Na Mezinárodním veletrhu cestovního ruchu ITF Slovakiatour se prostřednictvím krajských a oblastních organizací cestovního ruchu představili reprezentanti všech slovenských regionů. Nechyběli představitelé organizací jako například Turizmus regiónu Bratislava, Banskobystrický kraj Turizmus, Trenčín región, Nitriansky kraj, Severovýchod Slovenska, Trnavský kraj, Žilinský turistický kraj a oblastní organizace cestovního ruchu jednotlivých krajů.
Jednu z největších expozic zabrali zástupci východu Slovenska. Pod jednou střechou se tu sešly Prešovský a Košický kraj.
„Představujeme v Bratislavě naši expozici východu Slovenska. Rádi bychom prezentovali naši oblast jako místo, kde si můžete odpočinout od civilizace a jejích negativních vlivů na lidskou psychiku. Chceme nabídnout návštěvníkům únik před nudou, ruchem velkoměsta a možnost znovu objevovat krásnou přírodu. Nemusíte kvůli tomu jezdit přímo do hotelů, ale máme u nás připravené i campy nebo stání pro karavany tzv. stellplatzy. Zpracovali jsme také obsáhlé brožury, kde najdete na celém východním Slovensku místa, kde se můžete ubytovat i ve stanu nebo nejnověji ve vlastním karavanu. Kolem každého turistického bodu můžete zároveň objevovat mnoho přírodních i kulturních zajímavostí,“ vítá nás ve zdejší expozici destinační manažerka Miroslava Šeregová Hnatková.
Na východě Slovenska se v poslední době pracovníci turistických organizací specializovali právě na stání pro karavany. Je to velice praktické. Za menší poplatek vlastně spíte ve svém, a když se vám na místě nelíbí, najdete si jiné. „Jak vidíte, je to velice praktické, nepotřebujeme personál a vše funguje on line. Obyvatelé karavanu tu mají platební bránu, napojení na proud, vodu, mají tu výlevku apod. Toto know-how se snažíme dál šířit. Pokud se nám přihlásí někdo s pozemky ve vhodné lokalitě nebo hotel s vhodnými vnějšími prostory, tak mu nabízíme do budoucna stellplatz, nejenom jako zdroj obživy, ale i moderní alternativu cestovního ruchu,“ tvrdí M. Šeregová Hnatková.
Stánek koncipovali jako spojení dvou krajů, takže jsme tu našli zástupce ze Slovenskeho Raja, Spiša a Košíc. Když projdeme druhou stranu expozice, volně přejdeme do Prešovského kraja, kde jsme se mohli seznámit s nabídkou oblasti Vysoké Tatry, Peniny, Poloniny a prohlídku zakončili Horným a Dolným Zemplinom. Je to vlastně region, rozdělený na dvě části. Jedna leží v Košickom kraji a druhá v Prešovskom. Turisté z Čech jistě znají Zemplínskou Širavou, kterou najdete v Dolnom Zemplíne. Také ji říkají „Slovenské more“. Kraje nabízí osmnáct přírodních a kulturních památek UNESCO, vzdálených sto minut jízdy autem z Košic. Z toho deset jich je v Košickém kraji a osm v Prešovském kraji. Také se podařilo v angličtině zpracovat tzv. MICE katalog, kde si můžete vyhledat vhodná místa na semináře, kongresy apod.
Sličná paní manažerka osobně doporučila cestovatelským kancelářím i soukromníkům cestu kolem Vihorlatu. Jedná se o vulkanické pohoří a jde o velice malebnou část cípu Slovenska, která sahá až k hranicím Ukrajiny. „Ale nemusíte se bát, protože právě v této oblasti je klid a pokoj. Cesta dále vede právě podél již zmíněné Zemplínskej Šíravy a dostanete se po ní až do Polonín. Poloniny jsou překrásný národní park, kde krom klasických přírodních scenérií najdete také noční nebe, neznečištěné světelným smogem. Nejen pro amatérské hvězdáře úžasná záležitost,“ dodává M. Šeregová Hnatková. „V současné době mne osobně velice těší, že se nám podařilo opět dostat na jezero velkou výletní loď. Tu jsme koupili v Praze. Jenom transport tohoto nadměrného nákladu sám o sobě byl velikým dobrodružstvím, ale už ji máme na vodě a těšíme se, až zahájí provoz. Mimochodem se jmenuje „Labe“ a neslyšela jsem, že by ji tu chtěli přejmenovávat.“
Slovenský východ je určitě jiná kategorie destinací než hromadné turistické cíle. Pokud si chcete opravdu oddychnout od davů lidí a všudypřítomné komerce, je pro vás zdejší oblast opravdu ideální. Pokud by někomu chyběla kultura, Košice se mají čím pochlubit. Divadlo najdeme, jak říkají, v srdci města. Jedná se o secesní budovu, která do sem citlivě zapadne. Pořádají tu představení nejen pro domácí publikum. Můžete obdivovat skvělé balety, výborné opery a zajímavé muzikály, takže si většina lidí vybere. V Košicích mimo jiné najdeme i krásnou a dlouhou promenádu, zajímavá zákoutí a uličky. Je to tu, jak připouští mnozí návštěvníci, takové „útulné“.
Na východě najdeme mimo jiné známé a osvědčené klimatické lázně Štos. Hlavním indikačním zaměřením lázní je léčba dýchacích cest a alergií. Odpočinou si tu i lidé se syndromem vyhoření a dalších civilizačních chorob. Lázně k tomu předurčuje nejen vhodná nadmořská výška kolem 650 m. n.m., množství slunečních dní, ale i lesopark s více než 200 druhy vzácných dřevin a květin. Mimochodem tento lesopark, je národní kulturní památkou a vzduch je tu nejčistší na Slovensku. Prý dokonce čistší než v Tatrách. Navíc zde využívají i speleoterapii. To je metoda, využívající specifických a unikátních vlastností převážně krasových jeskyní pro léčbu onemocnění dýchacích orgánů a alergických onemocnění. Základním léčivým faktorem speleoterapie je jeskynní atmosféra. Jeskyně je vlastně přírodní aerosolový inhalátor, který je svým složením jedinečný a nenapodobitelný umělými prostředky.
"Každému návštěvníkovi Prešovského kraje doporučuji, aby navštívil Medzilaborce a zdejší muzeum Andyho Warhola, syna slovenských vystěhovalců a zakladatele světového stylu Pop Artu," dodává na závěr M. Šeregová Hnatková. Letos tu totiž budou otvírat zrekonstruovanou a obohacenou expozici tohoto světoznámého umělce.
Na východním Slovensku se krom jiného mohou pochlubit velice dobrým vínem, například z Potisské nížiny, kde dosud pěstují na imunních píscích neštěpované kultivary původních evropských vín. Protože na východní Slovensko zasahuje cíp Tokajských vrchů, milovníci vína tu mohou ochutnat i pravé tokajské. Například firma Ostrožovič od roku 1990 vyrábí mimořádně kvalitní odrůdová tokajská vína. O osm let později zavedla technologii řízené fermentace a za její zdejší produkty získali Ostrožovičovi mnohá zahraniční ocenění. Protože zdejší hrozny pravidelně napadá ušlechtilá plíseň Botritis, která z bobulí odstraňuje vodu, vyrábějí originální i několikaputnová tokajská vína stejně jako v blízkém Maďarsku. Na zdraví, východní Slovensko!