Mohutný Piz Buin (3312 m) v zimě na lyžích

Mohutný Piz Buin (3312 m) v zimě na lyžích
Tři skialpinisté stoupají po ledovci Ochsental.
Autor snímku Mates
SDÍLEJ:

SKI GUIDE Lyžařskou sezonu jsme ukončili skialpinistickou túrou v pohoří Silvretta. Vybrali jsme si důstojný cíl Piz Buin. Je opancéřovaný ledovci, ční vysoko a vrchol je dostupný jen horolezecky.

Mohutný Piz Buin (3312 m) v zimě na lyžích
Dřevěný kříž na vrcholu Piz Buin (3312 m).
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Start / cíl:  Wiesbadener Hütte

Trasa nahoru: Wiesbadener Hütte (2443 m) - Grüne Kuppe (2579 m) - Ochsentaler Gletscher (cca 2800 m)  -  Buinlücke (3054 m) - Piz Buin (3312 m)

Trasa dolů: Piz Buin - Ochsentaler Gletscher - Ochsental - Illursprung (cca 2200 m) - Wiesbadener Hütte

Obtížnost: ledovec, skála 2 UIAA
Lavinové nebezpečí: střední
Orientace: severní
Převýšení: cca 1100 m
Čas výstupu / sjezdu : 3:30 / 2 h
Ubytování: Wiesbadener Hütte, případně hotel Piz Buin 

Piz Buin (3312 m) je nejoblíbenějším štítem v pohoří Silvretta, které je nejoblíbenějším cílem skialpinistů z celé Evropy.

Ačkoliv je v tomto pohoří až třetí nejvyšší horou, je rozhodně nejpůsobivější. Samostatný skalnatý blok ční strmě nad rozsáhlé ledovce.

Cesta z Rakouska

Stojí na hranicích Rakouska a Švýcarska. Tak zvaná normální cesta na něj vede z Rakouska.

Chodí se nejčastěji od chaty Wiesbadener Hütte. Túru lze protáhnout až od hotelu Piz Buin níže u přehrady Silvretta Stausee. Dlouhá cesta vede od Jamtalhütte ve vedlejším údolí.  

Lepší lyžaři si mohou troufnout vyrazit také z chaty Tuoi na švýcarské straně hory. Vytrvalí lyžaři dojdou z chaty Silvrettahütte také na švýcarské straně. 

VIDEO Skiour Wiesbadener Hütte - Piz Buin

Cesta na Wiesbadener Hütte: lanovka, mikrobus, přehrada 

Klasická skialpinistická cesta na Piz Buin začíná v Partenen (1051 m). Parkoviště pro vícedenní parkování zdarma je asi 200 metrů proti proudu potoka od lanovky.

Osobní kabinová lanovka Vermuntbahn je původně nákladní lanovka sloužící k budování soustavy přehrad Silvretta-Stausee a Vermunt-Stausee vysoko v horách. Proto má její údolní stanice poněkud industriální vzhled a je posazená mezi průmyslové objekty energetické soustavy.

Vyveze nás do výšky 1700 m. Na horní stanici lanovky již čeká mikrobus a skrze dlouhé tunely nás doveze na hráz přehrady Silvretta-Stausee v sedle Bielerhöhe (2037 m). Cesta lanovkou a mikrobusem tam i zpět stojí 30 E. Jiná cesta v zimě není. 

Tedy vlastně se sem dá dostat na lyžích také bezplatně z Galtüru po uzavřené silnici Silvrettastrasse, ale je to tak daleko a vysoko, že to téměř nikdo nezkouší. V létě je lanovka Vermuntbahn pro osobní dopravu uzavřená a naopak se jezdí autem po Silvrettastrasse.

Přes přehradu se dostaneme po ledu až k ústí údolí Ochsental. Pokud led už roztál, musíme použít trasu okolo východního břehu přehradní nádrže. Jestli není dostatečně prošlapaná stopa, nezkoušejte to! Jednak je cesta ohrožovaná lavinami a jednak není v závějích sněhu jasné, v jaké výšce přesně letní cesta vede, které bychom se měli držet.

Zimní cesta skrze údolí Ochsental vede podél potoka a bývá projetá rolbou nebo skútrem, v některých místech je i tyčové značení. Ve nadmořské výšce přibližně 2250 m cesta uhne doleva do svahu a za chvíli uvidíme chatu Wiesbadener Hütte (2443 m).

Obvykle se během výstupu na Piz Buin v chatě přespává. Pozor, v zimě je stále plná. Všech 200 míst bývá obsazených. Proto je třeba objednávat ubytování s co největším předstihem!

Na chatě jsme od mikrobusu za necelé tři hodiny i s přestávkami na odpočinek.

Piz Buin Silvretta.

Pětihodinová túra na Piz Buin

Samotný výstup na Piz Buin můžeme zahájit na chatě až po vydatné snídani. Podává se od šesti do osmi hodin, takže v půl sedmé už můžeme vyrážet. Pokud vyjdeme o hodinu později, nic se také nestane. Túra není zase až tak dlouhá a sjezd s lavinou laviny ani proboření do trhliny v teplém odpoledni na ní obvykle nehrozí.

Nejprve stoupáme po široké pláni na jih k sedlu Vermuntpass. Ve výšce cca 2500 m se vpravo nad údolím zvednou skály, pod kterými zahájíme dlouhý stoupavý traverz doprava jakoby nazpátek na severozápad. Ten nás vyvede na nevýrazný předvrchol Grüne Kuppe (2579 m). Trochu z něho sjedeme na pásech do údolí Ochsental a pod ledovcem pokračujeme ve stoupavém traverzu až pod úbočí Silvrettahornu. Ve výšce 2700 m obejdeme zprava ze západu séraky a ocitneme se na plochém ledovci Ochsentaler Gletscher (2800 m). Zde je vhodné odpočinkové místo.

Po ledovci stoupáme bez potíží až do sedla Buinlücke (3054 m) mezi Velký a Malý Piz Buin. Zde si většina skialpinistických družstev nechává lyže a pokračuje dál na mačkách. Na lyžích lze vystoupat s velkým úsilím ještě o sto metrů výše do západního svahu Piz Buin. Za tu námahu to všem většině lidí nestojí.

Pozor na ptáky! Kavče horské se v sedle naučilo otevírat batohy a poradí si i se zipem. Nám ptáci v naší nepřítomnosti otevřeli zip, vyhodili kameru z horní kapsy batohu na sníh a vytáhli pytlík s bonbony. Rozbalili je a všechny sežrali. Mysleli jsme, že se jednalo o nejapný žert dalších skialpinistů, ale při letmé kontrole ostatních odložených batohů se ukázalo, že i jim se ptáci dobyli do vnějších kapes.

Sněhový západním úbočím a poté po skalnatém severozápadním hřebeni vystoupáme na Piz Buin (3312 m). Dvě kratší lezecké délky jsou poctivé dvojky, několik míst je jedničkových. Kdo nemá v takovém terénu zkušenosti, jistí se lanem pomocí borháků a kruhů, které jsou zde nastálo umístěny.

Sestup vede stejnou cestou. Mnoho družstev raději slaňuje. Pro zkušenější horolezce je ovšem rychlejší slézání. Nahoru i dolů je samozřejmě potřeba pracovat s cepínem a mačkami.

Piz Buin Silvretta.

Sjezd po ledovci Ochsentaler Gletscher vede buď přímo podél výstupové stopy, nebo panoramaticky obkroužíme dolinu dlouhatánským traverzem nejprve pod Kleiner Piz Buin, poté pod Signalhorn a Egghorn. Zleva po západní straně objedeme séraky a míříme dolů do údolí Ochsental. Necháme tedy Grüne Kuppe po pravé ruce a dojedeme až k výstupové cestě od přehrady na chatu Wiesbadener Hütte. V místě Illursprung (cca 2200 m) naposledy nalepíme stoupací pásy a vyšlápneme na chatu.

Výstup i sestup nám zabral něco přes pět hodin. Při tom jsme zase tak moc nespěchali. Čas jsme nahnali snad jenom během lezení na Piz Buin bez jištění. Na lyžích jsme šli zase pomaleji, než většina ostatních družstev ten den.

Kdo chce sjet ještě ten den dolů, musí pečlivě hlídat čas, protože poslední skibus odjíždí od přehrady ve čtyři hodiny odpoledne. Žádná pěší cesta skrz tunely nevede a případný nápad, že sejdete dolů po uzavřené Silvrettastrasse je hloupost, protože silnice je na jaře velmi ohrožovaná lavinami.

Horská obec Partenen, odkud se vyráží na Piz Buin, patří do oblíbené rekreační oblasti Montafon. Najděte si nejlepší ubytování:

Booking.com  

Doporučené vybavení

Lavinové vybavení (vyhledávačsondalopata) - nezapomeňte se předem informovat na lavinou situaci!
Skialpinistická výbava (skialpové lyže, skialpové pásy, hole, skialpové botypřilbalyžařské brýle). Turistický cepín, mačky, lano 50 m, prusiky, ledovcový šroub, 4 karabiny se zámkem, sedací úvaz4 smyčky na družstvo, 2 delší prchačky.
Turistická výbava (batoh, zapalovač, čelovka, mapa, lékárnička, outdoorový mobil, opalovací krém, tmavé brýle, bivakovací pytel, chatový pytel).
Teplé oblečení (čepicekalhoty a bundanávleky na boty2 páry rukavicfunkční prádloponožkysoftshell).
* Peníze, doklady, pojištění, kompaktní fotoaparát nebo outdoorová kamera.
* Horké pití v termosce (Marschtee je v ceně snídaně) a jídlo na oběd a svačiny.

 


Horydoly.cz
 SKI GUIDE skialpinismus a skitouring

Rakousko

Allalinhorn (4027) Armkarwand (2200) Augstenspitze (3228) Bliggspitze (3453) Dachstein (2997) Dreiländerspitze (3197) Gammerspitze (2537) Grossglockner (3798) Grossvenediger (3678) Hoher Zinken (2222) Hochschwab (2277) Hochvernagtwand (3390) Piz Buin (3312) Radurschl Scharte (2870) Sexegertenspitze (3350) Silleskogel (2418) Sonnblick (3106) Sonnenwand (3091) Vennspitze (2390) Wannetjoch (3110) Wildspitze (3770)

Itálie

Marmolada (3344) Monte Breva (3104) Passo Colbricon (1908) Passo Valletta (2699) Sobretta (3296)

Švýcarsko

Aletschhorn (4195) Jungfrau (4158) Mönch (4099) Monte Rosa (4609) Wetterhorn (3701)

Německo

Watzmann (2714)

Česko

Kotel (1435) Lysá hora (1344 m) Sněžka (1602)

Slovensko

Baranec (2184) Bystré sedlo (2314) Gerlach (2655) Guľatý kopec (2125) Hincovo pleso (1946) Kopské sedlo (1750) Kozí štít (2116) Kriváň (2494) Kupoľa (2414) Lomnický štít (2634) Satanovo sedlo (2300) Svišťový štít (2383) Tupá (2284) Západný Železný štít (2360) Ždiarska Vidla (2146) Žeruchovky (2230)

Slovenské hřebenovky: Slovenské Rudohorie Nizké Tatry - východ (Králova hola) Nizké Tatry - centrální část (Ďumbier a Chopok) Nizké Tatry - západ (Chopok) Malá Fatra - hřeben na těžko Malá Fatra - centrální část Malá Fatra na jaře Malá Fatra - Belské lúky Velká Fatra - Rakytovský hřeben na těžko Velká Fatra - Rakytovský hřeben s přespáním na chatách Velká Fatra - Rakytovský hřeben na lehko Velká Fatra - Klačianský hřeben Velká Fatra - Krížňanský hřeben na sněžnicích Velká Fatra - Křížňanský hřeben Roháče

Svět

Jebel Toubkal Marok (4167) Hoverla Ukrajina (2061) Rawka Polsko (1307)

Přechody: Krkonoše Vysoké Tatry Téry Expres Tatarkův lyžařský okruh Hoch Tirol Haute Route Nockberge Trail


Zobrazit místo Mountains - hory - skály - rocks na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

co je to?

Červen není dobrý nápad. Ještě si to rozmysli.

  • Autor Mountain Maniac
  • Datum a čas 4.5.2018 02:40
Reaguj
co je to?

Díky Lukášovi za zevrubnou odpověď. Jenom doplním:

Marschtee - maršté - v tupém překladu pochodový čaj. Na Wiesbadener Hütte je v zimní sezoně k dispozici ve várnici na baru během snídaně. Je v ceně snídaně a předpokládá se jedna termoska na jednoho člověka, kterou si bere s sebou na túru. Ke snídani je samozřejmě normální čaj a kafe v konvičkách. Na jiných chatách může být systém jiný, jak popisuje Lukáš.

Prchačky - vlastně jakékoliv smyčky, keré vám není líto nechat někde ve skalách, když z nich potřebujete slanit. Často se k tomu účelu používají nejstarší smyčky vyřazené z horolezeckého provozu - spadnout by do nich člověk už nechtěl, ale slanění bezpečně vydrží.  

Chatový pytel - prostě něco, v čem spíte, abyste neušpinil postel pro dalšího po vás. V chatě standardně dostanete místo ve společné noclehárně na palandě, pod sebe matraci, na sebe dvě nepovlečené deky a jeden polštář. Prodávají se buď pytle vyrobené přímo pro tento účel (viz odkaz v seznamu doporučeného vybavení), nebo můžete vzít z domova, co máte zrovna po ruce. Já osobně nosím obyčejnou starou kapnu z peřiny, protože mám raději bavlnu než umělou hmotu.

A propos: Proč jdete na Piz Buin zrovna v červnu? To je spolu s listopadem nejnebezpečnější měsíc. Otevřou se trhliny na ledovci, ale pořád bude mnoho z nich zavátých a sněhové mosty budou velmi slabé. Riziko pádu do trhliny bude vysoké. Tam, kde na přiloženém videu vidíte rovné sněhové plochy, jsou pod sněhovou vrstvou ve skutečnosti hluboké trhliny. Na Piz Buin se proto chodí nejčastěji v srpnu a na začátku září.

Reaguj
co je to?

1. čaj do termosky na výlet. v civilizovaných zemích je na chatách se zimním provozem zvykem, že v ceně snídaně je horká voda (a případně dokonce hotový čaj) v ceně snídaně. na okénko se před snídaní vyrovnají termosky, a po snídani se vyzvednou plné.

2. prchačky jsou 6-7mm kulaté smyčky v metráži či 1,5-2m kusech, slouží jako spotřebák při nouzovém slanění

3. chatový pytel je tupý překlad hüttenschlafsacku, čili vložka do spacáku, která je povinná, není-li, je možnost si ji půjčit (cca 5 e) nebo koupit (cca 15 e).

  • Autor Lukas B.
  • Datum a čas 2.5.2018 14:18
Reaguj
co je to?

Potřeboval bych vysvětlení - jdeme tam v červnu  a co je to:

- marche
- prchačky
- chatový pytel

  • Autor Pavel
  • Datum a čas 2.5.2018 12:05
Reaguj
dobrý

Tyhlety průvodce děláte dobře

  • Autor Skiák
  • Datum a čas 1.5.2018 23:44
Reaguj
Celkem 5 příspěvků v diskuzi


Jsou vrcholové kříže součástí alpské kultury?

Jsou vrcholové kříže součástí alpské kultury?

Kříž na vrcholu hory není součástí naší alpské kultury - tvrdí Reinhold Messner, který je vůči vrcholovým křížům kritický.... celý článek

Roste počet žen, které cestují sólo

Turistická chata Prachov slaví 100 let

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Polská žula je v Krkonoších na prvním místě

Polská žula je v Krkonoších na prvním místě

Skalní lezení v Krkonoších, to je především polská žula. Český křemenec je jen doplňkem na horolezeckém menu.
Pojištění elektrických vozítek už je povinné

Pojištění elektrických vozítek už je povinné

První duben odstartoval novou éru povinného ručení. Jednak zrušil zelené karty (pouze v Česku a nikoliv v zahraničí), jednak rozšířil okruh vozidel, která musejí mít sjednáno pojištění odpovědnosti. Aby toho nebylo málo, povinnost
Jak správně uschovat lyžařské vybavení po sezoně

Jak správně uschovat lyžařské vybavení po sezoně

Zážitek z lyžování je jedinečný a nezapomenutelný, ale když zimní sezóna skončí, je čas správně připravit lyžařské vybavení na dlouhodobé uložení.
Chlum v Dolní Lomnici - zámeček zmizel

Chlum v Dolní Lomnici - zámeček zmizel

Malý zámek Chlum s hospodářstvím jako každý druhý, stál Posázaví do roku 2012. Do té doby chátral, pak vyhořel a nakonec byl srovnám se zemí tak, že už nikdo nepozná, kde stál. 
Žalý, jedna z nejstarších turistických rozhleden

Žalý, jedna z nejstarších turistických rozhleden

Prastará kamenná rozhledna Žalý patří mezi nejstarší turistické rozhledny v Čechách. První dřevěná věž zde stála už roku 1836. Poté byla nahrazena železnou věží a od roku 1892 do dnešních časů se

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Historie Jinonic a Butovic Praha, Na Bělidle 24 Přednáška 21.5. 17:15
Česká mykologická společnost - členská schůze Praha, Střední škola obchodní 21.5. 17:45
Den botanických zahrad Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 22.5.
Svět knihy - veletrh Praha, Holešovice 23.-26.5. 23.5.
Setkání časopisu Cykloturistika Jinolice 24.-26.5. 24.5.
Concorso d'Eleganza Villa d'Este Itálie, Como 24.-26.5. Přehlídka veteránských aut 24.5.
Lezecký maratón HZS Tomášovský výhľad 24.5.
Šutr - běh Praha, Divoká Šárka 25.5. 08:00
Bystřička - splutí Bystřička 25.5.
Petrbokův memoriál Praha, Nad Hliníkem Historická cyklistika 25.5. 10:00

Diskuse

ftebkatp pills, 20.5.2024 1:20, 12 příspěvků
vqhejggv purchase, 20.5.2024 1:02, 118 příspěvků
wqvhfobi pharmacy, 20.5.2024 0:59, 118 příspěvků
INU Horydoly, 19.5.2024 23:43, 2 příspěvky
INU Honza, 19.5.2024 20:40, 2 příspěvky
INU Honza, 18.5.2024 20:33, 1 příspěvek
Proč? Horydoly, 17.5.2024 12:57, 2 příspěvky
INU Michael Beranek, 17.5.2024 11:56, 2 příspěvky
Proč? Raputka, 16.5.2024 16:32, 2 příspěvky
Slované - takhle nějak to... Kuba Turek, 15.5.2024 18:46, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 17.5.2024 12:22
Přepis hlasu na text Horydoly , 11.5.2024 14:54
How to battle gym anxiety... Horydoly , 2.5.2024 9:51
Čarodějnický běh Horydoly , 1.5.2024 23:09
SALZKAMMERGUT TROPHY Horydoly , 1.5.2024 23:06
Pink EXPO Horydoly , 26.4.2024 0:47
O novém poznání, kterému ... milan šupa, 25.4.2024 19:37
135 let turistického značení Horydoly , 20.4.2024 19:20