Nejlepší v novodobé historii. Tak hodnotí česko-slovenské vztahy čelní představitelé Česka a Slovenska. Vzájemný cestovní ruch je pro obě země naprosto zásadní, turisté ze Slovenska dlouhodobě drží čelní příčky v návštěvnosti Česka, stejně tak Češi velmi často jezdí právě na Slovensko.
Na 31. ročníku veletrhu Holiday World se představuje 307 vystavovatelů z 26 zemi světa. Akce je ve znamení česko-slovenských vztahů, letos je to totiž právě 30 let od vzniku samostatných států Česko a Slovensko.
Pro Slovensko je Česká republika jednou z nejdůležitějších zemí příjezdového cestovního ruchu, turisté z Česka dlouhodobě tvoří víc než 30 % hostů. Většina českých návštěvníků považuje Slovensko za domácí dovolenkovou destinaci zejména díky společné historii, národní a geografické blízkosti. Ani přestávka způsobená pandemií covidu-19 nezměnila zájem turistů z Česka a Slovenska poznávat zemi nejbližšího souseda. I když jsou cestovatelská očekávání jiná než dřív, návštěvníci z Česka pro Slovensko stejně jako návštěvníci ze Slovenska pro Česko nadále znamenají klíčovou klientelu. Češi a Slováci nebojují s jazykovou bariérou, jde o vzájemně lehce dostupné destinace a mezi lidmi panují silné rodinné i přátelské vztahy. To, co se mění, jsou cestovatelské preference: turisté víc vyhledávají unikátní kombinace například přírodu ve spojení s historickými nebo kulturními památkami a také gastronomické zážitky. Rovněž očekávají ekoturistiku, tedy udržitelný cestovní ruch, populární je také pěší a cykloturistika i cykloturistika. Souhrnně tedy i při cestování hrají zásadní roli zelená témata jako třeba cestování vlakem v duchu ochrany ovzduší.
Pozitivní zprávou je vzrůstající počet turistů ze Slovenska, srovnáme-li situaci před pandemií covidu-19, Slováků loni v Česku přenocovalo cca 780 tisíc, což bylo o 4 % víc než před třemi lety. Stejně tak turisté z Česka na Slovensku dlouhodobě obsazují první místo v návštěvnosti. Loni jich přijelo 653 tisíc, což znamenalo 35 % všech zahraničních turistů a počet přenocování byl 1 440 000, tedy 38 %.
Budoucnost cestovního ruchu a česko-slovenské vztahy
"Česká republika je naším nejbližším partnerem a pro náš cestovní ruch nejvýznamnější zemí. V počtu návštěvníků, stejně jako v počtu přenocování na Slovensku, jsou právě hosté z Česka na prvním místě. Jsem přesvědčen, že Slovensko je pro turisty atraktivní zemí, věřím, že Češi i letos využijí možnost trávit dovolenou na Slovensku," říká ministr dopravy Slovenska Andrej Doležal a dodává: "Během prázdnin znovu připravujeme tzv. letní vlaky, ty budou jezdit na nejzajímavější místa v regionech, pro milovníky umění bude v Bratislavě opět v plném provozu Slovenská národní galerie, nesmíme zapomenout ani na Vysoké Tatry, které nabízejí široké možnosti turistiky a odpočinku."
Do Česka loni přijelo celkem cca 19,5 milionů turistů z toho bylo zhruba 7,4 milionů hostů ze zahraničí a víc než 12,1 milionů Čechů. Před pandemií covid-19, tedy v roce 2019, do Česka přijelo celkem cca 22 milionů turistů, z toho bylo cca 10,9 milionů hostů ze zahraničí a víc než 11,1 milionů Čechů. Loni padl historický rekord v cestování Čechů po Česku. Návrat zahraničních turistů do Česka se dá čekat letos.
"Propagace Česka jako přední turistické destinace v zahraničí i u nás v tuzemsku je jedním ze základních cílů Ministerstva pro místní rozvoj. Mojí prioritou je zasadit se o to, aby byl cestovní ruch vnímán jako nedílná a významná součást dnešní ekonomiky," říká místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš. "Proto se snažíme využít všechny vhodné prostředky, jako jsou národní dotační tituly, evropské fondy i aktuálně vyjednávaný Národní plán obnovy. Chceme vytvořit koncepci pro zelenou tranzici cestovního ruchu v ČR a investovat do oblastí, jako jsou inovace památkových objektů, ubytovacích zařízení, vodních parků a dalších," dodává ministr s tím, že podpora by měla mířit i na rovnoměrnější vytížení turistických destinací nebo na přesnější zacílení marketingových aktivit.
VIDEO Lomnický štít lanovkou nebo pěšky s horským vůdcem?
Data o cestování a tendence v turismu na Slovensku a v Česku
To vše vedlo k tomu, že se Slovensko stalo partnerskou zemí letošního veletrhu Holiday World. Návštěvníkům chce ukázat, že je atraktivní destinací s celoroční nabídkou. Představuje se jedenáct slovenských regionů, které ukazují možnosti aktivní dovolené, pěší a cyklo turistiky, rodinné dovolené u vody, ale i kulturní festivaly či gastronomické zážitky. Na stánku Slovenska se hosté dozví, co pro turisty připravuje například oblíbený Liptov, Vysoké Tatry či malebný Oravský kraj. Nechybí ani novinky z aquaparků a termálů ze Žitného ostrova nebo ze slovenských lázní, které nabízejí i postcovidovou léčbu. To vše včetně nejnovějších publikací o Slovensku, zábavných kvízů a regionálních delikates je možné zhlédnout a ochutnat na stánku č. 4A15 v hale č. 4.
"Cestovní ruch je velmi dynamická kategorie a v Evropě i ve světě se v současnosti dostávají do popředí zelená témata a živá příroda. Právě to Slovensko nabízí, je druhou nejzelenější zemí v Evropě, jsme velmoc minerálních pramenů, máme jich 2000, kromě toho 8000 jeskyní, 9 opravdu úchvatných, ikonických národních parků, které jsou jednou z velkých atrakcí pro turisty vůbec. Pro české turisty je atraktivní i blízkost a překvapivost, kterou Slovensko nabízí. Česko a Slovensko navíc spojuje pozitivní sentiment," říká generální ředitel Slovakia travel Václav Mika.
Loni do Česka za zahraničních turistů nejvíc jezdili lidé ze sousedních států. Z Německa jich bylo 1,8 milionů, z už zmiňovaného Slovenska 780 tisíc a z Polska 615 tisíc. Nejen na tyto trhy se zaměřují kampaně CzechTourismu. A speciálně pro Slovensko letos Česká centrála cestovního ruchu chystá mnoho specialit - třeba dalších 8 dílů cestovatelsko-gastronomického pořadu Chutné Česko, ve kterém se představí deset českých regionů. Naváže se tak pilotně realizovanou minisérii, kde se loni představily Olomoucký, Jihomoravský, Zlínský a Jihočeský kraj. A 30. výročí samostatných států CzechTourism připomene mimo jiné fotosoutěží pro slovenské autory nazvané Po stopách Karla Plicky v Čechách a na Slovensku, ze které v Bratislavě vznikne fotovýstava. Na Slovensku chce dát Česko letos také víc vědět o tuzemských UNESCO pokladech, o kterých pojednává speciální publikace aktualizovaná poté, co se loni na Reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva nově dostalo české vorařství.
RECALL Značka Blue Ice stahuje z trhu šrouby do ledu Aero, které jsou určené pro horolezectví. Během životnosti ztrácejí pevnost při jištění.... celý článek
První vánoční betlém postavil 1223 František z Assisi v italské Umbrii. Později založil františkánský řád a stal se svatým. Do Česka se dostal první betlém v roce 1560, kdy byl vystaven v kostele svatého Klimenta
Jižní Morava, region proslulý svou vinařskou tradicí, spojil své ikonické vinařské tratě s každodenním cestováním. Na koleje vyjely modernizované nízkopodlažní vlaky Stadler, které nesou názvy Pod Mušlovem, Strážnické Horní Hory, Purmice,