Město Poreč / Parenzo je položené na západním pobřeží poloostrova Istrie. Komplex pláží, hotelů a letovisek se táhne podél moře v délce 37 kilometrů.
Aby se Poreč po kovidové odmlce připomněl českým návštěvníkům, chorvatská velvyslankyně a zastupitelé města představili odborné veřejnosti i novinářům v Praze, co mají na tuto sezonu pro turisty připravené.
Hosty přivítala velvyslankyně Chorvatské republiky v Česku Ljiljana Pancirovová a místostarosta Poreče Elio Štifanić. Následně ředitel Porečského turistického sdružení Nenad Velenik a vedoucí odboru správy města pro ekonomiku Morena Mičetić Fabić představili turistický a ekonomický potenciál města.
Před více než padesátkou odborných novinářů, zástupců cestovních kanceláří a podnikatelské sféry představilo Turistické sdružení města Poreč nabídky a služby, které jsou k dispozici turistům i partnerům v podnikání.
Chorvaté jsou s českými návštěvníky spokojeni
"Věřím, že dobrá spolupráce v turistice i jinde mezi oběma zeměmi bude pokračovat také letos. Očekávám, že počet turistů bude ještě vyšší než loni, kdy jsme v Chorvatsku zaznamenali přes 800 tisíc českých turistů," poznamenala velvyslankyně Ljiljana Pancirovová. "Vzhledem k tomu, že loni se jednalo o dobu po pandemii a mezi pandemiemi, můžeme být více než spokojeni. Výsledky předčily naše očekávání a letošní rok, který vzhledem k situaci v Evropě omezoval některé trhy, hlásí, že Chorvatsko bude ještě lákavější. Je snadno dosažitelné autem a máme i noční vlaky, které se před pár lety staly v Evropě novinkou. Samozřejmostí je i přímé letecké spojení s dalmatskými a dalšími přímořskými městy. Myslím si, že nejde o falešný optimismus, ale domnívám se, že turisté z Česka opět potvrdí, že Chorvatsko je pro jejich dovolenou mimořádně kvalitní a dobrá volba."
Velvyslankyně připomněla historickou spolupráci v oblasti cestovního ruchu, která začala mezi Čechy a Chorvaty už koncem 19. století.
"Češi se vracejí na scénu světového cestování, o čemž svědčí i fakt, že za poslední tři roky byli pro nás pátými nejpočetnějšími hosty, což je zatím nejlepší pozice v historii. Vracejí se v hojném počtu a doufám, že jsme je touto prezentací povzbudili, aby ještě více přemýšleli o Poreči jako možném cíli své dovolené," řekl ředitel Porečského turistického sdružení Nenad Velenik.
Hosty pozdravil také místostarosta Prahy 6 Jaromír Vaculík, který poukázal na dobrou a aktivní desetiletou spolupráci mezi oběma městy a dodal, že sám je častým návštěvníkem Poreče.
Bez pršutu se neobejde žádná chorvatská hostina
Kromě odborných přednášek a videí upoutaly propagační obrazové katalogy a tiskoviny s prezentací města Poreč. Co ovšem hosty akce velice zaujalo, byla gastronomická ochutnávka, ve které nechyběly vyhlášené istrijské pochoutky jako proslavená sušená šunka pršut, istrijský sýr, víno, rybí speciality a těstoviny s lanýži. Prezentaci nabídky enogastronomie měl na starosti odborný kuchař Stanislav Poropat ve spolupráci s restaurací Chorvatský mlýn v Praze.
Město šlo z ruky do ruky
Poreč (italsky Parenzo, latinky Parentium) leží na západním pobřeží Istrie, 68 km západně od Rijeky a 50 km jižně od Terstu.
Během 2. století př. n.l. byl Římany na malém poloostrově postaven vojenský tábor castrum s rozměry 400x200 m. Půdorys starého města připomíná tento tábor dodnes. Za vlády císaře Augusta se v 1. století stal tábor oficiálně městem. Ve 3. století se připomíná křesťanská komunita. Nejstarší bazilika svatého Maura byla postavena ve 2. polovině 4. století a uchovávala světcovy relikvie. Mozaiky z podlahy této baziliky se dosud dochovaly v zahradě pozdejší Eufraziovy baziliky.
Po pádu Římské říše v roce 476 se město dostalo pod nadvládu Ostrogótů, v roce 539 se stalo součástí Byzantské říše, roku 788 Francké říše. Krátkou dobu bylo samostatné, později ho vlastnil patriarcha z Aquileje. V roce 1267 se Poreč stalo prvním istrijským městem, které se rozhodlo stát součástí Benátské republiky, ve které pak setrvalo více než pět století. Roku 1354 město zničili Janované. Po zániku Benátské republiky se v roce 1797 stalo součástí Habsburské monarchie. V letech 1805–1814 byla Poreč součástí Napoleonova Italského království, pak Ilyrských provincií v rámci Prvního Francouzské císařství a nakonec bylo začleněno do Rakouského císařství.
V roce 1918 bylo město anektováno Italským královstvím. Za 2. světové války byla Poreč v roce 1943 obsazena Němci. Roku 1947 se stalo součástí Chorvatska, resp. Jugoslávie. Italské obyvatelstvo muselo opustit město a bylo nahrazeno obyvatelstvem slovanským z různých částí Jugoslávie.
Nejvýznamnější pamárkou v Poreči je bazilika svatého Eufrazia. Její stavba sahá do 6. století, kdy její základ roku 553 položil biskup Eufrazius. Výjimečným způsobem kombinuje klasické a byzantské prvky. Na místě, kde se dnes nachází rozsáhlý komplex baziliky, stál původně raně křesťanský kostelík. Biskup Eufrasius mimo jiné použil kameny z bývalého kostela a díky tomu se ve stavbě zachovaly bloky kvalitního marmarského mramoru. Pro svou historickou hodnotu byla zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.
Zobrazit místo Turistika na větší mapě