde.
3. Mapy je možné koupit s přístrojem (je to levnější), nebo samostatně. Prodávají se speciálky pro turistiku, pohyb po silnicích, námořní, či letecké mapy.
4. V terénu se hodí doplňkové funkce magnetického kompasu, barometrického výškoměru a analogového teploměru.
5. Pravé outdoorové přístroje jsou vybavené krytem proti nárazu, dešti a prachu. Značka IPX2 znamená odolnost proti kapající vodě, IPX7 zaručí ponoření do vody na 30 minut v metrové hloubce.
6. Displej by měl být velký, dobře čitelný a dostatečně podsvětlený. Zkuste si ho v zatěmněné místnosti.
7. Některé speciální přístroje nepotřebují ani mapu. Stačí, když registrují náš pohyb, nadmořskou výšku, nebo třeba spálené kalorie. Jsou určené pro registraci sportovního tréningu, hledání auta na parkovišti, nebo třeba označování polí pro zemědělce.
8. Pozor na spotřebu energie! Některé přístroje nevydrží na jedny baterky ani osmihodinovou pracovní směnu, jiné zvládnou pracovat celý týden.
Vidím nebe
Pro dobrý příjem signálu je potřeba mít čistý výhled na oblohu. V budovách, úzkých uličkách, ale i v hustém lese je signál slabší. Dokonce i lidské tělo tlumí signál z družic.
Cesta do hospody
Pomocí GPS můžete zaznamenat na mapě polohu čehokoliv. Vybranému bodu se říká waypoint. Můžete se k němu kdykoliv vrátit, nebo k němu navigovat další lidi.
Waypointy můžete libovolně mazat, měnit názvy, jejich symboly a také souřadnice. Lze je ukládat do počítače a jejich pomocí mapovat různá území, třeba hospody v okolí vašeho bydliště.
Hledám poklady
Jestli existuje něco jako globální hra, tak je to geocaching. Dobrodružství spojuje majitele GPS po celém světě. Hledají skrýše a v nich "poklady", které jim připravili jiní hráči.
Jak se hraje? Na internetu jsou popsané cesty, jak se ke skrýším dostat. Mohou to být jednoduché souřadnice, ale také pekelně těžké rébusy, nebo třeba se musíte potápět případně slaňovat ze skal.
Jaká je odměna? Pouhé uspokojení z nalezeného bodu. Najdete obvykle plechovku nebo plastovou krabici, v ní pár cetek a sešitek. Zapíšete se, jednu drobnost si vezmete a přidáte svoji – pro dalšího "objevitele." V Česku je vás zatím 6600, na celém světě půl miliónu.
Diskuse
Displej
- Autor Jirka
- Datum a čas 10.8.2009 10:20