I když si mnoho lidí myslí, že hladinu krevního cukru by měli pečlivě hlídat především ti, kteří trpí prediabetes a diabetes, normální rozpětí hladiny glukózy je klíčové i pro zdravé jedince. V případě, že se krevní cukr sníží, nebo zvýší, může docházet k mnoha nepříjemným jevům. (Při snížení například k pocení, třesu, hladu, podrážděnosti…) Z dlouhodobého hlediska pak navíc může být vychýlení rovnováhy krevního cukru směrem nahoru jedním z rizikových faktorů pro vznik vážnějších zdravotních potíží.
Jak ale rychle snížit cukr v krvi, pokud zrovna cestujete a nemáte takové možnosti, na jaké jste zvyklí při pohybu doma nebo v práci? Pokud máte strach, jak takovou situaci zvládnout, vše důležité, co byste měli o této problematice vědět, si společně přiblížíme níže.
Normální hladina cukru v krvi
Když půjdete na preventivní prohlídku ke svému lékaři, s největší pravděpodobností vám udělá orientační rozbor krve, ze kterého dokáže vyhodnotit hladinu glukózy v těle. A případně i to, zda se u vás skrytě nerozvíjí prediabetes, těhotenská cukrovka či cukrovka 2. typu. (Cukrovka 1. typu bývá vrozená, proto se na ni obvykle přijde u dětí a hodně mladých lidí, kteří pak musí podstoupit celoživotní léčbu.)
Pokud je měření prováděno nalačno, u výsledku do 5,5 mmol/l je glykémie v normě. Po jídle je normální glykémie do 7,5 mmol/l. Zvýšené riziko cukrovky pak existuje u lidí, kteří mají při měření nalačno hodnoty mezi 5,6 mmol do 7 mmol/l, nebo mají při měření po jídle od 7,6 mmol/l do 11 mmol/l.
Co ovlivňuje hladinu cukru v krvi?
Bohužel pro nás může hladinu krevního cukru ovlivňovat obrovské množství věcí. Včetně různých jevů, které se pojí právě s cestováním. Které to ale jsou?
Přidané cukry
Jednou z věcí, která má na hladinu krevního cukru skutečně špatný vliv, je dlouhodobě nepřiměřený příjem potravin a nápojů, které obsahují přidaný cukr. Sem patří nejrůznější dortíky a polotovary, sladké limonády, džusy, slazené čaje a kávy a podobně. Z toho důvodu je hodně důležité minimalizovat jejich příjem. Místo nich dávejte přednost ovoci a dalším potravinám, které obsahují přírodní cukr, jež je pro lidské tělo přirozenější.
Velikost porcí
Sedíte ve vlaku a nudíte se? Možná si hodláte zkrátit čekání tím, že spořádáte balíček sušenek, bramborové lupínky nebo jinou slanou chuťovku, obložený chleba s řízkem a třeba ještě čokoládu. Pokud toho ale sníte příliš mnoho, hladina krevního cukru se může zvednout do závratných výšin.
Vynechávání jídla
Opačným extrémem je vynechávání jídel. Aby byla hladina krevního cukru co nejvíce stabilní, mějte na cestu připravené zdravé svačinky, díky kterým se vám podaří rozprostřít přijaté potraviny do více částí dne.
Pitný režim
V průběhu cestování, ale i kteréhokoli jiného dne, může mít na hladinu krevního cukru a jeho výši vliv i nastavený pitný režim. Nejlépe uděláte, když si dopřejete dostatek vody (mějte tedy po ruce velkou láhev) nebo kvalitní čaj, který si předem připravíte do termosky.
Stres
S cestováním, ale i s každodenním fungováním, se velmi úzce spojuje i stres, který může opět podpořit neočekávané zvýšení hladiny krevního cukru. Z toho důvodu se snažte nepropadat kvůli cestování nebo důvodu odjezdu panice. Pokud je to možné, poslouchejte během cestování příjemnou hudbu, při čekání na spoj si můžete přečíst knihu (nebo můžete sledovat okolní lidi a prostředí), případně vyzkoušejte i dechová cvičení, která vám pomohou ulevit od nahromaděného napětí.
Jak udržet krevní cukr pod kontrolou na cestách?
Vhodnou volbou pro vás může být užívání přírodních doplňků stravy na podporu normální hladiny krevního cukru, které obsahují skořici cejlonskou, berberine, kyselinu alfa-lipoovou, gymnemu sylvestre, chrom, magnesium, vitamín D3 a niacin. Jelikož jde většinou o kapsle, budou se vám snadno převážet.
Také ale nezapomeňte na aplikaci dalších výše uvedených tipů, které souvisejí se správně nastavenou životosprávou. V průběhu pobytu mimo domov byste také neměli zapomínat na pohybovou aktivitu, díky které se snáze udržíte v kondici.