V polských Tatrách

V polských Tatrách
SDÍLEJ:

Chováme se jako stádo mezků. Hnijeme v českých polohorách, i když jsou drahé jako Alpy. Třeba jen máme rádi fronty, hnusné jídlo, sprostou obsluhu a celodenní nudu. Nebo máme blok a chceme být furt doma? Stejně je to i se Slovenskem: 95 procent Čechů, kteří jedou do Tater, navštíví jen slovenskou stranu.

Jak na to

Příjezd a ubytování

Autem je to do Zakopaného z Prahy 580 km, z Brna o 200 km méně. Vlakem se tam dostanete přes Katovice za dvanáct hodin, ze Slovenska dojedete autem buďze západu přes přechod Suchá Hora, nebo z východu přes Tatranskou Javorinu. Nemáte-li samochód, stopujte, protože o nějaké přeshraniční MHD není řeč.

Maximálně se můžete busem dopravit z Popradu přes Smokovec do Tatranské Javoriny, vystoupit, přejít čáru a doufat, že i z druhé strany zrovna něco pojede.

Ubytování v Zaku si udržuje vysoký standard. My jsme se ubytovali v hotelu Skalny, který byl relativné drahý (240 zlotých za dvoulůžkový pokoj), ale v ceně byla obrovská luxusní snídaně, vstup do posilovny, bazénu, vířivky a finské sauny + parádní výhled na Tatry z vlastního balkonu.

Prsatá blondýna na recepci uměla plynně nejen Polsky, ale anglicky a německy, kouřila a neměla problém podrobně nám vysvětlit, kam vyrazit za nočním životem. Bohužel nevyrazila s námi. Služba je služba. lnfo k ubytování: www.e-tatry.pl. A szukaj! To znamená v polštině hledat, ne šukat. Šukat se řekne pierdolič. Ale o tom více v Maximu.

Jako by ty hory rostly jen z jedné strany! Tak pohněte svým líným zadkem a jeďte do polského Zakopaného.

To vám doporučují šéfredaktor Maxima Pavel Vondráček a jeho zástupce Adam Maršál.

Proč? Stovky penzionů, potoky vodky a piva, tuny grilovaného masa, nabušené noční kluby, lepší servis, stejně krásné hory; žádné paneláky, a hlavně... Polky!

Tuny masa na grilu

Pro ortodoxní masaře, jako jsme my, je Zakopané dokonalý ráj! Desítky krčem, restaurací, salaší a lidových chalup dávají K.O. nudným střediskům na slovenské straně Tater, jako jsou Lomnica, Smokovec nebo Štrbské Pleso, a dokonce i Popradu — třetímu největšímu městu východního Slovenska.

Jakmile vstoupíte do dřevěné, srubové krčmy, pohltí vás teplo z hořících krbů a žhnoucích grilů. Jehněčí špízy, skopové klobásy, vepřová kolena, kořeněná jelita a nutričně bohaté šrůtky slaniny se na grilu otáčejí do rytmu povětšinou lidové muziky.

Jenže ta polská, podhorská, není dechovka, netáhne se jak smrad, ale housle, harmonika a zpěv fistulí šlapou od podlahy stejně jako krojovaná obsluha. Polky mají v krojích plná ňadra.

Karczma przy mlynie

Maximum z nejlepši podhorské gastronomie vytěžíte v krčmě U mlýna. Maxim se zde přejedl, opil a pak taky...

První dojem bývá nejsilnější. Za prvé nás nadchla architektura — podhorský srub vzniklý spojením dvou starých budov postavených v místním podhalaňském stylu. První část tvoří dům z roku 1923, druhou (z roku 1904) po dílech přivezli z horské vesničky Maruszyna.

Po několikadílné jídelní telenovele složené z bramborových placiček, pečené slaniny a pečeného ovčího sýra (105 Kč), bohatýrského vývaru z červené řepy s masovou taštičkou (60 Kč), kyselé polévky žurek (75 Kč), špízu z jehněčího (210 Kč), pečeného kolena s brambory (160 Kč), pirohů s houbami (110 Kč), několika půllitrech skvělého piva Žiwyec (45 Kč) a skleničkách (50 ml) Wódky Wyborowe (40 Kč) jsme zapomněli nejen to, jaký jsme na závěr dostali dezert, ale i to, kdy jsme se s podobným servisem potkali v Česku, natož na Slovensku.

A to ani nemluvíme o skutečnosti (vlastně teď už jo), že nás obsluha nevyhodila ani hodinu po oficiální zavíračce, kdy jsme v podniku zůstali poslední dva. Tahle krčma je prostě povinnost.

Owczarnia

O druhý stravovací skvost jsme zakopli na rohu třídy Krupáwki a ulice Galicy. Zase kroje, prsa a úsměv. A taky nezasklené výhledy ven a hlavně nekonečný gril, na němž se permanentně rožní šašliky, klobásy a jiné flákoty, které dostanete obratem na talíř. Vše jsme spláchli pivem Tyskie s malinovým sirupem. To je Owczarnia.

Největším hitem je baranina čili jehněčí maso. Podhorskou kuchyni jsme si vychutnali rozvaleni na masivních dubových lavicích pokrytých ovčími houněmi. Na stole stály k zakoupeni skleničky s houbami a sádlem se škvarky. Drobnost, která potěší i vegetariány!

Nebojte se, v Zakopaném se všichni neládují jenom jehněčím. Za návštěvu stojí i desítky cukráren s nepřebernou nabídkou dortů a gofrů — vaflí zdobených podle přání vším od cukru až po borůvky se šlehačkou. Spěchajici hladovci ocení přítomnost podniků Pizza Hut, KFC nebo McDonald‘s (bohužel ale se širším výběrem než u nás). Proti polské nabídce jídla je Špindl, natož Poprad nádražním bufáčem. Kdo nejedl, neuvěří.

Polský Speed

Zatímco na Slovensku zkapal pes a jediný sport, který se nabízí, je horská turistika, Poláci vědí, jak si udržet hosty na své straně hor.

Čtyřkolky

Sedm kilometrů od centra Zakopaného najdete půjčovnu terénních čtyřkolek, která vás nasměruje buď na dvouhodinovou (22 km dlouhou), nebo na 1,5hodinovou (15 km dlouhou) trať. Vybrat si můžete z široké nabídky strojů; raději si je rezervujte předem.

Oprátka

Houpat se na laně dneska může nejen Saddám, ale za třicet zlotých teď i vy (1 polský zlotý = 7,50 Kč). V Trollandii v Zakopaném najdete provazové centrum, kde obdržíte helmu s úvazkem a vydrápete se do korun stromů. Tam si ve výšce 5 až 15 metrů nad zemí pohrajete s odvahou na 300 metrů dlouhé lanové prolézačce. Největší ádr zažijete při Tarzanově skoku, kdy seskočíte ze 12 metrů a přistanete v síti.

Harenda bikepark

Když jsme se nad ránem u stánku na pivo a zapiekanky (zapečené bagety) ptali nachmelených chlopů, jestli je v Zakopaném nějaký bikepark, řekli, že na Harendě. Že je tam lanovka, která vozí kola na kopec, a pak několik tratí, a že jedna z nich je zabijacka. Měli pravdu.

Čtyřsedačka Harenda je vybavena háky pro transport kol a zeshora to můžete poslat po prudké cestě s několika klopenými zatáčkami a jedním nebo dvěma skoky. Žádný zázrak, ale pokud už s sebou berete kolo, stavte se tu. Jedna jízda stojí čtyři zloté (jen nahoru). Při nákupu dvaceti a víc jízd je máte o zlotý levnější.

Sjezdovka mimochodem slouží paraglidistúm, takže pokud chcete létat, jedte sem. A hlavně, lanovka se točí imrvére, takže nemusíte čekat na její spuštění v určitý čas jako na Sněžce.

Rafting

Další sportovní akce, jako například rafting na řece Dunajec (za 80 až 120 zlotých na osobu, biuro@swiat.biz.pl), si domluvíte v některém z četných turistických center rozptýlených po celém městě. Další možnosti k adrenalinovému vybití naleznete na E-zakopane.com. Netvrdíme, že podobné atrakce nejsou i ve slovenských Tatrách, ale zde v Zakopaném je vše koncentrováno do jednoho místa. Ostatně Zakopané je velké město — má 40 tisíc obyvatel.

Pořádnej relax

Odpočívat se dá samozřejmě i v posteli, ale nepočítejte, že vás to bude bavit (pokud nebudete aspoň ve třech).

Aqua Park

AquaCity v Popradu není špatné, zahřejete se tady v termální vodě o teplotě 28 až 36 stupňů. Ale řvoucích děti je tu víc než molekul H20. Nedá se to přežit. A ani cenově to není výhodnější než v Aqua Parku v polském Zakopaném (například za dvě hoďky v saunách mimo sezonu dáte skoro 700 Kč, v Polsku prakticky totéž 640 Kč). Stejná situace s davy těl, možná ještě horší, je v Tatratandii u Liptovského Mikuláše.

Takže neříkáme ne, ale moderní Aqua Park v Zakopaném, dokončený v prosinci 2006, je lepší. Zakraulovali jsme si v plavecké pětadvacítce s vodou teplou 28,5 C. Stejnou teplotu má i rekreační bazén propojený s venkovním bazénem, z nějž jsme se při zapadajícím slunci kochali pohledem na Západní Tatry. V sobotu v šest večer jsme neměli problém obsadit jednu ze šesti minivířivek s vodou o teplotě 36 C a fronta nebyla ani na skluzavky a dva bardzo wielke tobogány. Ten vyšší je 16,7 metrů vysoký, měří 166,5 m a dá se to po něm smažit rychlosti 26 km/h.

Nechybí okruh s divokou řekou, brouzdaliště, lehátka a další bazénové evergreeny. Najdete tu i finskou, solnou a biosaunu a ledovou chýši. Jedinou nástrahou vodního světa je jinak sympatický plavčík Bartoš, který se na každou dívku lepí jak vteřiňák na střep. A to, jak čučel na přirození jedné nahotince, by mělo vstoupit do dějin polské kinematografie. Jinak je Bartoš v poho. Vstupné dělá 16 zlotých na osobu na hodínu + 0,25 za každou další minutu (tj. 15 zlotých na další hodinu). Parkováni? Na dvě hodiny vyšlo na směšných 15 korun.

Slunce v půllitru

Češi možná umějí vyrobit dobrý ležák plzeňského typu. Ale pivní svět je mnohem rozmanitější, a to nemusíme jezdit do Belgie, kde je 800 pivovarů. Stačí zajít v Polsku do každého pitomého stánku a vybrat si z dvaceti značek a především z několika druhů piva.

Poláci prostě nejsou tak upnutí na svojí značku a nebojí se zkoušet nové chutě. Mozek si omývají třeba nakuřovaným pivem nebo pivem s malinom sirupem. A když mají chuť na pšeničné pivo, prostě si ho dají a nemusejí kvůli němu jako my jezdit do pivovaru Náchod.

I když se nechystáte do Polska a odmítáte pít polské pivo, koukněte aspoň na internet. Na rozdíl od nudných webů našich pivovarů se jedná o zábavný pivní marketing. Zkuste třeba Okocim s reklamními šoty, které mají hlavu a patu, Doginthefog.pl v komiksovém vydání nebo třeba Zywiec.

Internet si strčte někam, mně jde o chuť, namítnete. Jistě. Tak je ochutnejte! Až si budete objednávat, pamatujte na slova jasne (světlé) a ciemne (tmavé). Nic víc nepotřebujete. Jenom žízeň.

Rušný život v noci

Jak sami víte, výživně celodenní řádění po horách se docela dobře kombinuje s noční pařbou. V Zakopaném (chcete-libýt cool, říkejte jenom v Zaku), zaplujte třeba do klubu Va Va Voom, kde vám DJs naservirují inteligentní alternativní a dance music. Nesnášíte techno a disko? Zajděte do podniku Rockus — uklidní vás tam kytary, basa a bicí. Pro clubbery tělem i duší tu je fantastický Ampstrong, a jde-li vám hlavně o chlast, zasedněte do super hospod a barů Pub Nietota, Antidotum, Paparazzi, Cafe Piano, Jagoda nebo jiných, které najdete například na Zakopane-life.com.

Lyže v létě i v zimě

V Zakopaném si borci světové třídy připínají lyže i v létě a po umělé hmotě skáčou z místního můstku Wielka Krokiew (K-120). Lístky si raději hned rezervujte na info@um.zakopane.pl, protože na skokany přijíždějí haldy lidí. Jsou tu i menši můstky, ale ani na ty se bez tréninku nepouštějte, dopadli byste tu možná hůř než Jan Mazoch.

Kvalitní zážitky si samozřejmě můžete vyrobit lezením po skalách, jsou to koneckonců Tatry. V zimě sem přijeďte normálně na sjezdovky a snowboard, vleků tady mají pro váš líný zadek nejmíň padesát. Nejlepší je aréna Kasprovy Wierch. Pozor! Populární kabinová lanovka na tento skoro 2000 metrů vysoký kopec je v rekonstrukci, rozjede se až 16. prosince.

Slušně se dá sjíždět taky v Gubalówce nebo ve středisku Polana Szymoszkowa. Anebo se na vleky vykašlete a vydejte se na skialpových lyžích, (skoro) kudy chcete.

Dobré rady

Zakopané je neskutečně rozlehlé a v pohodě v něm zabloudíte. Nenajdete tu žádné panelákové hotelové mastodonty. Na rozdíl od Slovenska jsou všechny novostavby ze dřeva v jednotném podhorském stylu. Pří pohledu na desítky srubů se budete cítit jako v chudším Norsku — pouze lidi jsou tu vřelejší.

Centrum

Krupówki je asi kilometr dlouhá pěší třída — krčmy, bary, obchody, stánky, banky. Najdete zde prodejny outdooru a punkové obchody stejně jako klasickou módu. Mimochodem, outdorových krámů je tu víc než v celé ČR a SR dohromady (včetně speciálek Salewy, North Face, Salomonu atd.)

Suvenýry

Naprosto nechápeme, proč na slovenské straně Tater nelze skoro nikde sehnat ovčí sýr, jen v supermarketech nebo si musíte zajet přímo na salaš. Nejen na Krupówkách stojí desítky dřevěných stánků s oštěpky, korbáčiky a dalšími uzenými i neuzenými sýrovými lahůdkami. Můžete si vybrat ze sýrů z kravského, ovčího nebo kozího mléka. Nabídka místních produktů sýry nekončí — domácí med, pálenku, špek, klobásy, kravské zvonce či vlněné oděvy koupíte v každém druhém krámě.

Horské túry

Tatry mají dvě strany. Nabídka túr je téměř stejná jako na Slovensku. Pouze zaplatíte 5 zlotých při vstupu do národního parku. Maxim doporučuje výstup na Rysy (2499 m), odkud můžete sejít na Slovensko, nebo výšlap na Giewont (1894 m), neskutečně strmou horu vypínající se přímo nad Zakopaným. Jedná se o horu. kde blesk zabil nejvíce lidí v Tatrách. Na svědomí to má sedmnáctimetrový železný kříž na vrcholu...

Tip Maxima

Máte-li kocovinu, dejte si malou túru pod Giewontem. Na obou stranách hory jsou krásné horské sruby s vynikající nabídkou horských jídel a léčivou žinčicí se solí.

Článek je převzatý z časopisu Maxim.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Památky zadarmo AKTUALIZACE

Památky zadarmo AKTUALIZACE

AKTUALIZACE Vstupenky do památek, muzeí a galerií stojí desítky až stovky korun. Máte-li čas, nebo máte hluboko do kapsy, můžete si počkat a zajít se do nich podívat zadarmo.... celý článek

8 TIPŮ Kouzelná místa na svatbu ve středních Čechách

Historické železnice a nostalgické vlaky

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Dolomity a Julské Alpy 2024

Dolomity a Julské Alpy 2024

BRENTA Přinášíme aktuální zprávy z Dolomit - Trentina a Jižního Tyrolska. Doplňujeme je o novinky z italských i slovinských Julských Alp.
Plzeň a Plzeňsko AKTUÁLNĚ 2024

Plzeň a Plzeňsko AKTUÁLNĚ 2024

Novinky ze západočeské metropole a okolí.
Český ráj AKTUÁLNĚ 2024

Český ráj AKTUÁLNĚ 2024

JIČÍN Zprávy z kraje pískovcových skal, rybníků a hradů. Prachov, Hrubá Skála, Skalák, Trosky, Příhrazy, Drábské světničky, Valečov, Jičín, Sobotka, Turnov, Kozákov, Zlatá stezka Českého ráje... To jsou pojmy, které zná každý
Beskydy AKTUÁLNĚ 2024

Beskydy AKTUÁLNĚ 2024

TUČÍN Přinášíme novinky z Beskyd, Javorníků, hor a podhůří na severní Moravě.
Podzim v muzeu Polička: poslední šance objevit místní unikáty

Podzim v muzeu Polička: poslední šance objevit místní unikáty

Poličské muzeum vás zve na podzimní prázdniny plné historie, kultury a zábavy pro všechny věkové kategorie. Využijte poslední možnost navštívit poličské unikáty, než se jejich brány na zimní sezónu zavřou.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Touristik a Caravaning - veletrh Německo, Lipsko 20.-24.11. 20.11.
Betlémy - výstava Karlovy Vary, muzeum 20.11.-19.1. 20.11.
Międzynarodowe Targi Turystyczne - veletrh Polsko, Varšava 21.-23.11. 21.11.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Chvalkovice na Hané 21.-23.11. 21.11.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Frenštát pod Radhoštěm, kino 21.-24.11. 21.11.
Life - veletrh Brno, Výstaviště 22.-24.11. 22.11.
Vertical Pro - veletrh Německo, Friedrichshafen 22.-23.11. 22.11.
Mezinárodní festival alpinismu Praha, International 22.-24.11. 22.11.
Kolem světa Praha, Clarion 23.-24.11. Cestovatelský festival 23.11.
Krampuslauf Rakousko, Bregenz 23.11. 19:00

Diskuse

новые займы онлайн на кар... Bezaimebuive, 23.11.2024 7:01, 120 příspěvků
seo интернет accommodatio... WlasoffStarsesel, 23.11.2024 1:34, 14 příspěvků
Віск Evazky, 23.11.2024 0:02, 1 příspěvek
Дженерик сиалис 40мг, 22.11.2024 22:42, 120 příspěvků
IsmaelEvirm OLanebal, 22.11.2024 20:24, 120 příspěvků
Doplnění Honza, 22.11.2024 15:07, 6 příspěvků
když hoří pod plechem Lukas B., 21.11.2024 14:39, 5 příspěvků
nasrat@hovno.ch pikovoda, 21.11.2024 11:28, 5 příspěvků
Ta informace o zedníkovi ... Honza, 20.11.2024 23:57, 8 příspěvků
plechovka pohoda Honza, 20.11.2024 23:44, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Podzimní školení Akademie... Horydoly , 21.11.2024 16:23
Cestování v digitální éře Horydoly , 21.11.2024 16:10
Regionální muzeum Mělník Horydoly , 19.11.2024 18:24
Svatba Horydoly , 18.11.2024 14:12
Litr balené vody obsahuje... Horydoly Open, 6.11.2024 23:42
Podzim ve Velkých Karlovi... Horydoly , 6.11.2024 2:28
Metropolitní trail Motols... Horydoly , 1.11.2024 0:17
Das war der Cybathlon 2024 Horydoly , 30.10.2024 23:53