Zpráva ze Sázavského Samba Maratonu

Nejrychlejší smíšená posádka Sázavského maratonu Jiří a Tereza Melhubovi.
Autor snímku Povoda
SDÍLEJ:

V první podzimní sobotu 23. záři se konal Sázavský Samba Maraton. Jedná se o přátelský závod dvojic na plastových kánoích. Trasa z kempu U Bořka u Outdoorového centra v Poddubí do Pikovic pod Medníkem není dlouhá oněch maratoňáckých 42 km, proto byl závod obohacen vyběhnutím na zříceninu hradu Zbořený Kostelec a o jednu pádlovací otočku, kde se vodáci museli kousek vrátit proti proudu.

Nejmladší účastník Sázavského maratonu Mikuláš Stránský.

I přes nepřízeň vodního stavu závod odstartoval v 9 hodin ráno. Startovalo se ze břehu, po rychlém běhu s lodí k řece závodníci naskákali do lodí a zmizeli v ranní mlze.

Po 2 až 3 hodinách dorazili do Zbořeného Kostelce, kde absolvovali potkávací otočku na řece, výběh na zříceninu Zbořený Kostelec a také se mohli posilnit na další plavbu. Zatímco posádky na prvním místě kolem občerstvovačky jenom proběhly, další odjížděli s houskou v jedné ruce, sušenkou a banánem v druhé.

Vodácký Sázavský maraton 2017.

V druhé půlce závodu čekaly na závodníky nástrahy v podobě suchého koryta a mnoha balvanů, mezi kterými museli hledat cestu. Pořadí se tak mohlo velice zamotat, stačilo na chvíli uvíznout na kameni a několik lodí se dostalo před vás.

Muži, ženy a mixy

První závodníci a zároveň i vítězové v kategorii C2 (dvoumístná kanoe) muži do cíle dorazili v čase 5 h 2 min 34 s a byli jimi Jan Pazourek a Roman Mornštejn. Druhé místo této kategorie si vybojovali Michal Honzárek s Liborem Váchou a na 3. místě stanuli Marek a Jakub Kovaříkovi.

V kategorii C2 ženy se na 1. místě umístily Zuzana Fialová a Lucie Chovancová, na 2. místě byla Jana a Markéta Fenclovy, a na 3. místě stanuly Lucie Koukalová a Dora Čapková.

V C2 mix se na 1. místo dostali Jiří a Tereza Melhubovi, na 2. místo Jaroslav Tomeš s Alenou Marouškovou a na 3. místě byli Václav Opava s Michaelou Stahlovou.

Vodácký Sázavský maraton.

Celkový časový limit pro závod byl 8 hodin. Každý, kdo dopluje do cíle v tomto čase, je zařazen do slosování o hlavní cenu závodu, fungl novou Samba kánoi i s logem závodu od firmy Železný, hlavního sponzora maratonu. Losování bylo svěřeno do rukou nejmladšího účastníka závodu, šestiletého Mikuláše Stránského. Šťastnými novými majiteli této kánoe se stali Tomáš Běloch a Ladislav Ouhrabka.

Horydoly.czVODÁCKÝ  PRŮVODCE A KILOMETRÁŽ: Sázava

Zobrazit místo World of rivers. Světové řeky. na větší mapě

Věcné ceny pro vítěze různých kategorií závodu zajišťovali další sponzoři závodu, jimiž jsou firmy Isostar, Profiplast, Hiko, WaterElement, Madegroup a pivovar Kácov. Ohodnoceni však nebyli pouze vítězové na bedně. Speciální ceny byli letos připraveny i pro ty, kteří byli přítomni mezi závodníky ve všech ročnících Sázavského Samba Maratonu od jeho počátku. Jsou jimi Marek a Jakub Kovaříkovi a Petr Vaněk. Dále byla dána i speciální cena pro kategorii singl, která nebyla vypsána, ale úctyhodný výkon Igora Kešnera, který doplul do cíle sám na debl kánoi v čase 5:40:46 h, čímž se stal i 8. v celkovém pořadí, stál za ohodnocení.

V posledních ročnících Sázavského Samba Maratonu organizátoři neustále bojovali s tím, že na Sázavě není na podzim dostatek vody pro uskutečnění závodu. Vyzkoušeny už byly všechny možné trati, proto letos padla myšlenka příští ročník přesunout z podzimu na jaro, kdy Sázava oplývá dostatečným množství vody a teploty bývají již zpravidla podobné těm na konci září. Příští ročník se tedy uskuteční 28. dubna.

INFO: Sambamaraton a Outdoorcentrum U BořkaSÁZAVA na HORYDOLY

Doporučené vybavení: otevřená turistická kanoe, pádloplovací vesta, přilba, házečkaboty do vodyneoprenové oblečení, neoprenové rukavice, funkční prádlovodácká bunda, malý lodní pytel, kilometráž, vodovzdorné hodinky, mapa nebo GPSlékárničkamobil, horký nápoj v termoscenůžkamera.