V průběhu prevence u praktického lékaře by mělo jednou za čas dojít k měření hladiny krevního cukru, tělesné hmotnosti a hladiny cholesterolu. Tyto faktory totiž mohou ovlivnit naše zdraví a v budoucnu mohou negativně přispět ke vzniku vážných potíží.
V případě, že je hladina cholesterolu vyšší, než by měla správně být, ne vždy to musí končit užíváním medikamentů. Jelikož na něj má vliv i naše životospráva, je důležité se začít pídit po tom, jak snížit cholesterol bez léků.
Co zvyšuje hladinu cholesterolu?
Na hladinu cholesterolu má vliv jak naše strava, tak životní styl. A pak i některé další faktory, z nichž některé nemůžeme svým počínáním ovlivnit. (Do této kategorie patří například genetická predispozice a věk.)
Mezi rizikové faktory pro vyšší hladinu cholesterolu patří kromě vyššího věku i:
- Obezita
- Nezdravý jídelníček (s větším množstvím saturovaných tuků)
- Nedostatek pohybové aktivity
- Kouření
- Pití alkoholu
Příznaky vysokého cholesterolu
Bohužel pro nás nemá zvýšená hladina cholesterolu ve většině případů žádné konkrétní příznaky, na základě kterých bychom ji dokázali rozpoznat. Jedinou spolehlivou metodou je měření u lékaře, které se provádí z odebraného vzorku krve.
Případně pak můžete na zvýšenou hladinu cholesterolu přijít i pozdě. Typicky poté, co se v těle nějak projeví.
Ke komplikacím v tomto ohledu patří:
- Bolest na hrudi
- Infarkt
- Mrtvice
Opravdu tedy rizika, která se se zvýšenou hladinou cholesterolu pojí, berte vážně. V opačném případě vás to může stát život. Anebo vám mohou po některé z výše uvedených příhod zůstat komplikace. Prevence u lékaře je tedy naprostým základem.
Optimální hodnota cholesterolu
Za normální hodnotu cholesterolu se při měření považuje, když celkové číslo u dospělého nepřekročí 5,0 mmol/l. Za zvýšenou hodnotu cholesterolu se považuje číslo od 5,0 do 6,2 mmol/l. Cokoliv nad 6,2 je pak považováno za rizikovou hodnotu.
Jak na snížení cholesterolu?
Aby se vám podařilo dostat cholesterol pod kontrolu, neobejde se to bez celkové a dlouhodobé změny vašeho životního stylu. Naštěstí se stačí držet několika jednoduchých triků, tipů a pravidel a postupně by se vám mělo podařit dostat situaci pod kontrolu.
Jedním z kroků může být dlouhodobé užívání přírodního doplňku stravy na podporu normální hladiny cholesterolu, který má ve svém složení lněné semínko, červenou fermentovanou rýži, extrakt z černého česneku, artyčok, Omega 3 (EPA, DHA), bergamot, niacin a fytosteroly.
Také se to neobejde bez změny jídelníčku a bez výrazného omezení neřestí. Rozhodně vám prospěje, když skoncujete s pitím alkoholu a kouření. Také byste si měli dopřávat alespoň 150-300 minut pohybové aktivity týdně.
Co se týče jídelníčku, držte se:
- Zvýšeného přísunu ovoce a zeleniny
- Zvýšeného přísunu luštěnin
- Větší vyváženosti a pestrosti při sestavování jídel
- Zdrojů zdravých tuků (patří k nim třeba olivový olej a mořské ryby)
- Dobře nastaveného pitného režimu (ten by měla tvořit především voda)
- Polotučných a nízkotučných mléčných výrobků
- Rostlinných alternativ živočišných výrobků
Také vám pomůže, když citelně, ne-li absolutně, omezíte smažení pokrmů a začnete připravovat pokrmy pečením, dušením či vařením v páře. Také nezapomínejte na to, že byste se měli vyhnout průmyslově zpracovaným potravinám, ke kterým patří nejrůznější sušenky, slané pochutiny, polotovary či fast food. Kombinací přírodního doplňku stravy a dalších výše uvedených tipů lze dosáhnout úspěchu.