Odpovíme nejenom na tuto otázku, ale probereme i rizika sportování v zimě.
Jenom citrusy zdaleka nestačí
Především svoje pohybové a sportovní návyky neopouštějte ani v zimě. Je-li tělo uvyklé pravidelnému venkovnímu pohybu, rozhodně s ním nepřestávejte jenom proto, že je venku chladněji. Musíte ale svůj pohybový režim přizpůsobit aktuální situaci. Například jste-li zvyklí běhat venku, v chladném počasí více trpí horní dýchací cesty. Infekce pak může přijít velmi snadno. Stačí, když přeceníte svoje síly, nedostatečně se obléknete a rýma, kašel, nachlazení či dokonce chřipka klepe na dveře. Není nutné se venkovního běhu úplně zříkat, ale podobným situacím byste ale měli čelit prevencí. Tedy podpořit imunitu, aby bacily neměly šanci. Jak? Spousta lidí si řekne, že stačí doplnit vitamín C a běží do supermarketu pro kilo pomerančů a citronů. Není to sice špatný nápad, ale tím se nespasí. Lidská imunita je mnohem složitějším systémem, takže je třeba udělat celý soubor opatření k její podpoře.
Co to znamená?
Zdravý životní styl je přes zimu klíčový
Snažit se i během podzimu a zimy udržovat zdravý životní styl. Nekouřit, alkohol si dopřát pouze střídmě, dostatečně spát, Udržovat si zdravou váhu, udělat si čas na koníčky, relaxaci a přátele, zbytečně nestresovat nebo bojovat proti stresu meditací. Otužovat se a nezapomínat na pravidelný pohyb. Samozřejmě si také dopřát pravidelně zdravou a vyváženou stravu, dostatek ovoce, včetně zmiňovaných citrusů, a také zeleniny by měl samozřejmostí, ale sám o sobě nestačí. Měli byste si dávat pozor, abyste co nejvíce vitamínů a stopových prvků, které podporují imunitu, přijímali v přírodní podobě. Jedině tak jich vaše tělo dokáže využít maximum.
Vitamíny a stopové prvky v přírodní podobě
Velmi důležitým posilovačem imunity je zinek, velké množství ho najdete v luštěninách a různých druzích semínek (dýňová, konopná, sezamová), ale také v ořechách. Neobejdete se také bez železa, které obsahuje třeba špenát či brokolice a rovněž luštěniny. Dále nezapomínejte na měď obsaženou například v zelené listové zelenině jako je špenát, mangold a kapusta, v mandlích či kešu oříšcích. Velký význam má i kyselina listová rovněž obsažená v listové zelenině. Nadopujte se i vitamíny A (mrkev, červená paprika, mango), B6 (zelený hrášek, mrkev, batáty), C (citrusy, kiwi, brokolice, papriky), E (různé druhy oříšků - arašídy, lískové, mandle a slunečnicová semínka). Skvělé je doplnit energii pomocí lehkého smoothie, podle vlastní chuti. Dodá vám řadu vitamínů a stopových prvků snadno stravitelným způsobem.
Betaglukany jako stimulátory obranyschopnosti
Vynikající součástí kůry na posílení imunity jsou betaglukany. Tyto polysacharidy fungují jako imunostimulátory. Povzbudí organismus k tomu, aby sám aktivně bojoval s bakteriemi a viry. Pokud už dojde k infekci, pomáhají k tomu, aby její průběh byl mnohem mírnější.
Zdrojem betaglukanů jsou zejména medicinální houby. Velmi oblíbená je například hlíva ústřičná nebi shiitake. Ačkoli jde v obou případech o velmi chutné houby, ze kterých se dají vykouzlit skutečné kulinářské lahůdky, pouhé zařazení do jídelníčku nestačí. Tepelným zpracováním totiž dochází k rozkladu některých účinných látek, a navíc ani jejich koncentrace není tak vysoká, aby byla opravdu účinná. Proto je dobré zařadit také extrakty z hub, které obsahují účinné látky v maximální koncentraci. Řadíme sem pak i výtažky z dalších hub jako reishi čili lesklokorky lesklé nebo cordycepsu čili housenice čínské. Jejich pravidelné užívání sníží riziko infekcí na minimum. Důležité je ale neotálet a začít s užíváním hned.
Redakce Horydoly.cz neovlivňuje komerční sdělení ani jeho obsah.