Jana Gantnerová (*1959)
Od roku 1993 vedla hotel Club v Kežmaroku, 1997 se stala ředitelkou Grandhotel Praha v Tatranské Lomnici a 2005 ředitelkou Grand hotelu Bellevue ve Starém Smokovci. Je členkou HZDS a 1994-1998 za tuto stranu byla poslankyní.
Juraj Gantner (*1962)
Spolu s manželkou Janou vedl od roku 1993 hotel Club v Kežmaroku. Dohromady vlastní společnost Janka a Juraj Gantner s.r.o. Zároveň mu patří podíly ve společnostech Tatranské chaty s.r.o. a Zelené pleso s.r.o. Je trenérem slovenské sjezdařské reprezentace.
Podnikatel Juraj Gantner nabídl zastupitelstvu města Vysoké Tatry, že když mu pomůže, získá osm vysokohorských chat. Městu nabízí podíl 45 % a sám si hodlá ponechat 55 %.
Zastupitelstvo se nesešlo v dostatečném počtu a nemohlo tedy závazně hlasovat. Juraj Gantner zároveň nepředložil žádný přesnější plán, jak se k majetku dostat.
Upřesněme tatranské reálie:
Juraj Gantner byl dlouhá léta chatařem a poté nájemcem chaty Pri Zelenom plese. Chatu v posledních letech vedla především jeho žena Jana Gantnerová-Šoltýsová, bývalá československá závodnice ve sjezdovém lyžování a poslankyně za Mečiarovu stranu HZDS. Oba zároveň vlastnili nebo spravovali další ubytovací kapacity pod horami.
Tatranské chaty byly za socialismu v nájmu či vlastnictví různých státních organizací nebo státem řízených spolků. Některé shořely a už nikdy nebyly obnoveny. V kapitalismu přešly zbylé do rukou slovenského lyžařského, turistického a horolezeckého svazu. Tyto tři svazy se dlouhá léta dohadovaly, k čemu a komu chaty mají sloužit a kdo jim bude vládnout.
Nakonec se lyžaři chat vzdali, protože jejich hlavním cílem jsou dnes sjezdovky a upravené běžkařské tratě, vysokohorské chaty tedy fakticky nepotřebují. Klub slovenských turistov a Slovenský horolezecký spolok JAMES poté založili společnost, ve které mají turisté většinu, a pod ní čtyři nejdůležitější chaty spadají - Zbojnička (Zbojnícka chata), Brnčalka (chata Pri Zelenom plese), Váha (chata Pod Rysmi) a Térynka (Téryho chata).
Juraj Gantner chce navíc ještě Plesnivec, Solisko, Rainerovu a Skalnatou chatu.
Turisté s horolezci se dohodli na ekonomickém modelu fungování chat jaký je bežný v Alpách. Chaty patří spolkům a ty si vybírají nájemce. Velké opravy a rekonstrukce platí spolky, údržba a provoz jsou záležitostí nájemce. První konkurz na nájemce chat proběhl v roce 2010. Zájemci předkládali své projekty a finanční kalkulace - všichni dosavadní na chatách zůstali, použe na chatě Pri Zelenom plese prohrál Juraj Gantner s novým nájemcem Tomášem Petríkem a musel odejít.
Výměna chataře na Brnčalce hnula Tatrancům žlučí
O co přesně jde, nikdo kromě Gantnera neví
V celé kause se zatím spekuluje, zda jde o odměnu pro Janu Gantnerovou za její podporu HZDS v boji Vladimíra Mečiar proti tehdejšímu prezidentovi, nebo zda v pozadí stojí obří stavební firma Váhostav či firma zaměřená na rekreaci Tatry Mountains Resort vlastněná finanční skupinou JaT.
"Toto je veľká vec a rozohrala by sa tým hra o ohromný majetok. Preto sme požadovali dôkazy, ktoré by nárok mesta dokazovali a tie nám nepredložil,“ řekl pro místní noviny Popradský Korzár poslanec a známý horolezec Róber Gálfy, který na tatranských chatách strávil mnoho času své aktivní horolezecké a skialpinistické kariéry.
My dodáváme, že roli může hrát i obyčejná pomsta, protože Juraji Gantnerovi se neodcházelo z Brnčalky lehce. Svému nástupci odvezl vše, co nebylo přišroubované od fotografií na stěnách a vybavení kuchyně po zásoby dřeva.
Bohužel musíme konstatovat, že na Slovensku nic není nemožné. Majetky se tu přesouvají mrknutím oka a dostávají se k nim především příznivci vládních politických stran a hnutí.
INFO: Tatranské chaty, které postavily horolezecko-turistické organizace
Vysoké Tatry na HORYDOLY
Zobrazit místo Vysoké Tatry na větší mapě