Horydoly jsou mediálním partnerem Trail Running Cup.
A teď ve dvaceti letech porazil na hlavní desítce (s celkovým převýšením nezanedbatelných 184 metrů) o (běžeckou) generaci staršího 35letého podkrkonošského matadora Ondřeje Fejfara. Navíc běžce podobně všestranného charakteru s výsledky na rovinách i v kopcích. „O to je to pro mě cennější,“ lebedil si student architektury a stavitelství na ČVUT, původem z Vysočiny.
„Bylo to napínavé až do konce. Snažil jsem se natáhnout krok v seběhu do posledního čtvrtého kola, pak jsem trošku získával a vydalo mi to na patnáct vteřin rozdílu v cíli, možná ten poslední výšlap,“ líčil nadšeně. Letos běžel extraligovou pětku na dráze, na silniční desítce v Pečkách dal 32:57 a obstál i na mistrovství Evropy ve skyrunningu v Černé hoře (13. vertical i skyrace a 9. v kombinaci). „Víc mě baví terény,“ připustil pak po chvilce přemýšlení.
Ostatně Fejfar to má podobně, dokáže získat medaile v maratonu na silnici, ale třeba i letos odběhl švýcarskou trialovou klasiku Sierre-Zinal nebo Dolomitenmanna. „Běželi jsme tři kola spolu, pak mi cuknul v seběhu do toho čtvrtého, asi si to chystal,“ komentoval. Zklamaný však nebyl. „Hezky jsme si zazávodili,“ dodal zvesela vítěz z roku 2021, jemuž se na zdejším terénu příliš nedaří. Na rozdíl od blízkého Trailu na Petříně, kde vyhrál letos už poosmé z jedenácti ročníků. Ještě ho čekají Kunratice, Hořický kros a pak už zasloužený odpočinek.
Třetí skončil nositel zvučného jména David Smrčka (-1:55), devátý třeba Jan Svatoň (-4:45), vítěz Česko-německého půlmaratonu.
A desátá pak absolutně Tereza Lajdová (39:21!), 31letá zubařka a máma dvou malých dětí ze Slavie, která letos dala půlmaraton za 1:20 (osobák má 1:17) a silniční desítku těsně nad 36. „Běhám teď jen s kočárkem na Ladronce, maximálně jednou týdně intervaly, když mi někdo pohlídá. Je to zvláštní, že běhám jen na rovině a teď tohle, kros v tretrách jako z říše snů. Skvělý závod i organizace,“ pochvalovala si premiéru v Trail Running Cupu.
Mračil se na ni (naoko) snad jen Filip Dvořák, známý kanoistický olympionik, který se dal po skončení kariéry na běhání. „Předběhla mě letos i první holka, ale mám míň naběháno, a ještě včera jsem dal jeden nový závod nad Slapy,“ vysvětloval. Po trápení se zraněním se vrací nejlepší padesátník Zdeněk Beck, nyní osmnáctý (-7:44).
Z wellness pro nohy se radovali jako vždy i veteráni Hana Breburdová nebo skoro osmdesátník Petr Boušek. Po ranní podzimní mlze a jinovatce se areál rozsvítil do nádherných obrazů jak z pláten Kamila Lhotáka nebo Tomáše Bíma. Ostatně ten svými díly před časem ocenil vítěze… Teď by nalezl i další inspiraci v zátiší rozesetých golfových míčků na férveji, kde tentokrát sbírací kombajn odpočíval. Vskutku ideální počasí, jako skoro pravidelně v posledních letech.
Pětku, která byla dospělým pražským mistrovstvím v krosu, vyhrál 26letý Jan Halberštát (16:26) z Hradce Králové, letos mj. druhý na Pečecké desítce za 31:11 nebo jedenáctý v mistrovském půlmaratonu v Pardubicích za 1:11. Zde před Šimonem Beránkem (-40). Oba trénují v pražském Kerteamu u legendárního Jana Kervitcera, který je koučoval u trati. Za nimi pak skončili zásluhou lepšího závěru zkušení borci, orienťák Jan Mrázek (-1:00) s Janem Flašarem (-1:13).
Ženy vyhrála 28letá Vladimíra Sacherová z AC Praha, dvojnásobná finalistka mistrovství ČR na dráze na 3000 m překážek a 1500 m před nezdolnou pamětnicí začátků Trail Running Cupu, hlavně opět orientační běžkyní Kamilou Gregorovou (-6). Pětku doběhlo 84 lidí, celkem ve všech startech přes šest stovek.
Potěšily až neuvěřitelně početně obsazené mládežnické závody, v nichž se ukázala řada potomků známých jmen, nejen atletických. Jasný triumf zapsal třeba vítězný mladší žák Max Strangmüller, syn Jana, bývalého vítěze havajského Ironmana a nyní manažera týmu Road to Kona.
Sezonu TRC zakončí adventní maraton (a desítka) Peaha – Dobříš v sobotu 7. prosince.
INFO: Trail Running Cup a kompletní výsledky