Filipa Neussera oslavoval iDnes, který patří Andreji Babišovi, okamžitě po pondělní ranní rezignaci Milana Hniličky. Při tom Neusserův nástup do čela Národní sportovní agentury byl oficiálně oznámen až odpoledne.
Zatímco Milan Hnilička byl veřejností vnímán jako brankářský hokejový hrdina na ledě, Filip Neusser je v podstatě neznámý, protože hrál pozemní hokej.
Znali ho v podstatě jen nadšenci tohoto sportu jako jednoho z nejlepších brankářů světa. Pak se ukázal bafuňářům. Vloni se postavil Jiřímu Kejvalovi jako protikandidát na šéfa Českého olympijského výboru. Volby byly několikrát kvůli kovidu odloženy a dosud tedy zůstává v olympijském vedení Jiří Kejval.
Jak se Babiš dostal ke sportovním penězům
Národní sportovní agenturu vymyslel Andrej Babiš jako úřad na rozdělování dotací pro sport. Spadá přímo pod vládu, vedení odvolává a jmenuje vláda na návrh premiéra a rozděluje peníze podle jejích pokynů. Do roku 2019 totéž dělalo především Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.
Že si Andrej Babiš dělá z předsedů Národní sportovní agentury vazaly, ukázal případ Milana Hniličky. Jako novopečený poslanec za ANO se dostal do Parlamentu roku 2017. Nijak se neukazoval, ale roku 2019 si ho najednou vytáhl Babiš a udělal z něj dozorce nad obrovským množstvím peněz, které tečou do sportu. Nelze si dělat nejmenší iluze, že o těchto financích měl opravdu rozhodovat Milan Hnilička.
Když se Babiš rozhodl Hniličku odstřelit z funkce, tak to udělal jednoduše. Poslal mu do agentury kontrolu a ta provedla audit. Mezi tím byl Milan Hlinička na slavné schůzce grázlů v teplickém hotelu v době koronaviru. Když se to provalilo, složil poslanecký mandát.
Audit poté neprokázal sice žádné osobní obohacení, pouze bylo nejasné zadávání kompetencí a některé práce se outsourcovaly - čili bordel jako v tanku stejně jako na skoro všech ministerstvech a úřadech v době vlády ANO. To stačilo, aby v den zveřejnění auditu šel do Milan Hlinička do háje (chtělo by se napsat peprnější a výstižnější výraz).
Sportovci v politice: použít a vyhodit
Jeho nástupce Filipa Neussera nejspíš čeká to samé, až se znelíbí svému faktickému šéfovi Andreji Babišovi.
Dodejme, že vrcholoví sportovci obvykle nepatří mezi nejostřejší tužky v penále a zároveň jsou zvyklí poslouchat. Na naivní voliče působí jako pracovití a slušní lidé. Proto si je grázlové v politice nakrátko najímají, poté je zmačkají, vyždímají a vykopnou.
Vzpomeňme například na skokana na lyžích Pavla Ploce (ČSSD), hokejistu Jiřího Gumu Šlégla (ČSSD, LEV21), hokejistu Milana Hniličku (ANO), hokejistu Petra Břízu (ODS), skokana na lyžích Jakuba Jandu (ODS), žokeje Josefa Váňu (TOP 09, ANO), fotbalistu Karla Jarůška (ODS).