Vysoká škola fotografie

Vysoká škola fotografie
SDÍLEJ:
Jistě i vy máte spoustu snímků krajinek. Sami asi víte, že některé z nich působí jinak. Vyčnívají nad ostatní jako Mont Blanc nad Evropou. Co udělat, aby takových snímků bylo co nejvíce?

Fotografování krajiny považuji za nejtěžší disciplínu. Takových fotek vzniká nejvíce, zvlášť u nás, turistikou posedlých šílenců. Často se dostáváme do krásných míst, naskýtají se nám nádherné výhledy, které chceme nějakým způsobem zaznamenat. A snad nejsilněji zde platí, že se dá udělat fotka nebo FOTOGRAFIE.

Pokud jste tak ještě neučinili, doporučuji si přečíst i jeden z předchozích dílů tohoto seriálu Zlatý řez je základ. Vědět něco o kompozici se vždycky hodí.

Fotit se dá jakýmkoliv fotoaparátem, od kompaktu až po nejvyšší třídu fotoaparátů, různými ohnisky, od extrémně širokoúhlých až po teleobjektivy. Protože mě samotnému se (alespoň zatím) příliš nedaří, přizval jsem si na pomoc hned tři machry.

Robert Mekiš

Přestože jeho fotky vznikají v severních Čechách, vypadají jako z jiného světa. Velice zajímavým faktem pro vás asi bude, že většina fotek vznikla na kompaktu Olympus C-4000. "Dobré světlo. Správné nasvětlení dokáže vykřesat z jednoduchých objektů atraktivní tvary, z nudných lidí charismatické charaktery a z obyčejného údolí fantastickou krajinu. Pro fotografa-krajináře se tak stává meteorologická předpověď téměř kněžským požehnáním před každou výpravou do terénu. Ono totiž slunce v konspiraci se zemskou atmosférou dokáže přichystat celou plejádu různých variant nasvětlení, a tady záleží na zkušenostech fotografa, aby k daným světelným podmínkám vhodně přizpůsobil podání a styl. Proto je moudré nepodceňovat oblačnost a před každou výpravou zvážit, jak se bude v následujících hodinách vyvíjet a jak se v konečném důsledku projeví na fotografii. Polojasná obloha daruje snímku o poznání plastičtější vzhled v porovnání s bezoblačnou. Míříme-li k plastickém vyjádření prostoru, chystáme se potýkat s krajinou bohatou na stíny, polostíny a světelné přechody. Nejbohatší je tradičně zlatá hodinka, v zásadě se ale dá považovat za dostatečně prostorutvorné i takové osvětlení, které rozdává slunce před desátou ranní a po čtvrté odpolední. Výjimka potvrzuje pravidlo, v případě že je rozložení oblačnosti a čistého nebe nerozhodné, dá se z toho úspěšně těžit a z kontrastů světla a stínu vyčarovat nejednu zajímavost.

Dále je dobré nepodceňovat harmonii světla, pohlídat si soulad světelnosti krajiny a nebe. To je v celkem přijatelných intencích dodrženo, fotíte-li směrem od slunce . Pokud ale zacílíte pod jiným úhlem, rozdíl se stává dramatičtější a vy se okamžitě začnete potýkat s expozičními problémy. Proto do vybavení doporučuji zahrnout i přechodové filtry. Z mnoha reakcí mojich kolegů se mi potvrdilo, že se šedé přechodové filtry se staly chvalořečenou pomůckou v životě krajináře."

Daniel Dvorský

Slovák žijící v Kanadě. Převážně fotí hory Britské Kolumbie. I když fotí na pozitivní film (diáky), jistě Vás jeho slova a fotky v mnohém inspirují. Myslím, že zima snad ani nejde fotit lépe. "Fotenie krajiny považujem za niečo, čo je človeku veľmi blízke, niečo čo je výsledkom dlhého vzťahu človeka a prírody. Osobne už ani neviem či využívam otenie krajiny ako ospravedlnenie na to, aby som šiel do hôr alebo moje rôzne aktivity spojené s horami na to aby som fotil. Zrejme to bude kombinácia oboch, každopádne sa stále snažím zachytávať všetku tu krásu z hôr práve týmto nemenej krásnym hoby. Myslím si, že všetci máme zmysel pre kompozíciu, snáď niektorí menej iní viac, ale máme ju. Asi najťažšou vecou je nájsť prvky ktoré fungujú a zároveň spoznať tie, ktoré fungujú menej. Je dôležité neustále si trénovať videnie a vyhýbať sa opakovaniu chýb, respektíve ponaučiť sa z úspechu. V zásade stále používam statív, dáva mi potrebný čas na premyslenie si kompozície okrem samozrejme jeho praktického využitia pri malom osvetlení či zatvorení clony pre veľkú hĺbku poľa. Keďže fotím zväčša na Fuji Velvia 50 alebo Provia 100 (pomalé filmy) pre zachovanie ostrosti je statív proste nevyhnutnosťou.

Prv než dám foťák na statív, potencionálne miesto si najprv obehám, skúšam rôzne pohľady až do vtedy kým nie som spokojný. Zväčša tie najlepšie nápady prichádzajú postupne a zo série toho istého objektu sú práve tie posledné najlepšie. Mám jednu svoju zásadu, ak sa mi nedarí zladiť scénu k mojej spokojnosti tak tam asi žiaden záber nie je a hľadám inde. Nafotil som množstvo fotiek napriek svojej nespokojnosti a takmer nikdy z toho nakoniec nič nebolo, i keď som dúfal v opak.

Diagonály a krivky patria medzi moje obľúbené prvky, pôsobia dynamicky a casto sa dajú použiť na navádzanie pozornosti k hlavnému objektu."

Majo Srnik

Rovněž Slovák žijící v Kanadě. Známe se s ním už z dílu o fotografování horolezectví, jeho fotky krajiny si však také zaslouží patřičný obdiv. "Nekonečne množstvo detailov, nápadov a myšlienok. Žijeme v krajine, stačí mat otvorene oči a cit pre krasu, detail či úplnú jednoduchosť. Krajina ponuka zložitosť svojou nekonečnou premenlivosťou farieb a svetla, môžeme fotiť to iste miesto v rôznych časových obdobiach a výsledný obraz je stále iný. Vo svojich fotkách krajiny sa snažím hľadať krasu jednoduchosti a preto castokrat fotím čiernobielo. Myslím že práve bezfarebnosť núti človeka premýšľať a otvára dvierka ľudskej predstavivosti, dodáva tajomno a emócie.

Fotím digitalom a preto par postrehov z pohľadu fotenia krajiny digi prístrojom: Hlavný rozdiel v digi a klasickej fotke či diaku je asi v tom že digital nám dáva možnosť experimentovať, fotiť v sériách a dívať sa na svet naozaj nezvycajnimi pohľadmi pripadne korigovať určíte chyby a nedostatky spôsobené pri samotnom fotení. Digital sa od klasiky líši najme tým že vlastne okamžite po odfotení vidíme výsledok a ak sme nespokojný, mozme zmeniť svoje nastavenia pripadne vylepšiť kompozíciu. Každopádne digital práve touto výhodou dáva možnosť zacinajucim fotografom rychlesie napredovať a spoznávať pristroj ako aj svoje chyby pri fotení.

Vecina kvalitných fotoaparátov ma v náhľade fotky histogram, to znamená že okamžite vydime či je fotka preexponovaná alebo naopak podexponovaná. Ostatne upavy vo Photoshope alebo iných editorov už závisia od kvality záznamu teda megapixeloch a zvolenom formáte, jednoznačne formát RAW nám dáva najlepšiu možnosť uprav či už na využitie na webe alebo tlačenie plagátov a fotografii.

Pri foteni digitalom je taktiez velmi dolezita konecna uprava v fotoeditoroch mozme tam vela zachranit, vylepsit ale aj pokazit, preto je dolezite nielen poznat svoju kameru, ale venovat nejaky cas aj upravam fotografiji. Bola by skoda ked uz si clovek da zalezat pri foteni, aby to potom odflakol na samotnom konci, ked sa vlastne jedna o prezentovanie vysledku."

Nespěchat!

Fotky krajiny nejde dělat uspěchaně. Chtějí svůj čas věnovaný rozhlížení po krajině, hledání vhodného úhlu, kompozice, nastavení. Chce to také to správné osvětlení, správnou denní a roční dobu, ideální počasí.

Hodně také záleží na tom, zda fotíte krajinu někde okolo svého bydliště, nebo někde na exotických expedicích. Doma krajinu znáte. Víte, z jakého místa fotit. A pokud jste se tím ještě nezabývali, zkuste to. Podívejte se na okolí očima fotografa. Doporučuji udělat nějaký okruh okolo bydliště a udělat nástřely. Ty pak doma pečlivě zhodnoťte a vyberte, co by mělo být změněno. Až budete mít vytipovaný záběr, zkoušejte, co s ním udělá různé počasí, různá denní doba, různé nastavení fotoaparátu, různé filtry.

Je to běh na dlouhou trať, ale určitě se vyplatí. Když už nic jiného, máte důvod vytáhnout paty z domu. Velkou část nejlepších fotografií udělají fotografové-krajináři právě doma. Přeji příjemné experimentování!

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

mimo tema
Chtela bych podekovat autorovi za clanky, protoze pokud nejsou dobre k nicemu jinemu, tak me alespon nuti se zamyslet nad tim, co fotim, jak fotim a proc fotim, a to neni malo. Co se tyka dalsich clanku, tak bych se rada docetla neco o upravovani fotek. Delam ve photoshopu jen nejnutnejsi upravy, vyrezy, vytazeni barev a treba by me zajimalo, jak zmensit optimalne fotky pro budouci uchovani. Jestli dat nizsi kompresi, nebo zmensit rozmery. A dale by me moc zajimalo, jak se vkladaji ramecky k fotkam, a pripadne i treba jmeno se znackou copyright. A v posledni rade treba to, zda existuje nejaky program, v kterem bych mohla delat nejake fotoalbum pro lepsi prochazeni fotek.Moc dekuji.
Reaguj
Dobry
Fotky Roberta Mekise jsou fakt vyborne. Jak je videt, za skvelymi fotkami neni nutno jezdit nikam daleko do sveta - staci umet se divat. Doporucuju vsem se nad nima zamyslet. Ja sam mam jeste co dohanet. Daniel Dvorsky a Majo Srnik foti taky pekne, ale na RM to tedy nema. Ty ostatni fotky jsou tam asi pro srovnani, aby viniklo jaky je rozdil mezi dobrymi a prumernymi fotkami :)
  • Autor Kritik
  • Datum a čas 9.6.2004 10:54
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Paintball je dynamický střelecký sport bez obětí

Paintball je dynamický střelecký sport bez obětí

OUTDOOR V KOSTCE Paintball je střelecký sport, který napodobuje skutečný boj, ale místo zabíjejících kulek se používají neškodné želatinové kuličky s barvou, které označí každý zásah protivníka, a tím ho vyřadí z další soutěže.... celý článek

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2024

České středohoří AKTUÁLNĚ 2024

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Jindřichohradecké úzkokolejky

Jindřichohradecké úzkokolejky

Jindřichohradecká místní dráha se znovu rozjela. Po dvou letech jezdí vlaky zatím z Nové Bystřice do Hůrek. Délka otevřené trati je 6 kilometrů.
Makarska, starobylý přístav a starosvětská rekreace

Makarska, starobylý přístav a starosvětská rekreace

Makarska je chorvatské přístavní město a turistické letovisko, které se nachází na pobřeží Jaderského moře ve střední Dalmácii. Mořskému pobřeží se říká Makarska riviera. Makarska je východiskem pro pěší a cyklistické túry
Dvouvařič Primus CampFire Onja

Dvouvařič Primus CampFire Onja

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Turistický vařič Onja je nejkompaktnější dvouplotýnkový vařič značky Primus. Vhodný je pro velké hrnce a skutečné vaření. Navíc je plně přenosný.
Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2024

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2024

ZÁCHRANA Z VRTULNÍKU Zprávy, novinky, aktuality, fotografie a videa z Vysokých Tater, z nejvyššího pohoří Karpat.
3 feráty v Tannheimer Berge

3 feráty v Tannheimer Berge

VIA FERRATA GUIDE Do hor Tannheimer Berge, které patří do skupiny Algavských Alp (Allgäuer Alpen), chodí hlavně lokální znalci. Pro místní turisty je to "tajný tip", o který se ovšem rádi

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Koloběžka na Islandu - diashow Jihlava, ZOO Přednáší Veronika Jiříčková 5.9. 17:00
Bezpečné nábřeží Hradec Králové Integrovaný záchranný systém 5.9.
Kaktusy a sukulenty - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 5.-15.9. 5.9.
Dočesná Žatec 6.-7.9. 6.9.
Pálavské vinobraní Mikulov 6.-8.9. 6.9.
Hrnčířské trhy Beroun 7.-8.9. 7.9.
Slavnosti královny Elišky Hradec Králové 7.9.
Šelmování Sovinec 7.-8.9. 7.9.
Dobývání Malešova Malešov Historická bitva 7.9.
Regionální den PID Praha, Hostivice   7.9.

Diskuse

ПОНЧО ПРИЗРАК MatthewDop, 5.9.2024 4:58, 15 příspěvků
пончо от тепловизора Josephanemy, 5.9.2024 4:42, 15 příspěvků
Historická zajímavost PK, 4.9.2024 21:12, 5 příspěvků
Je zajímavé Honza, 4.9.2024 21:00, 10 příspěvků
Historická zajímavost Honza, 4.9.2024 20:28, 5 příspěvků
čtěte soukupa, tam to vše... Horydoly, 4.9.2024 13:10, 5 příspěvků
čtěte soukupa, tam to vše... Lukas B., 4.9.2024 12:14, 5 příspěvků
Exoti na ukazku Miluna, 4.9.2024 11:49, 3 příspěvky
Historická zajímavost zeměpisář, 4.9.2024 10:37, 5 příspěvků
INU Honza, 4.9.2024 10:10, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

ultimátní běžecký závod Horydoly , 2.9.2024 17:55
Bike Valachy Bílá láká na... Horydoly , 2.9.2024 10:41
Pálavské vinobraní Horydoly , 30.8.2024 14:40
Země V4 spustily společno... Horydoly Open, 30.8.2024 14:24
Běží, má panenko! Horydoly , 23.8.2024 15:50
Letní Letná Horydoly , 17.8.2024 12:06
Kozí mejdan Horydoly , 15.8.2024 1:23
Pražský veletržní areál 2025 Horydoly , 14.8.2024 22:54