Ježkovy voči: domácí výroba autostanu

Ježkovy voči: domácí výroba autostanu
Autostan domácí výroby.
Autor snímku Petr Šlajer
SDÍLEJ:

JEŽKOVY VOČI Autostan - něco takového musíme mít také! Po letmém pohledu na rodinný rozpočet a rozměry sklepa zbývá jediné. Vyrobit si vlastní.

Ježkovy voči: domácí výroba autostanu
Autostan na střeše osobního auta. Zavřený v dopravní poloze.
Autor snímku Petr Šlajer
Jak na to

Za upevnění každého nákladu ve vozidle či na něm vždy odpovídá řidič. Na střeše byste měli vozit autostan stejným způsobem jako vozíte třeba vánoční stromek, lyže nebo pohovku po babičce. Pokud přečnívá náklad vozidlo minimálně o metr vpředu či vzadu nebo o 40 centimetrů a více do boků, musí být předpisově označen.

Sřecha unese za jízdy jen omezenou zátěž. Nejčastěji okolo 50 kg. Započítat musíme i hmotnost autostanu. Tudíž je vhodnější v autostanu přepravovat spíše lehčí věci. Nicméně v klidu unese střecha mnohonásobně více.

Spotřeba auta je odhadem o 5 % vyšší oproti jízdě bez autostanu.

Čtěte více o autostanech: Maggiolina a PatagonyHut

Ne že by se střešní stan nedal koupit. Ale posuďte sami. Profesionálové prominou – konstrukce je omezena dostupností materiálu a nářadí. S drobnými omezeními to samozřejmě vše funguje, i když prostor pro vylepšení existuje vždy.

Vybavení dílny

Vrtačka, flexa, svářečka, jinak běžné ruční nářadí. Flexou ani svářečkou nevládnu, ale šikovný řemeslník měl výrobu potřebných dílů za chvíli. Běžná sada vrtáků do kovu a navíc 12 mm, k tomu ještě plochý vrták do dřeva 20 mm. Základem je středně velký svěrák na pevném stole.

Základní deska z překližky

Dům se staví od základů. Nejprve si tedy opatříme základní desku z 15mm protiskluzové vodovzdorné překližky. Z té se např. na stavbách dělají různé můstky. Problém je, že standardní hobbymarketová šířka je 125 cm a já potřeboval 145 cm.

S tím pomohli ve firmě Kaplan Hostivař, kde nařežou i z desky 2x3 metry. Sice se to trochu prodraží, protože je více odpadu, ale doma se určitě nějaká chybějící polička na upotřebení zbytků najde.

Rozměry: moje šířka desky 145 cm je asi na dva a půl člověka. Délku je nutné volit minimálně na výšku člověka plus 15 cm. Pokud jde o rozměr základové desky versus víko, měla by být na každé straně po zavření mezera optimálně 1,5 cm. S čímž je třeba počítat při tvorbě formy.

Forma z kartonu od popelnice

Na desku uříznutou na potřebný rozměr nalepíme U-formu, dle které budeme tvořit laminátové víko autostanu. Na obrázku je forma z kartonu od lednice, který se válel u kontejneru. Případně by šlo použít pár krabic od banánů. Budeme potřebovat větší množství široké krabicové pásky na polepení a stříbrnou pásku na zafixování.

Autostan homemade.

Bočnice U-formy je třeba zafixovat k desce pomocí stříbrné pásky, vyrobit žebra, aby se forma nekroutila, a ze stříbrné pásky také vymodelovat zakulacené rohy. To vše pak polepit krabicovou páskou - jeden pás vedle druhého - a namazat separační hmotou.

Autostan homemade.

Na přední straně je lepší udělat nižší náběhovou hranu kvůli aerodynamice. Volnou fólii jako podklad tam nedávejte, povrch by pak byl nehezky pokroucený. Horní část formy, kde bude lem, je dobré něčím vyztužit, případně karton přehnout a prošít sešívačkou.

Homemade nebo kupovaný autostan?

 

Komerční autostan

Vlastní konstrukce

Cena

40-70 tisíc Kč.

Cca 15 tisíc Kč + pěkných pár desítek hodin práce.

Hmotnost

50-60 kg.

Cca 40 kg.

Manipulace

K instalaci jsou třeba 2 lidé.

Díky rozebíratelnosti stačí 1 člověk.

Zamykatelnost

Ne.

Lze opatřit zámkem k ližinám i pro uzavření.

Možnost použití jako autobox

S omezením ano.

Lze přepravovat karimatky, campové židle apod.

Rozebíratelnost

Zpravidla ne.

Bez nářadí, za půl hodiny i s uložením.

Rozměry

Je třeba se spokojit s tím, co je na trhu.

Libovolné dle velikosti a počtu spáčů, či  rozměrů auta.


Laminování víka

Množství tkaniny, polyesteru a aktivátoru vám poradí v obchodě. Díky za rady a za materiál v Boatparku. Na víko pro velikost základny stanu 145x185 cm stačí 10 metrů tkaniny. Role má asi 130 cm na šířku. Což vyjde na 2 až 4 vrstvy tkaniny. Kde se budou pásy překrývat, je vrstev více. Na namáhaných místech, jako jsou rohy a geometrické osy, by vrsty měly být určitě alespoň čtyři.

Ideální teplota na laminování je kolem 20 stupňů. Pokud to budete dělat venku, výhoda je, že nemáte starosti s výpary. Nevýhoda je, že se během dne mění teplota. Opruz je také, když padá listí, nebo je ve vzduchu hodně prachu, případně začne pršet.

Autostan homemade.

Při teplotě kolem 20 stupňů polyester s aktivátorem zatuhne asi za půl hodiny, pro úplné vytvrdnutí je třeba hodin ještě více. Pokud zasvítí slunce, tak je to rychlost a máte co dělat, aby se rozdělané vrstvy nezkroutily.

Je dobré si vyrobit latě o požadované délce/šířce vnitřku víka a neustále kontrolovat, zda rozměry neujíždějí. Také se hodí malý malířský váleček polepený krabicovkou a jím neustále tkaninu sytíte.

Jakmile začne polyester rosolovatět, brzy zatuhne a je třeba pracovat rychle. Pozor na zatuhlé odchlípnuté rohy, náprava by byla obtížná. Je lepší rozmíchávat menší dávky polyesterové pryskyřice, i když je s tím víc práce.

Kování laminátového víka

Ve firmě Kondor, kde jsem pořídil i část spojovacího materiálu, mi prodali pozinkovanou plechovou desku 200x150 mm (tloušťka 1 mm je minimum, lepší by byl silnější plech), a nařezali na pásky, které jsou třeba na vyztužení okraje laminátového víka.

Odpadu je opět docela dost, ale nějaký kus plechu se doma vždycky hodí. Pásky o šířce 3 cm přinýtujeme na oba okraje. Na to stačí obyčejné nýtovací kleště za pár stovek a hromada hlinikových trhacích nýtů. Optimálně 4x8 mm, občas se hodí i delší.

K lemu z plechových pásků, který je nyní přinýtovaný z obou stran, přinýtujeme ještě z vnitřní strany 4 pásky s přivařenými matkami. K těm budou přišroubovány šrouby držící vzpěry v otevřené a v transportní poloze.

Kování základní desky

Úchyty k nosiči

Můžeme se pustit do výroby kování na základní desku. Deska je poměrně namáhaná, a proto u kování neděláme kompromisy.

Autostan homemade.

Budeme potřebovat úchyty příčníků nosiče. Úchyty lze jednoduše vyrobit z běžně dostupných úhelníků jejich ohnutím do tvaru U a přivařením matek. Přivařená matka bude z úchytu vyčuhovat, tak je třeba ji zadlabat do desky pomocí plochého vrtáku. Úchyt pak dosedne na desku celou plochou.

Autostan homemade.

Úchyty vzpěr a víka

Koupíme běžně dostupné spojovací prvky a ke každému přivaříme 2 spojovací matky. Nejspíš pak budeme muset ještě matky projet závitníkem, protože úplně přesně na sobě sedět nebudou. Je to důležité, a abychom se potom při sestavování příliš nenadřeli.

Autostan homemade.

Matky - překližka

Okoukáno na lezeckých stěnách: V překližce nejlépe drží metrický šroub, pokud má na druhé straně matku s hlavou. Pro námi požadovanou pevnost je to rozhodně lepší než nějaké vruty.

Autostan homemade.

Šrouby s rukojetí

Oproti tomu, jak se nám mstí někteří výrobci, uděláme si výrobek rozebíratelný bez nářadí. K tomu postačí požadavaný počet šroubů (nejlépe 10 mm) a kus řetězu s velkými oky - ten rozebereme pomocí rozbrušovačky na jednotlivé články a přivaříme na hlavičky šroubů, nejlépe pevnostních.

Vzpěry

Opět požádáme nějakou železářskou firmu, aby nám prodala obdélníkové uzavřené profily, neboli jekly. Budeme potřebovat 4 ks (2x širší a 2x užší, aby nám do sebe hezky zapadaly), o rozměrech nejlépe 30x10 a 30x20, vždy po metru.

Autostan homemade.

Vznikne nedokončený U-profil, který bude třeba opatřit otvory a přivařenými matkami. Do širšího profilu bude po většině jeho délky zapadat užší profil v zavřeném stavu. V otevřeném stavu se budou profily překrývat asi v jedné čtvrtině délky kvůli pevnosti.

Autostan homemade.

V otevřené poloze budou profily zafixované šroubem, který se v transportní poloze použije k zafixování k lemu laminátového víka.

Autostan homemade.

Žebřík

Pokud nejste majitelé Ferrari, jistě se vám bude na střechu obtížně lézt bez žebříku. Pro ten případ je třeba nějaký vyrobit, třeba úpravou starých rozvrzaných plechových štaflí. 

Autostan homemade.

Je dobré vyrobit horní část pohyblivou kvůli vyrovnání nerovností povrchu při kempování. Žebřík se přichytává k základní desce zespodu pomocí dvou šroubů s rukojeťmi.

Pokud jde o přepravu žebříku, jehi délka by měla být taková, aby se akorát vešel na délku vnitřního prostoru zavřeného autostanu. Za jízdy se nebude nechtěně pohybovat. Je však třeba dbát i výšku auta.

Stan si také ušiji sám

Nyní k jemnější práci. Výrobě části autostanu ze stanoviny. Použil jsem stanovinu od výrobce Jurek. Jedná se o lehkou, pevnou a nepromokavou látku. Nevýhoda je, že je málo prodyšná a na stěnách se sráží vlhkost. Možná by lépe posloužila běžná celtovina jako u otvíracích střech na vozidlech Volkswagen a byla by navíc levnější.

Na textilní části autostanu by neměl chybět kvalitní zip s oboustranným jezdcem s lemem proti dešti a uzavírací větrací prostor s moskytiérou. Já jsem ušil vchod ve tvaru položeného V se dvěma zipy.

V tomto přípdě asi každého napadne nějaké vlastní řešení. Moje bylo zhruba následující: Plachta na základní desce a na víku drží pomocí patentků. Můžete uvažovat i o jiných systémech, jako např. oka (jako plachty na kamionech) nebo olivky (jako u klasických stanů) s horším uživatelským komfortem.

Patentky mají výhodu, že se stan rychle připne a sundá. Nevýhoda je jejich cena a nutnost koupit kvalitní. Levnější se ohýbají a pevnost jejich uchycení kolísá. Případně je dobré na najnamáhanějších místech (zadní část a rohy) přišít ke stanu popruhy a jimi stan proti víku vypínat.

K laminátovému víku se patentky přidělají takto: K základní desce se přidělají patentky vruty zespodu (nedotahovat na maximum, aby se patentky neprohýbaly). Pokud jde o laminátovou část, nejprve je třeba patentky přinýtovat k pásům skelné tkaniny, a poté tyto pásy přilaminovat. Přičemž dáváme pozor, aby na patentkách pryskyřice nezatvrdla, ale zároveň byla tkanina dobře prosycena.

Pokud byste tady udělali chybu, byla by náprava složitá. Lepší řešení je nejprve k pásu skelné tkaniny přišít široký popruh a do něj teprve přinýtovat patentky. K laminátovému víku pak přilaminujeme jen část ze skelné tkaniny a popruh s patentky bude viset dolů. Docílíme také lepšího úhlu v tahu, kdy se patentky nebudou samovolně rozepínat.

Rukojeti pro jednoduchou manipulaci 

Abychom mohli autostan sami sestavit a nemuseli volat na pomoc souseda, je dobré, především základní desku, ale i laminátové víko, vybavit rukojeťmi. K desce stačí rukojeť připevnit podobně jako ostatní prvky kování, tedy šroub - zápustná matka.

Autostan homemade.

Do laminátového víka je vhodnější shora nic nevrtat a všechy prvky přilaminovat zdola, kvůli pevnosti a zatékání. Nejprve tedy přišijeme popruh ke kusu skelné tkaniny a tuto sestavu pak přilaminujeme za část ze skelné tkaniny. Navíc nám textilní rukojeť nebude zabírat vnitřní prostor při transportu.

Autostan homemade.

Další úchyty mohou sloužit třeba k zavěšení síťky na drobnosti.

Barvy

Barva na laminát se shání poměrně těžko. Nicméně ani u té speciální nepočítejte s příliš velkou odolností. Bílou na laminát seženete například v lodní speciálce Marine Sport. Při práci s barvou a ještě nějakou dobu poté se z ní uvolňují nepříjemné výpary, což ostatně při samotném laminování také.

Barva na laminát má spíše estetický význam. Pozinkovaný plech je proti dešti vcelku odolný. Svařované díly a profily budou minimálně bez základovky brzy reznout.

Dvakrát měř, jednou řež

V případě výroby autostanu to platí dvojnásob. Dělat něco na druhý pokus je nejen drahé, ale i otravné. Je třeba si nejdřív vše promyslet, rozměry a výpočty několikrát zkontrolovat a počítat i s tolerancemi. Ne vždy lze všechno vyrobit úplně přesně.

Autostan v zavřeném stavu slouží jako velkokapacitní rakev. Jízdní kola je však třeba vozit na nosiči na kouli.

 

 

Horydoly.cz Ježkovy voči na Horydoly

Jak se staví molo nad vodou

Skiset na dětský cyklovozík

Vytuněné motokolo

Noc ve visu

Lavinová lopata, dělníkova odplata

Udělej si hrnec do hor

Ze vzpomínek študého chudenta

Picí systém za ještě lepší cenu

Picí systém za hubičku

Přepouštěcí ventil na plyn

Ustřihni spacák a strč do něj prcka

Tuning zimního spacáku 

40 dní vaření na dřívkáči z plechovek

Na skialp není nikdy brzy

VAROVÁNÍ
Redakce nenese žádnou odpovědnost za případné materiální škody, zranění či ztráty na životech v souvislosti s napodobováním návodů popsaných v rubrice Ježkovy voči!

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

INU

Vše je to pěkné a možná i tu a tam užitečné. Ale proč mít autostan třeba v kempu, kde mohu stanovat pohodlně na zemi.A ony "rychlovky" k přespání na parkovištích či jinde, třeba na kraji lesa či jinde přímo v terénu? Ve většině případů je to dnes zakázáno a  mnohde citelně stíháno,stejně jako ony přívěsy či obytná auta. Takže jednodušší je bivak vedle auta přímo na zemi, kde se dá vymluvit na momentální odpočinek a odjezd bez pokuty.Ve staré na tohle tolerantnější době to možná mělo svůj význam. Dnes možná někde v oněch "rozvojovějších" zemích.

  • Autor Honza
  • Datum a čas 2.8.2024 11:17
Reaguj
Jízda s přívěsem

Pozor, ono jezdit s přívěsem není zcela jednoduché a má to různé háčky. Na některých dálničních odpočivadlech někdy bývá bariéra omezující výšku aut, aby tam nejezdily náklaďáky a přívěs se pod ní nedostane.

Při jízdě po švýcarské dálnici se i pro přívěs musí koupit dálniční známka, zatímco auto s velkou „krabicí“ na střeše potřebuje známku jenom jednu.

Jízdu s „krabicí“ na autě zvládne skoro každý, když používá trochu mozek, je trošku větší než box na lyže – jen se nesmí pří vjezdu do parkingu zapomenout na neobvyklou výšku. Při převozu takového auta přes moře se ale může stát, že sazba za převoz u vyššího auta je o něco vyšší než u normálního osobáku.

Reaguj
autostan

Ahoj, pokud nechcete vyrábět nebo kupovat střešní stany, tak je možné si zapůjčit auto i se stanem na střeše u pujcovna - karavanů Liberec (www.karavany-liberec.cz)

Krásný léto

Reaguj
Klobouk dolů

Byly doby, kdy se “nedostatkové zboží” tvořilo doma. Horolezci si šili spacáky, oděvy neprofuky, vyráběli si úvazky, vykovávali si skoby a vodáci si zase “lepili” kanoe a kajaky.

Ve spacácích pro léto nebo i zimu a i v tom tlustém extrémním spím po padesáti letech do dnes a nohy mne nezebou a moji kamarádi vodáci jezdí nadále ve svých výtvorech, které laminovali doma na zahradě. Takže to skutečně nemusí být vše značkové….a funguje to, když je to udělané šikovně a fortelně. O shánění nutných materiálů by se dnes daly napsat desítky dlouhých vět – dnes si materiály každý může objednat přes nějaké internetové stránky. A je fakt, že i ty vysoce profesionální výrobky mají skoro vždy tu a tam místa, která se dají vylepšit, protože  třeba vymyšlená věc byla z části určena k něčemu odlišnému, než jí chce použít dnešní výrobce – amatér.

Reaguj
home made

Fakticky Ježkovy bulvy.

Reaguj
Celkem 5 příspěvků v diskuzi


Toyota dodá úřadům 515 elektromobilů bZ4X

Toyota dodá úřadům 515 elektromobilů bZ4X

Automobilka Toyota dodá státním úřadům v příštích dvou letech 515 elektromobilů Toyota bZ4X. Uspěla ve třech tendrech na elektrické vozy pod záštitou ministerstva financí. V součtu jde o jednu z největších zakázek, která byla... celý článek

Středomoří AKTUÁLNĚ 2024

Mánie obytných aut končí, krachují první firmy

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Elektrokoloběžky a elektrokola 2024

Elektrokoloběžky a elektrokola 2024

POVINNÉ RUČENÍ Krátké ale důležité zprávy o elektrokolech a elektrokoloběžkách.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Fitur - veletrh Španělsko, Madrid 22.-26.1. 22.1.
Adventur - veletrh Litva, Vilnius 24.-26.1. 24.1.
Přeštická lokálka Přeštice, škola Josefa Hlávky 25.-26.1. Výstava železničních modelů 25.1.
Boot - veletrh Německo, Düsseldorf 18.-26.1. 26.1.
CMT - veletrh Německo, Stuttgart 18.-26.1. 26.1.
FESPO - veletrh Švýcarsko, Curych 30.1.-2.2. 30.1.
Slovakiatour - veletrh Bratislava, Incheba 30.1.-1.2. 30.1.
Reisemesse - veletrh Německo, Drážďany 31.1.-2.2. 31.1.
Batmassan - veletrh Švédsko, Göteborg 1.-9.2. Lodě 1.2.
Reisen - veletrh Německo, Hamburg 6.-9.2. Turismus a karavaning 6.2.

Diskuse

Dichaelrerce IsmaelEvirm, 21.1.2025 8:39, 1 příspěvek
CBD DouglasNuh, 21.1.2025 5:51, 1 příspěvek
Sněžka historická Horydoly, 20.1.2025 15:49, 5 příspěvků
INU Honza, 20.1.2025 14:07, 5 příspěvků
Ještě stěna v Telči Jenna Yaine, 20.1.2025 13:36, 118 příspěvků
INU Honza, 19.1.2025 13:57, 1 příspěvek
Dotaz na přechod vrcholu přechod, 17.1.2025 22:13, 12 příspěvků
Popradské Skiák, 16.1.2025 14:25, 2 příspěvky
Popradské pikovoda, 14.1.2025 22:11, 2 příspěvky
trasa na běžkách Jarda, 13.1.2025 10:24, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Závod rohaček – Memoriál ... Horydoly , 21.1.2025 2:46
DECOLED Horydoly , 9.1.2025 21:34
Češi začínají v lednu hub... Horydoly Open, 9.1.2025 9:53
termíny testovaček lyží B... Horydoly Open, 9.1.2025 9:50
Troja Florbal Cup Horydoly , 8.1.2025 19:25
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 6.1.2025 14:18
Novoroční virtuální běh p... Horydoly Open, 2.1.2025 17:12
Nesmírně zásadní text, uk... milan šupa, 27.12.2024 19:27