Hradilek, Ježek, Hilgertová a Volf se Štěpánkem pojedou do Londýna

Hradilek, Ježek, Hilgertová a Volf se Štěpánkem pojedou do Londýna
Kanoista na divoké vodě Vítězslav Gebas.
Autor snímku archiv Vítězslava Gebase
SDÍLEJ:

Vodní slalomáři mají jasno, kdo bude reprezentovat na olympiádě v Londýně. Účast na Olympijských hrách si zajistili nejprve kajakář Vavřinec Hradilek, a pak se k němu postupně přidali singlkanoista Stanislav Ježek, kajakářka Štěpánka Hilgertová a deblíři Jaroslav Volf s Ondřejem Štěpánkem

Olympijský výběr českých slalomářů se oproti posledním hrám v Pekingu. Stanislav Ježek k tomu sarkasticky poznamenává: "Tým se změnil. Je o čtyři roky starší."

Závěr olympijské kvalifikace na kanále v Českých Budějovicích byl mimořádně napínavý. Vyvrcholení hodné spisovatele detektivních románů přinesly finálové jízdy ve všech třech kategoriích, v nichž se ještě jelo o Londýn.

Krutá řežba na singlu

V mužském singlu to byl souboj Vítězslava Gebase s Janem Maškem a Standou Ježkem. Gebas ve finále vedl časem 90,89, jenomže jeho sen o olympiádě netrval dlouho. Gebas musel bezpodmínečně zvítězit, ale Tomáš Indruch ho dokázal porazil, i když o pouhých 0,09 s, a Gebas byl ze hry.

Ze dvou zbylých borcůsi výrazně lépe vedl Ježek. Stanislav Ježek zajel suverénním stylem a o svém postupu do Londýna rozhodl tím nejlepším způsobem, když zvítězil o více než čtyři sekundy před druhým Indruchem.

Tomáši Indruchovi ani dnešní druhé místo nestačilo k reprezentačnímu dresu pro Mistrovství Evbropy. Při rovnosti bodů s Janem Maškem a také stejnému poměru vítězství hrály ve prospěch Maška necelá tři procenta v součtu časových odstupů od vítězů ve třech nejlepších závodech. O vyrovnanosti singlu svědčí fakt, že čtyři nominační závody vyhrály čtyři různé lodě.

Královna kajakářka zůstává na trůně

Druhou lodní kategorií byl ženský kajak. Štěpánka Hilgertová v sobotu vyhrála a měla lepší výchozí pozici než Kateřina Kudějová, která vedla po prvních dvou závodech.

Nejprve Kudějová nasadila čas 98,91 a zaplněné břehy nově otevřeného kanálu v Českém Vrbném sledovaly Štěpánku Hilgertovou a její odpověď. Zkušená závodnice jako jediná zvolila pomalejší, ale jistější průjezd branky číslo jedna na R, tedy s pomocnou otočkou v brance. Na zbylých bránách však Hilgertová jela přesně, velmi účelně a především rychle a čistě.

Ještě před dojezdem do cíle už diváci věděli, že bude nejrychlejší a pojede na svou šestou olympiádu. Štěpánka Hilgertová porazila v přímém souboji druhou Kateřinu Kudějovou o 2,53 s.

Víkend v Českých Budějovicích se nepovedl Ireně Pavelkové. Vítězka prvního kvalifikačního závodu o tomto víkendu skončila sedmá a šestá a o jeden bod jí uniklo třetí místo zajišťující start na květnovém Mistrovství Evropy. Poprvé v kariéře si reprezentační dres oblékne Eva Ornstová. Třiadvacetileté kajakářce k nominaci pomohlo druhé a čtvrté místo.

Deblíři ťukli branku, ale pak jeli profesorskou jízdu

Velké drama přinesla kategorie deblkanoistů. Tady byl boj zúžen na deblovky Volf - Štěpánek a Karlovský - Jáně. Do tohoto olympijského souboje zasáhla nepřímo ještě deblovka Jonáš Kašpar - Marek Šindler. Mladá dvojice totiž zajela skvělé finále a ujala se vedení časem 94,17 s. Karlovský s Jáněm jeli pomaleji a zařadili se kromě Kašpara se Šindlerem i za Přindu s Havlíčkem na třetí místo.

Poslední lodí na trati byl s Volf se Štěpánkem, kteří potřebovali vyhrát, jenže ťuk na povodné vlásence číslo sedm jim tuto snahu dost zkomplikoval. Zbytek tratě, ale Volfíci zvládli bravurně, žádný další dotek už nepřipustili a o 0,17 s vyhráli před Kašparem se Šindlerem. Vítězství Volfovi se Štěpánkem zajistilo potřebný bonusový bod a o soupeře se už starat nemuseli.

Dvojnásobní olympijští medailisti vyrazí reprezentovat Českou republiku už na čtvrtou olympiádu. Mistrovství Evropy kromě Volfa se Štěpánkem pojede debl Karlovský - Jáně a také loď Kašpar - Šindler. Oproti loňskému roku se v deblovém výběru změnily všechny tři lodě. Zatímco loni byly všechny posádky z USK Praha, letos to jsou dvojice pouze z Dukly.

Kajakáři měli jet bez nervů, ale nepovedlo se jim to

V mužském kajaku bylo o olympiádě rozhodnuto už v sobotu. Vavřinec Hradilek už mohl být bez nervů, ale tato situace mu asi moc nesedí. Po vítězství v kvalifikaci jel velmi dobře i finále, jenže minul jednu z povodných přesazených branek a spadl na konečné šesté místo.

Ze hry o reprezentaci vypadl Jiří Prskavec, který v sobotu vyhrál, jenže dnes ve finále se dvěma padesátkami skončil devátý. O zbylá dvě místa pro Mistrovství Evropy se utkali Jan Vondra, Vít Přindiš a Luboš Hilgert. Reprezentaci si za pět minut dvanáct zajistil Luboš Hilgert, který musel vyhrát a to také dokázal. Vít Přindiš zase porazil o místo Jana Vondru a tím vyrovnal jeho bodový součet. O úspěchu Přindiše rozhodlo už první pomocné kritérium, tedy poměr vzájemných vítězství, které mluví v Přindišův prospěch.

Singlířky na olympiádu nepojedou, jejich závody se tam nekonají

V kategorii singlkanoistek v sobotu poprvé letos prohrála Kateřina Hošková, která pustila první místo Monice Jančové. V neděli se však vše vrátilo do původních kolejí a úřadující světová šampionka byla pohodlně nejlepší a pojede reprezentovat Česko na všechny významné mezinárodní akce kromě olympiády.

Vodácké závody na HORYDOLY 2012

Sjezd: Otava

Extrém: Snow Kajak Cross Herlíkovice

Slalom: Mistrovství Oceánie

2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2005, 2004, 2003

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Respect Hilgertová

Obrovský respect hlavně Štěpáně!

  • Autor Vodák Marek
  • Datum a čas 24.4.2012 18:13
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Řeky AKTUÁLNĚ 2025

Řeky AKTUÁLNĚ 2025

JIHLAVA Voda pro vodáky teče jenom někde a někdy. Přinášíme informace, které by vás mohly zajímat, pokud se chystáte na prázdninové putování po řece i víkendové splutí potoka. Přidáváme tipy ze zahraničí.... celý článek

ŘEKY: Vodácké průvodce

Klasické vodácké maratony 2025

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Řeky AKTUÁLNĚ 2025

Řeky AKTUÁLNĚ 2025

JIHLAVA Voda pro vodáky teče jenom někde a někdy. Přinášíme informace, které by vás mohly zajímat, pokud se chystáte na prázdninové putování po řece i víkendové splutí potoka. Přidáváme tipy ze zahraničí.
Dunaj: vodácký průvodce a kilometráž

Dunaj: vodácký průvodce a kilometráž

Dunaj měří 2811 km a je celý sjízdný pro vodáky. Horní tok spluje každý. Střední a dolní tok vyžadují zkušenosti v plavbě po veletoku. 

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Ferie - veletrh Dánsko, Kodaň 21.-23.2. Cestovní ruch 21.2.
Reise Camping - veletrh Německo, Essen 19.-23.2. 23.2.
Free - veletrh Německo, Mnichov 19.-23.2. 23.2.
For Fishing - veletrh Praha, Letňany 20.-23.2. Rybářství a myslivost 23.2.
Hohe Jagd und Fischerei - veletrh Rakousko, Salzburg 20.-23.2. Lov a rybářství 23.2.
Nautika - veletrh Chorvatsko, Záhřeb 19.-23.2. 23.2.
Utazás - veletrh Maďarsko, Budapešť 20.-23.2. 23.2.
IWA - veletrh Německo, Norimberk 27.2.-2.3. Lovecké potřeby 27.2.
Otužilecké plavání Senec, Sluneční jezera   1.3.
Bike Show - veletrh Dánsko, Kodaň 1.-2.3. 1.3.

Diskuse

Intratympanic floppy reti... ukerbakam, 22.2.2025 22:14, 97 příspěvků
Palpate non-immunological... avoxuqaaveniv, 22.2.2025 22:13, 97 příspěvků
Record aspirin skilled in... siwuhuhw, 22.2.2025 22:08, 97 příspěvků
Marfan's footling months,... aeleris, 22.2.2025 22:02, 97 příspěvků
Frequently, minor erythro... dijazeayekesb, 22.2.2025 21:56, 97 příspěvků
All sticky extinction, si... ucakimoraokub, 22.2.2025 21:56, 97 příspěvků
If headlong contrary urti... alihasumeditu, 22.2.2025 21:54, 97 příspěvků
Sensory office unrecogniz... ecusato, 22.2.2025 21:51, 97 příspěvků
Red centres: cheapest gen... enaonuzlifoq, 22.2.2025 21:44, 97 příspěvků
Acute buy doxycycline on ... uhujemi, 22.2.2025 21:39, 97 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Cyklocestování Frýdek Místek Horydoly , 18.2.2025 14:43
Budějovicko láká na valen... Horydoly , 15.2.2025 2:38
Únor v Papilonii Liberec Horydoly , 14.2.2025 22:48
Užijte si valentýnskou ro... Horydoly , 14.2.2025 22:43
Praha a střední Čechy Horydoly , 14.2.2025 22:37
Dolní Morava Horydoly , 14.2.2025 22:33
Virtuální Valentýnský běh Horydoly , 14.2.2025 22:28
Regionální muzeum Mělník Horydoly Open, 5.2.2025 2:48