"Ale spoušť, kterou Winston napáchal, naznačuje, jak zranitelné je nejchudší obyvatelstvo vůči změnám klimatu. V současné době vzniká až 90 % přírodních katastrof v důsledku změny klimatu," uvádí Jan Kejzlar a pokračuje: "Právě klimatické změny jsou zodpovědné také za sucha v Africe, v menším rozsahu pak i v České republice. S tím, jak se změnou klimatu stoupají globální teploty, můžeme v budoucnosti očekávat ještě extrémnější počasí."
Zranitelný ostrovní stát
"Je to děsivá připomínka toho, co se stane každodenní realitou, pokud státy nezačnou plnit sliby, které daly na konferenci v Paříži. Tedy především udržet globální oteplování na 1,5 stupni Celsia," zdůrazňuje Jan Kejzlar.
Fidži byla první zemí, která ratifikovala dohodu v Paříži o změně klimatu, jen pár dní předtím, než tropická bouře zasáhla tamní ostrovy. Fidži patří k aktivním zastáncům celosvětového boje proti změně klimatu, spolu s dalšími zranitelnými ostrovními státy.
"Nemůžeme jen lepit škody až potom, co katastrofa udeří. Humanitární společenství musí soustředit své úsilí na pomoc zranitelným lidem, aby se lépe připravili na katastrofy související s klimatem, a dokázali jim lépe odolat."
Ženy a muži bok po boku
"Poté, co na Filipínách udeřil tajfun Haiyan a cyklon Pam ve Vanuatu, se tamní ženy aktivně podílely na obnově svých komunit. Je velmi potřebné podporovat ženy, aby se stávaly vůdčími osobnostmi a zastávaly místní funkce nejen na Fidži, ale i v ostatních zranitelných ostrovních oblastech," vyzdvihuje Jan Kejzlar roli žen v obnovném procesu po katastrofách i při prevenci.
Winston byl jednou z nejsilnějších bouří, které byly doposud zaznamenány na jižní polokouli.
CARE ve spolupráci s místním partnerem Live & Learn monitoruje úroveň ztrát na Fidži a podniká záchranné akce na podporu zdejších komunit. Organizace CARE patří k předním světovým humanitárním organizacím. Pomáhá překonávat světovou chudobu a poskytuje pomoc v nouzi. Během své činnosti v 90 zemích světa klade důraz na práci s ženami a dívkami.
Opuštěné ostrovy Fidži (Fiji)
Fidži (Fiji) je stát v Oceánii. Jeho nejbližšími sousedy jsou souostroví Vanuatu (800 km na západ), Samoa (700 km na severovýchod) a Tonga (500 km na východ). Od Austrálie leží asi 2600 km na východ, od Nového Zélandu 1800 km na sever.
Fidži (Fiji) je osamocené souostroví 322 ostrovů vulkanického nebo korálového původu v tropickém pásmu Tichého oceánu. Ostrovy jsou hornaté. Nejvyšší horou je vyhaslá sopka Tomanivi (1323 m).
Fidžijské ostrovy
Hlavní ostrovy: Viti Levu a Vanua Levu
Odlehlé ostrovy: Útes Conway, Kadavu, Taveuni, Rotuma
Souostroví: Lau, Mamanuca, Moala, Yasawa, Ringgoldovy ostrovy, skupina ostrovů Vanua Levu, skupina ostrovů Viti Levu, Kadavu, Lomaiviti, Rotuma
INFO: CARE a Fiji Travel a Cyclone Winston