Horydoly jsou mediálním partnerem For Travel.
Přinášíme přehled víkendového pásma přednášek a promítání z blízkých i vzdálených krajů.
SOBOTA 20. března
Blanka Müllerová ze společnosti Costa nás vezme na plavbu zaoceánskou lodí. Ocitnete se ve světě luxusu, ale také zcela netradičního poznávání cizích zemí. Při této cestě se totiž neustále plavíte za novými zážitky.
Petr Čermák je odborník na cestování vlakem. Vydáme se s ním napříč Švýcarskem slavným Ledovcovým Expresem, ale nejen tím. Panoramatickými vlaky, kterým se tady říká Open Air kino projedeme pod mrazivými ledovci i milými údolími.
Se Zuzanou Churanovou ze Španělské centrály cestovního ruchu se vydáme na velice zajímavou výpravu do Santiaga de Compostela. Po Svatojakubské cestě s poutníky a najdeme tak potřebný klid. Vše završí ochutnávka vína z kouzelného pramene.
Daniel Hagen bude vyprávět o lodích - motorovkách i plachetnicích - a vydáme se s ním na plavbu po kanálech a jezerech do Holandska. Dan cestuje se psem, a tak zároveň podá zasvěcené rady, jak cestovat se zvířaty. Nenechte si ujít ani ochutnávku holandských sýrů.
Sylva Santarová ze zastoupení Kenya Tourist Boardu vás vezme k moři, do velkoměst, ale především na safari: jste totiž v ráji divokých zvířat, který nemá na světě obdoby.
NEDĚLE 21. března
Tomáš Peterka: Západ USA
"Bez ohledu na to, jaká se komu líbí politika nebo hladina podkožního tuku, jedno se Americe musí nechat. Lidi jsou tam příjemný a atmosféra pohodová. Tady z evropského břehu Atlantického potoka to možná působí trochu podivně, ale s prvním smaženým hranolkem na jazyku se vnímání téhle obrovské země mění. Cestovatelům je Amerika obzvláště přívětivá, levný benzín spousta kempů a domorodci umí docela slušně anglicky." Pár zážitků a fotek ze západní části USA můžete vzít jako inspiraci na bezproblémovou nezávislou letní dovolenou.
Robby Kubáň: Krajní meze – Indie, Ladakh
Ladakh - vyprahlá země v údolí řeky Indu, obklopená himálajskými vrcholky. Ačkoliv náleží k Indii, bývá Ladakh nazýván Malý Tibet díky svému tibetsko-buddhistickému charakteru, jenž se projevuje nejen v náboženství, ale i v kultuře, která je značně odlišná od hinduistické a téměř totožná právě s tibetskou. V posledních letech je region hojně vyhledáván turisty ze všech koutů světa, kteří tu mohou vyrazit na vysokohorský trek nebo obdivovat kláštery v počasí, jenž je v létě o mnoho snesitelnější než v indických nížinách. Každý rok v létě vyráží skupina dobrovolníků zkvalitnit školní výuku a pomoct při stavebních pracích v klášterech. Kromě dobrovolnické práce je pravidelně poskytována finanční pomoc, například ve formě výukových pomůcek pořízených dle stávající potřeby konkrétní školy.
Daniel Balcar: Expedice PapuaA - Nová Guinea
Expedice Papua 2008 na ostrov Nová Guinea pronikla do její západní, divočejší části, zvané též Irian Jaya. Oblast se nachází poblíž pomyslné čáry oddělující od sebe Západní Papuu náležící k Indonésii a Papuu Novou Guineu. Naším cílem byl pochod do vnitrozemí ostrova, který spadá do kategorie těch nejnáročnějších. Měli jsme se dostat do odlehlé oblasti ležící hluboko v deštném pralese na území pověstných bojovníků kmene Korowai. Na vlastní oči jsme se měli přesvědčit a přinést svědectví o tom, jak žijí lidé, kteří dosud nepoznali výdobytky moderní civilizace. Jaké jsou jejich stromové domy, čím se živí, jaké používají nástroje a zbraně.
Marek Audy: Cesta na Jenisej – Rusko, Sibiř
Sibiřská tajga zůstává místem bez civilizace. Svobodným kusem planety, kde vás nikdo hledat nebude. Fotografie odsud jsou skutečné a pravdivé. I divočina je opravdová. Nezbývá než se sbalit a jet.
Kristina Studená: Cestou k lidem – Rumunsko, Banát
Český Banát v Rumunsku je kouzelné místo čítající několik českých vesnic, kde naši krajané hovoří původní češtinou, dodržují tradiční zemědělství a používají původní řemesla, kde jsou zvyky a tradice stále živé. Cestou k lidem - jak se jmenoval projekt organizovaný ZČ Hnutí Brontosaurus Modrý Kámen a podpořený grantem z EU - vyrazila skupina mladých lidí z Čech, aby poznala zdejší život, vyzkoušela si tradičních řemesla a seznámila se s místními lidmi a kulturou.
Josef Habrovec: Potápění v Patagonii – Argentina
Potápění v ledovém oceánu s kosatkami a tučňáky. Obtížně dostupný svět pod vodní hladinou očima potápěče a fotografa. Výstava podmořských fotografií Světy světa – nahlédnutí pod hladinu světových moří a oceánů.
Ondřej Mužík: Žigulíkem do Mongolska
Tři studenti. Dvacet dva let starý vůz Lada 2104. Dvacet dva tisíc kilometrů. Divoká, nespoutaná příroda. Hory, pouště, stepi. Dobrodružství, napětí, adrenalin. A ve finále pomoc těm, kteří si sami pomoci nedovedou. V polovině měsíce června se tři mladí muži vydají na dalekou cestu do Mongolska. Jejich dopravním prostředkem bude starý automobil značky Lada, který s aktéry projede desítku států, vystoupá do několikatisícimetrových výšek, zažije s nimi mráz i spalující vedro, písek i sníh. Zkrátka nerozlučná čtveřice v dobrém i zlém. Po čtvrt roce putování se výprava dostane až do již zmiňovaného Mongolska, kde proběhne předání symbolického daru místním školáčkům, tzv. barelu vzdělání, neboť celá akce si klade za cíl mimo jiné upozornit na špatný stav školství v zemi.
Martin Loew: Irsko - nejnovější digitální diashow
Obrázky a zážitky ze severní poloviny Smaragdového ostrova. Irsko, jak jej neznáte - krásné počasí, daleké výhledy, hory, moře s ostrovy a vysokými útesy. K tomu dávné keltské kříže a ještě starší megalitické hrobky.