Je pátek 24. září 2010 a v univerzitním areálu v Praze v Suchdole jsme nahlédli do jedné ze zdejších poslucháren, kde probíhaly přednášky o problematice GPS.
Přesvědčování přesvědčených
Zjišťování souřadnic a dalších údajů k měřeným bodům, případně k liniím nebo plochám přímo v terénu není vůbec snadné, a proto hodně záleží, pro jaké účely tyto informace odborníci potřebují.
Přesvědčovat účastníky přednášek o GPS, že měření s těmito přístroji proniká do stále více oborů činnosti, nebylo nutné zvláště v Praze v Suchdole.
Vždyť s metodami měření prostřednictvím GPS se studenti třetí největší pražské univerzity setkávají při výuce na všech pěti fakultách. Nakonec i mezi téměř stovkou účastníků, kteří si přišli poslechnout tucet přednášek a vystoupení o GPS, byli také bývalí a současní studenti univerzity sídlící na kraji města a dokonce i pár rodičů, kterým zde studují jejich děti.
Potíže v policejním vrtulníku
Ale vraťme se do sálu, ve kterém se problematika GPS skloňovala kromě pátého ve všech pádech. Ze srovnávacích příspěvků totiž vyplynulo, že současné přístroje GPS jsou uživatelsky příjemnější a není tedy divu, že s menšími nároky na obsluhu roste i počet uživatelů.
Pozorně jsme si vyslechli zejména příspěvky věnované aplikacím v nejrůznějších oborech. Víte, že zjišťovaní souřadnic referenčních bodů pomocí GPS je nutné i pro dokumentaci dopravních nehod, havárií ale i kriminálních činů?
"Všechny přístroje musíme mít mobilní, neboť nevíme, kdy nás zavolají a my budeme muset vzlétnout jedním z několika pohotovostních vrtulníků k událostem, které znáte z televizního zpravodajství," svěřil se policista, když na semináři hovořil o aplikaci GPS ve svém oboru.
"Navíc při pořizování kolmých leteckých snímků tou nejjednodušší metodou digitálními fotoaparáty si při vyklánění z vrtulníků připadáme jako kaskadéři, ale je to mnohdy jediná možnost, jak zajistit dokumentaci. Naše práce na zemi by totiž v tu chvíli omezovala činnost záchranářů, kteří tam zachraňují životy zraněných osob," dodal policista.
Plynaři už nepotřebují udavače
Po jeho vysvětlení následovaly poznatky odborníka z plynárenské společnosti, který informoval, jak jejich terénní pracovníci mohou s GPS přímo v terénu zjistit například, zda-li nově zahájené stavby nezasáhly svými základy vymezené bezpečnostní pásmo a pokud se tak stalo, během několika minut o tom ví firemní oddělení střetu zájmů.
Z dalšího příspěvku vyplynulo, že rovněž terénní pracovníci Lesů ČR si nedovedou bez GPS představit mnohé své činnosti. Přitom nejde jen o kalamity.
Geometři jsou často příliš přesní
Přístroje GPS nejrůznějších značek určené především pro zeměměřiče dokáží zjistit souřadnice bodů s přesností centimetrů a u výšek vzhledem ke způsobu měření z družic je přesnost v řádech decimetrů.
Těch, kteří potřebují tato přesná čísla, však není zase tolik. Většina vystačí s finančně levnějšími a manipulačně snadnějšími přístroji. Vzpomeňme průpovídku, že není nutné chodit s kanónem na vrabce.