Pohybové ústrojí nám umožňuje žít aktivním životem. Svaly, kosti, šlachy a další jeho součásti, nám dovolují skákat, běhat nebo třeba odpalovat tenisový míček. Samozřejmě, nelze vyloučit, že kvůli přetížení, nebo úrazu, nedojde k nějakému poškození kloubu, nebo ke zlomenině.
Tyhle problémy ale dovede celkem dobře vyřešit ortéza, sádra, operace nebo rehabilitace. Bohužel, řešení některých chorob pohybového ústrojí, zas tak snadné a jednoznačné není. A platí to i pro revmatoidní artritidu, o které bude dneska řeč.
Proto se podíváme na to, kdy se vyplatí jít k lékaři. A také na to, co se dá s diagnostikovanou revmatoidní artritidou dělat.
Příznaky revmatoidní artritidy
Revmatoidní artritida je zánětlivé onemocnění kloubů, které má chronický charakter. To znamená, že je důležité dbát už na její první příznaky.
Revmatoidní artritida se projevuje:
Lidé často odkládají návštěvu lékaře kvůli tomu, že (zatím) nemají velké bolesti. A mnohdy i kvůli tomu, že se jejich příznaky ztrácejí a zase vracejí. Což je ale špatně. Podobné je to například u dny, během které se v kloubech koncentruje kyselina močová. I během ní se střídají období bolesti s časem klidu. Neznamená to ale, že je pacient vyléčen.
Průběh onemocnění
Návštěvu lékaře se nevyplatí odkládat hlavně kvůli tomu, že nemoc v průběhu času postupuje. A dochází k jejímu dramatickému zhoršení. Které může vést k opravdu velkým bolestem a drastickým deformacím postižených míst.
Revmatoidní artritida má navíc tři typy průběhu nemoci.
Rozlišujeme:
- Monocyklický průběh (cyklus nemoci se střídá s remisí, která trvá déle než 365 dnů)
- Polycyklický průběh (pozvolně progredující průběh s nekompletními epizodami remise)
- Progredující průběh (stav se neustále zhoršuje)
Pokud absolvujete krevní testy, můžete s lékařem v předstihu zachytit přítomnost potenciálně nebezpečných zánětlivých markerů, které poukáží na to, že je u vás zvýšené riziko toho, že tělo bude útočit na své vlastní tkáně. Revmatoidní artritida se úplně nevyhýbá ani dětem. Její nejběžnější typ navíc napadá i oči.
Jak na léčbu?
Revmatoidní artritida je velice tajemná nemoc. I když dokáže napáchat obrovské škody, není nám úplně známo, proč k ní vůbec dochází. Větší riziko onemocnění mají ženy. A pak lidé, kteří mají diagnózu revmatoidní artritidy v rodině.
Bohužel, na revmatoidní artritidu neexistuje ani žádný lék. Z toho důvodu vám může lékař předepsat jen léky na záněty a na bolest. Pacientům se kvůli zachování pohyblivosti doporučuje i pravidelné cvičení.
Zkusit můžete i:
- Dostatek odpočinku
- Kvalitní spánek
- Teplé a studené obklady
Určitě se vyplatí hledět i na kvalitu vaší každodenní stravy. Jelikož revmatoidní artritida způsobuje záněty, velmi důležité jsou pro vás potraviny, které obsahují protizánětlivé živiny. Ideální jsou takové, které obsahují nenasycené mastné kyseliny Omega-3, vitamín A, vitamín E a vitamín C. Prospěje vám i selen, vláknina a jídlo s flavonoidy (zelený čaj, grepy, brokolice…)
Od problémů s klouby vám může do určité míry pomoci i kvalitní kloubní výživa. Samozřejmě, vyléčit vás nedokáže. Dodá ale už tak zatěžovaným kloubům to, co potřebují pro pohyb a normální stav chrupavek.
Zdroje