V tomto přístupu jsou jedinečné ponožky značky Sidas s protiskluzovým silikonem Grip Yarn. Ale jaké ponožky vybrat?
-
Střih
Běžecké ponožky mají více funkcí, než se může na první pohled zdát. Měly by být upnuté, aby držely chodidlo ve formě. Nemusí být nutně kompresní, to je záležitost spíš vysokých ponožek pro regeneraci, ale při běhu se chodidlo postupně unaví a svalům pomůže každá pomoc, takže vhodně upnuté ponožky přebírají trochu práce a regenerace po běhu může být snadnější.
-
Materiály
Ponožky pro běh by měly být opravdu jen pro běh, na celodenní nošení jsou vhodnější komfortnější bavlněné, ale při aktivním běhu je klíčový zvlášť prodyšný materiál s antibakteriální úpravou, který rychle schne, když na trailu proběhnete louží nebo se hodně zapotíte. Polyamid s příměsí elastanu je osvědčenou volbou. Perforovaný materiál pod klenbou a na vnitřní straně nohy je nejstrategičtější pro rychlý odvod potu.
-
Antigrip
Neboli protiskluz. Čím méně tření, tím nižší riziko puchýřů a odřenin. Zároveň pohyb mezi ponožkou a vložkou v botě o milimetr s každým krokem znamená při 10 km běhu celkový pohyb 5 až 10 metrů – tolik nacestuje chodidlo proti botě, kdyby se s každým krokem posunulo jen o milimetr. Při příštím běhu zkuste vnímat, jak moc noha v botě cestuje a zda by nebylo vhodné tento pohyb minimalizovat.
-
Místo pro prsty
Prsty se při běhu hýbou. Mění se jejich tvar. Chodidlo je po běhu delší a širší než před během. Někdy dopadáme na palec, jindy na ostatní prsty, stejně tak je to s odrazem. Běžecká trailová bota by měla prstům poskytovat dost místa, nejde o sprinterské tretry. Místo v botě však musí mít prsty možnost využít, proto by i ponožky měly mít kapsu pro prsty volnější. Při zkoušení ponožek zkuste co nejvíc zvednout palec a malíček nechat položený na zemi – pokud ponožka zvedá i malíček, zkuste najít ponožky s větší kapsou na prsty.
-
Vyztužené zóny
Celé tělo dopadá na nohy a nohy s tělem spojují kotníky – tělo balancuje na hlezenní kosti, která spojuje patu, přednoží a bérec a vytváří tak stabilní trojnožku (pata, palcová a malíková hrana) a jejím hlavním úkolem je odolávat při dopadu tlaku a co nejrovnoměrněji jej roznést na plochu chodidla. Působí na ní velké síly. Proto je vhodné, když je celý kotník zpevněný – turisté mají vysoké pohorky, běžci mohou sáhnout po ponožkách s výztuhami na kotnících. Zpevnění kotníku bývá někdy doplněno také důmyslným usazením paty a metatarzů, zde je důležité, aby výztuhy byly tam, kde být mají – nebojte se vyzkoušet více modelů ponožek.
Sidas na Horydoly
CLIMB Jak na voňavé boty i lezečky? Vysoušejte chytře
RUN Zdravý pohyb: pohodlná chůze a běh s vložkami do bot
TREK Vložky do trekových bot Sidas omezí bolesti a zlepší stabilitu
Volný palec Jona Albona
Ultramaratonský trailový běžec Jon Albon, vítěz legendárního závodu UTMB, si nechal vyrobit ponožky, které mají sloty na prsty a oddělený palec. Běhá přes palec jako nejsilnější prst, takže jeho oddělením získává možnost stabilnějšího a silnějšího odrazu. Na technických běžeckých ponožkách T-Free (T jako Toe, tedy volný palec) nechybí protiskluzový proužek, jsou ultratenké a nechybí ani antibakteriální úprava každého vlákna.
Outdoorové vybavení 2024
Reflexní trička 4F
HGH Somatropin růstový hormon
Raspberry Pi, počítač pro monitorování
Pařížské parfémy
Hydrajaws M2000 testuje upevňovací prvky na skále
Káva do kapsy
2023 - 2022 - 2021 - 2020 - 2019 - 2018 - 2017 - 2016
- 2015 - 2014 - 2013 - 2012 - 2011 - 2010 - 2009 - 2008