Horydoly uveřejnily v babím létě seriál článků o Českém lese a okolí. Mohli jste si přečíst o koupání ve Václavském rybníku, prohlédnout video ze splutí Mže do Stříbra, splout dolní Úhlavu, navštívit Pivoňský klášter, projít lesy z Tachova přes Přimdu do Bělé, prohlédnout si hrad Přimda, přespat u pramenů Radbuzy, boulderovat na hřebenových skalkách, projít se po naučných stezkách pod Přimdou a přejít hřeben Haltravských hor.
Václavský rybník leží poměrně vysoko, ale nijak extrémně. Jeho hladina je v nadmořské výšce okolo pěti set metrů.
Neobvykle teplá voda
Přesto bývá po většinu roku velmi chladný a často pod ledem a sněhem. Český les totiž ochlazují obrovské plochy lesů v Česku i Německu a zároveň se na něj přes celé Německo ženou od Baltského moře studené a vlhké větry.
Letos se však dostatečně ohřál, a tak si v něm zaplaveme. Horních pár decimetrů vody má přijatelnou teplotu.
Můžeme si tedy užít černou až zlatavou vodu, podle toho, jak zrovna svítí slunce. Ze břehu se může dokonce jevit jako tyrkysově modrá.
Ostrůvek uprostřed
Dno je pokryté pískem a tmavým bahnem, jak už to bývá u horských nádrží, které jsou zásobovány vodou z rašelinišť.
Uprostřed rybníku je navršený umělý kamenitý ostrůvek zarostlý travinami. Na něm je umístěná schránka s pokladem z globální navigační hry geocaching.
Nejlepší přístup do vody je přímo z hráze, ale dno je tu z lomového kamene, takže nic příjemného. Pokud přejdeme přes hráz do lesa na druhé straně, než je silnice, je na břehu malá písková plážička.
Zaparkovat se dá u hráze rybníka. Odstavíte tady několik aut nebo uzamknete bicykly u držáku na kolo. Autobus tady bohužel nestaví.
Nejstarší Kolowratský rybník
První zmínka o Václavském rybníku pochází z roku 1749, kdy zde byl znovu postaven Václavský mlýn. Zřejmě je tedy rybník s mlýnem ještě o dost starší. V roce 1810 byl rybník zvětšený a v roce 1837 do něho byl svedený Apolénský příkop. Tento kanál sbíral vodu na úbočí Apolenského vrchu pod stejnojmenným kostelem (dnes zřícenina) a odváděl ji do Václavského rybníka. Kolowratové ho nechali vybudovat kvůli věčnému nedostatku vody v okolí Přimdy a Rozvadova. Vodu potřebovali pro rozvoj zdejšího malého průmyslu, částečně na zásobování pitnou vodou pro místní obyvatelstvo a snad také kvůli plavení metrového a špalkového dřeva ze špatně dostupných lesů.
Apolénský příkop byl podobné dílo, jako například Blatenská strouha v Krušných horách nebo Dlouhá stoka ve Slavkovském lese.
Dnes je Apolénský příkop zarostlý, v terénu málo znatelný. Kdo nezná jeho průběh, tomu unikne pozornosti. Pro zajímavost: Apolena stojí na dunajsko-labském rozvodí.
Václavský rybník je dodnes největším a zřejmě také nejstarším Kolowratským rybníkem v Českém lese. Je příkladně rekonstruovaný a přístupný veřejnosti. Koupat se tady je příjemné, ale na celodenní válení u vody to není. Všichni zájemci o plavání se tady jen zastaví, vykoupou a jedou dál.
Okolí Václavského rybníka je houbařským rájem. Prohlédněte fotogalerii:
Zobrazit místo Turistika na větší mapě