Bílý kříž na útesu nad polským městem Bardo připomíná děsivou událost z 24. srpna 1598. Tehdy dlouho pršelo a podmáčená Bardská hora neudržela vodou nacucanou stráň na svém úbočí. Obrovské množství zeminy a kamení sjelo do řeky Kladská Nisa.
Rozvodněná Kladská Nisa (Nysa Klodzka) byla v mžiku přehrazena a městu hrozilo zatopení. Nedošlo k němu jen šťastnou shodou okolností, že řeka si dokázala najít cestu skrze zátaras. Dodnes je dobře vidět, jaké spousty země tehdy přehradily Nisu. Dnes je to vyhlídková terasa s nádherným rozhledem na říční údolí i město.
Slovanský pojem bardo označuje kopec, horu, brdo. Právě na zdejší hoře byl vybudován hrad, ze kterého skoro nic nezbylo, a z této hory sjela masa hlíny do údolí. Polské město Bardo si nepleťme s českým označením pro jiné historické město v německém Pomořansku, které se dnes jmenuje Barth.
Panna Marie Bardská
Kříž zvaný Kalvárie označuje místo nebezpečného přírodního jevu. Škodám na majetku a možná i lidským obětem snad zabránila Panna Marie Bardská s ježíškem na ruce.
Malá dřevěná soška je nejcennější památkou Barda. Kunsthistorici se domnívají, že se jedná o nejstarší známou románskou sochu v Dolním Slezsku. Říká se jí také Trůnící Madona (sedí a v ruce drží královské jablko) nebo Usměvavá Madona (lehce zamyšleně se usmívá).
Měří pouze 43 centimetrů, je vyřezaná z lipového dřeva a umístěná v hlavním oltáři městské baziliky. Legenda praví, že ji ze dřeva vyřezal mládenec, jemuž se madona zjevila a požádala o svoji podobiznu do kapličky. Podle stylu řezbářské práce řadí madonku historici do 17.-18. století. Po každé nedělní bohoslužbě je soška vyňata z oltáře a poutníci ji líbají.
České Bardo, které také patří Polákům a Němcům
Panenka Marie má sice velkou sílu, ale přes to nedokázala zabránit vyplenění města Barda českými husity při jedné tak zvané spanilé jízdě, neboli loupeživé výpravě na sever za potravinami a majetkem.
Není divu, že na městečko husitské hordy zaútočili. Od začátku středověku totiž mělo strategickou polohu - stačí se podívat na mapu. Řeka tady protíná Bardské hory, které oddělují východní Čechy od Polska. Tudy vedla nejjednodušší cesta po vodě i po souši mezi Krkonošemi a Jeseníky. Bardo dlouho patřilo k českým zemím, proto také je dodnes nejdůležitější kostel označovaný za český. Na krátký čas ho vybojovali pro sebe Piastovci (ostatně byli to blízcí příbuzní Přemyslovců), a Češi ho definitivně ztratili, až když jim ho prohrála v rakousko-pruské válce Marie Terezie. Němci ovládali Kladsko a celé Dolní Slezsko až do konce 2. světové války, kdy jim ho sebrali Sověti a dali ho Polákům, kterým zase ukradli kus jejich země na východě.
Bardské hory pro bikery
Kdo není fanoušek středoevropské historie, jistě ocení dvě možnosti, které mu okolí Barda poskytuje. Sjíždějí se sem bikeři a vodáci.
Pro polské vyznavače horských kol jsou Bardské hory kultovní záležitostí. Nejen že se tu výborně jezdí po husté síti lesních cest i stezek, ale také se tu pořádají nejvýznamější polské cyklomaratony a endurové závody. Můžete se jich také zúčastnit. Podrobný průvodce pro horskou cyklistiku vyšel nejen polsky, ale i v české mutaci a můžete si ho zdarma vyzvednout v městském informačním centru na adrese Kolejowa 12. Obsahuje dostačující popis a mapy lehkých a středně těžkých okruhů vhodných pro horská kola.
Kladská Nisa na turistickém kajaku nebo kanoi
Kladská Nisa je srdeční záležitostí každého polského vodáka. Dá se splout v délce téměř dvě stě kilometrů. Obvykle se jezdí trasa dlouhá 137 kilometrů, která začíná v Klodzku (dříve pevnost Glatz). Hned druhý den čeká vodáky Bardský průlom, neboli esíčko zaříznuté v hlubokém údolí, které patří mezi nejkrásnější říční scenérie v Polsku. Po několika dnech plavby se nakonec ocitnou vodáci v ústí do velké řeky Odry, po které se dá pokračovat až do Severního moře.
Kladská Nisa pramení na západním svahu hory Klepý v masivu Kralický Sněžník. Za velké vody se dá na kajaku splout skoro až od pramene. V Klodzku je to už docela velká řeka od městečka Bardo je sjízdná celoročně na kanoích nebo turistických otevřených dvoumístných kajacích, což je polská specialita.
Do Barda se lze dostat jednoduše na kole. Přejedeme Orlické hory nebo Králický Sněžník a přes Klodzko dojedeme po silnici do městečka. Z Náchoda i Jeseníku je to necelých šedesát kilometrů. Z Bílé Vody na Osoblažsku za Jeseníky je to do Barda jenom dvacet kilometrů po silnici.
Přijet lze samozřejmě také autem.Vlaky jezdí pravidelně na trati Ústí nad Orlicí - Klodzko - Bardo - Wroclaw.
Bardo – Bazilika zasvěcená Navštívení Panny Marie. Barokní kostel, který byl postaven cisterciáky v letech 1686-1704. Jeho největší poklady jsou: Zázračná soška Matky Boží Bardské Strážkyně Víry - nejstarší dřevěná socha ve Slezsku, bardské varhany mistra Eberharda, malířství "slezského Rembrandta" - Michaela Willmanna na hlavním a bočních oltářích.
Bardo - Klášter řádu redemptoristů, cisterciácký objekt. Barokní klášter vznikl v letech 1712-1716. Po cisterciácích byli hospodáři budovy otcové redemptoristé. V přízemí se nachází navštíveníhodné vybavení votivní kaple s mnoha svědectvími milosti a zázraků, které způsobila Bardská Madona.
Bardo – Muzeum sakrálního umění. Drahocennou sbírku obrazů, soch, nádob, liturgických rouch, paramentů a publikací spojených s kultem Matky Boží Bardské si lze prohlédnout v přízemí a prvním poschodí kláštera u baziliky zasvěcené Navštívení Panny Marie.
Bardo - Pohyblivý panoramatický betlém. Betlém, který vznikl na místě, kde do roku 1803 fungovala hřbitovní krypta pro řeholníky, dnes se jedná o oblíbené místo nejmladších turistů. Udivuje bohatstvím barev a postav.
Bardo - Kamenný most. Již před staletími tudy procházeli knížata, kupci, bojovníci... První most byl postaven ze dřeva a vydržel několik staletí. V roce 1516 byla započata výstavba nového mostu na kamenných pilířích. Dnešní vzhled navazuje na gotické mosty a je výsledkem přestavby, která proběhla ve 20. století.
Bardo - Růžencový kopec. Podél alejí vedoucích přes vrchol nepříliš vysokého kopce (380 m n. m.) kdysi nazývaného Lysou horou, bylo postaveno 14 kaplí souvisejících s jednotlivými růžencovými tajemstvími. Každá stavba byla navržena v jiném architektonickém stylu. Klíče od kaplí si lze bezplatně vypůjčit v klášteře.
Bardo - Horská kaple, cisterciácký objekt. Byla postavena v letech 1617-1619 na místě, kde se dle tradice v roce 1400 zjevila Matka Boží Plačící.
Bardo – Chodidlo. Otisk chodidla se nachází za Horskou kaplí na vrcholu kopce Kalvárie, jedná se o památku související se zjevením Matky Boží Plačící.
Bardo – Poustevníkův dům. Stará opuštěná budova, ve které se kdysi nacházel bardský betlém. Dříve toto místo poskytovalo přístřeší mnoha bardským poustevníkům.
Bardo - dřívější banka. Budova byla postavena v roce 1887, kdysi plnila funkci městské banky, momentálně se jedná o obytný dům. Uzavírá jihozápadní průčelí Hlavní ulice, je velmi zajímavá vzhledem k bohatému architektonickému zdobení.
Bardo - dřívější hostince. V centru města se nachází dva zájezdní hostince a hospody pocházející ze 17. a 18. století. Nejznámější z nich jsou "U Zlatého lva" a "U Zlatého gryfu".
Bardo - Sochařská galerie "JANDANA". Dřevorytecká dílna a galerie umění vedena rodinou umělců z Barda. Za zmínku a povšimnutí stojí barevní Andělé, dřevěné náboženské sošky a kapličky na okraji cesty, jedná se o navázání na dávné sochařské tradice.
Bardo - Kastelánství. Nejstarší památka Barda se nachází podél ulice Noworudzké a Hlavní, jedná se o stopy dobře zachovaného raně středověkého hradiska z 10. až 13. století, pozůstatky kastelánského hradu. Částečně se dochovaly i valy, které byly 20-30 m široké, výška činila 9 m. Celé hradisko bylo obklopeno hlubokým vodním příkopem.
Bardo/Bardské hory - Pramen Panny Marie - Uvnitř kaple se nachází pramen, kde se může každý turista a poutník napít velmi chutné vody známé svými uzdravujícími účinky.
Bardo/Bardské hory - Pozůstatky středověkého zámku. Středověká strážná věž se skládala ze dvou částí: podzámčí a zámku samotného. Zámek byl dobyt a zničen pravděpodobně během nájezdu Husitů ve Slezsku v 1. polovině 15. st.
Bardo/Bardské hory – Skalní útes. Několikametrový sesuv půdy, největší v Sudetách, vznikl 24. srpna 1598 následkem dlouhodobých a velmi intenzivních dešťů. Jeho horní část vytyčuje skalní útes s vyhlídkovou terasou a charakteristickým bílým křížem. Lze odsud obdivovat překrásné panorama Bardského průlomu.
Bardo/Bardské hory - "Krásný výhled". Na přelomu 19. a 20. století bylo toto místo nazýváno "Schone Aussicht", v překladu do češtiny tedy "Krásný výhled". Nacházel se zde pavilón, ve kterém sídlila kavárna. Odpočívali v ní poutníci a turisté během cesty na vrchol Kalvárie. Nyní je toto místo opět velmi kouzelné. Lze odtud obdivovat překrásné panoráma Barda.
Bardo/Bardské hory - tzv. Německá křížová cesta. Jedná se hlavní stezku vedoucí na vrchol Kalvárie podél cisterciáckých kapliček a zastavení křížové cesty, které zde vznikaly od roku 1714.
Bardo/Bardské hory – Polská křížová cesta. Uchovaná kamenná zastavení pocházejí z roku 1822. Strmá lesní stezka vede z Janowic svahem Kohoutí ostruhy na vrchol Kalvárie.
Bardo/Bardské hory – Kámen Brigity. Na horní ploše tohoto červeného skandinávského žulového kamene je vytesán kříž - s největší pravděpodobností se jedná o středověký hraniční znak pocházející z roku 1295 z cisterciáckého opatství v Kamieńci Ząbkowickém.
Bardo/Bardské hory - Smrk. Vedle lesní stezky, která prodlužuje Krakowskou ulici, za Kamenem Brigity, roste nejtlustší smrk v lesní správě Nadleśnictwo Bardo Śląskie – jeho obvod činí více než 3,5 m!
Bardo/Bardské hory – Hraběcí místo (Grafensitz). Vyhlídkový bod ležící na vysunuté skále nad vysokým skalním břehem Kladské Nisy. Lze odsud obdivovat překrásný a romantický výhled na průlom Kladské Nisy, Kalvárii a Bardo.
Bardo/Bardské hory - Zemní fortifikace (tzv. Švédské šance). Vznikly v období třicetileté války dle koncepce rakouského generála Laudona, v roce 1813 je pak pruský generál Gneisenau přestavěl do rozsáhlého pevnostního systému.
Bardo/Bardské hory - Vysoký kámen. Na vrcholu kopce nazývaného Vysoký kámen (něm. Der Hohe Stein) se nachází mohutný skalní blok s vytesaným tajemným německým nápisem „Hier träumten einst zwei glücklichen. M.F.” (Zde snili dva šťastní. M.F.). Jakým způsobem se mohutný kámen objevil přímo na vrcholu a kdo se skrývá za iniciály "M.F." je stále záhadou.
Bardo/Bardské hory - Ostrá hora. Druhý největší vrchol Bardských hor. Před válkou zde stála vyhlídková věž. Z níže umístěné cesty (cyklistická červená stezka) lze v případě ideálního počasí vidět Wroclaw.
Lasówka - Obraz Matky Boží. V barokním kostele v Lasówce se nachází pozoruhodný obraz Matky Boží s Děťátkem, najdeme ho na jednom z bočních oltářů. O tom, že toto zobrazení je velmi důležité, potvrzuje spousta vót zavěšených na obou stranách.
Lasówka - Kajícný kříž. Původně se na něm nacházely nápisy, dnes již nečitelné; na kopci, na rozcestí, cca 200 m na sever od kostela sv. Mikuláše.
Dzbanów - panství, cisterciácký objekt. Jedná se o barokní budovu v dolní části vesnice, která vznikla cca v polovině 18. století, kdy vesnice patřila řádu cisterciáků. Objekt je spojen s hospodářskými budovami ze 17. století a charakteristickou klenutou vjezdovou bránou.
Dzbanów - Kajícný kříž. Na cestě do dávného majetku, cca 30 m od cesty do Przyłęku.
Janowiec - Sesuv - Jeden z největších v Sudetách, vznikl nedávno během povodní v červenci 1997. Lze tam dojít jen stezkou od Janowce nebo nejbližšími mezemi od cesty mezi Bardem a Janowcem (cca půl kilometru na západ od Janowce) směrem k břehu Kladské Nisy.
Janowiec - Budova katolické školy, kterou zřídila kněžna Marianna Oranžska (1842).
Przyłęk - Kostel sv. Anny. Zmínku o něm najdeme již v roce 1230, dnešní gotická podoba pochází ze 14. století. Kostel byl mnohokrát přestavěn po spoustě požárů. Dodnes se uchoval gotický lomený portál.
Mlýn v Przyłęku - Dříve cisterciácký mlýn v Przyłęku z roku 1697 byl postaven za účelem zpracování obilí z farem, které byly součástí opatství v Kamieńci Ząbkowickém.
Potworów - Barokní mariánský sloup pocházející z 18. století.
Potworów - Kajícný kříž. Nedávno byl obklopen kovovým oplocením, cca 100 m od křižovatky hlavní cesty s cestou vedoucí do Grochowa; za oplocením domu č. 51.
Potworów - barokní mariánská kaple na kopci.
Brzeźnica - Rezervace "Tisy". Zřízena v roce 1954 na území 19,58 ha. Jedná se o nejpočetnější seskupení tisů v Sudetách a jedno z největších v Polsku. Roste zde 1845 stovky let starých tisů obecných. Nejstarší z nich mají již téměř 1000 let!
Brzeźnica - Rezervace "Tisová hora". Zřízena v roce 1953 na území 18,56 ha ve výšce 420-450 m n. m. Tis je nejstarší chráněný druh v Polsku. Zákaz kácení těchto stromů zavedl Boleslav Chrabrý.
Dębowina - Doly "Reiche Silber Gluck". Pozůstatky dřívějšího hornictví v Bardských horách. Nespočet vchodů do starých středověkých dolů.
Opolnica - Jez na Kladské Nise s vodní elektrárnou, která vznikla v první polovině 20. století dle přání posledního předválečného majitele vesnice - hraběte Otta von Scherina. "Hráz" v Opolnici je dokonalé místo pro bivak, pro vodáky toto místo znamená povinné přenášení lodí.
Opolnica - evangelický kostel. Kostel byl postaven na konci 19. století, na místě dřívějšího protestantského kostela. Budova je z cihel, jednoloďová s kuželovitou věží.
Ławica - Kaple sv. Anny. Malá zděná barokní budova z 18. století, se skromným frontonem, obloukem a malým zvonem na střeše. Uvnitř se nachází dřevěné polychromované sošky z 18. a 19. století.
Ławica - Panství. Jedná se o velmi zajímavý a na tomto území neznámý příklad švýcarské architektury. Zahrada a park pocházejí z 80. let 19. století. Tvoří je dvorská budova s neorenesančními a neobarokními prvky a velké hospodářské budovy, nádvoří a pozůstatky parku.
Ławica - Průtoková vodní elektrárna. Vznikla v letech 1921-1923 ze starého vodního mlýnu, ve kterém byly umístěny turbíny z r. 1914, vedle byla dostavěna budova elektrické stanice a transformátoru. Dodnes se uchovalo energetické zařízení, kontrolní a měřící zařízení.
Ławica - Socha sv. Jana Nepomuckého Poutníka. Velmi vzácné zobrazení sv. Jana Nepomuckého Poutníka na cestě do mariánského sanktuária v Staré Boleslavi. (Soška stojí u u jedné usedlosti.)
Ławica - Přírodní památka. 200 let starý buk (Fagus silvatica) s obvodem 3,9 m roste v lese nedaleko obce Ławica.
Młynów - Továrna na papír. Byla postavena v roce 1895 jako jedna z prvních novodobých továren na papír v Sudetách. Od roku 1954 patřila do tehdy nově vytvořené Bardské továrny na celulózu a papír. Byla zavřena po povodních v roce 1997. Vedle budovy nefunkční továrny začíná vodní trasa Bardského průlomu.
Kladská Nisa - Ostrov volavek, pravý břeh řeky a tvořící se zde ostrovy jsou místem hnízdění volavky popelavé.
Kladská Nisa - Tajemný strom, velmi okázalý, vypadá jako obrovská bonsaj.
Kladská Nisa - Přístav Ski-Raft. Začátek vodní trasy sjíždění Bardského průlomu.
Kladská Nisa - Ztracená Napoleonova koule. V zatáčce mezi Młynowem a Podtynkem si všímavý pozorovatel, který splývá Bardský průlom, všimne dělové koule uvíznuté ve skále na levém břehu řeky. Její původ dosud není znám. Možná se jedná o kouli vystřelenou napoleonskými vojáky, kteří se připravovali k ostřelování nedobytné tvrze Stříbrné hory.
Kladská Nisa - u Podtynii, podzemní tunel na pravém břehu řeky - dle legendy tajemný východ z Kladské tvrze.
Kladská Nisa - Podzemní tunel. Na místě u ústí nepříliš velkého přítoku Kladské Nisy se nachází částečně zatopený tunel, kterým lze projít ke starým, opuštěným německým sadům.
Kladská Nisa - Pozůstatky neolitické osady. Vedle Morzyszowa silný proud řeky měnící každoročně svoje říční koryto, občas vyhazuje na břeh zbytky keramiky a další drobné artefakty z období neolitu.
Kladská Nisa - "Divoká zatáčka". Velmi ostrá a malebná zatáčka na Kladské Nise, u vesnice Opolnica, na místě, kde řeka prudce zrychluje a proud se stává "divoký". Na levém břehu se nachází pastviny ovce vřesové a stanoviště volavky popelavé, kterou potkáte nejčastěji při splývání Bardského průlomu.
Kladská Nisa (9) - Bobrova kousnutí. Ihned za vesnicí Morzyszów, směrem k Bardu, lze spatřit čím dál početnější stopy zde se nacházejících bobrů, jedná se o nakousnuté větve a celé stromy.
Kladská Nisa - Loviště vydry. Směrem k Bardu, u dávné vesnice Radkowice, lze spatřit stopy vydry.
Kladská Nisa - zařízené a označené místo pro spouštění plavidel na vodu, vedle rekreačního domu Birdo, místo pro bivak, parkoviště.
Kladská Nisa - "Ďábelský kámen" u rekreačního domu Birdo. Nikdo si nepamatuje, jakým způsobem a kdy, se v korytě řeky objevil obrovský kámen, který zastavuje většinu kajaků a pontonů splývajících Bardský průlom. Jako kdyby ho tam hodil ďábel jako naschvál všem vodákům.
Kladská Nisa "Skalka". Odštípnutý skalní úsek. Říční proud na tomto místě prudce zrychluje. Tvoří se víry a peřeje.
Kladská Nisa - ihned za železničním mostem se nachází místo zařízené pro spouštění plavidel na vodu, parkoviště, vodní přístav "SKI-RAFT" s možností organizace bivaku, s bufetem, rybárnou. Zde se hlásí zájemci o sjíždění.
Kladská Nisa - další místo určené pro spouštění plavidel na vodu. Nachází se zde městský park, existuje možnost organizace táboráku. Můžeme se odtamtud kochat krásným panoramatem na baziliku menší.
Kladská Nisa - Jeskyně. Pokud poplujeme dál Kladskou Nisou směrem k Janowci všimneme si vstupu do jeskyně...
Kamieniec Ząbkowicki - Zámek se zámeckým parkem. Obrovský neogotický palác v Kamieńci Ząbkowickém vznikl dle plánů Marianny Oranžské v letech 1838-1872. Nebanální bylo také parkové rozložení objektu. Součástí byly překrásné terasy, kašny, jezírka, pergoly, romantické grotty a mauzoleum.
Kamieniec Ząbkowicki - Kostel a klášter, cisterciácké objekty. Kostel byl postaven ve 14. století v gotickém slohu, který na přelomu 17. a 18. století byl přestaven ve slohu barokním. Hlavní oltář je vyzdoben dvěma obrazy Michaela Willmanna. Z období klášterní výstavby se uchovaly jen některé objekty. Na klenutí reprezentačního sálu opatova apartmánu se nachází freska s erbem opatství s cisterciáckými kláštery w Kamieńci, Lubiążu a kostelem v Bardě.
Kamieniec Ząbkowicki - evangelický kostel z 19 st. Hovorově nazývaný Červeným kostelíčkem, byl postaven v letech 1882-1885 v neogotickém slohu dle návrhu F.Martiuse. Po provedené rekonstrukci momentálně slouží jako koncertní a výstavní sál.
Kamieniec Ząbkowicki - Mauzoleum Hohenzollernů. V současnosti stále částečně zničené od roku 1945. Před válkou bylo obklopeno výrazně menším počtem stromů. Vede k němu modrá turistická stezka ze železniční stanice Kamieniec Ząbkowicki.
Vodní nádrž Topol. Nachází se na území Obce Kamieniec Ząbkowicki. Jedná se o multifunkční nádrž a slouží jako: protipožární ochrana, zvyšuje vodní zásobu, alimentace řeky, energetické využití vody Kladské Nisy a také přispívá k turistice a rekreaci.
Stolec - Palác. Původně zde údajně existoval středověký zámek, který byl zničen během husitských válek v 15. století. Zříceniny zámku byly rozebrány v 18. století a na jeho místě byl postaven palác, který v důsledku sesuvu půdy v roce 1772 byl také rozebrán a znovupostaven. Jeho přestavba se konala v 19. století, dodnes se uchoval ve velmi špatném stavu.
Stolec - Přírodní rezervace "Stolecké skalky". Faunistická přírodní rezervace s rozlohou 2,03 ha, byla vytvořena v nepoužívaném vápencovém kamenolomu nacházejícím se na jižním svahu Vápencové hory (389 m n. m.) u vesnice Stolec, a to za účelem ochrany v Polsku jediného, nejjižnějšího místa výskytu čtyř druhů středomořského hmyzu, včetně černé včely, která staví hliněná hnízda na vápencových skalkách.
Starczów - Kostel sv. Jana Křtitele. V roce 1353 byla nalezena první zmínka o tomto kostele (tehdy kapli). Dnešní budova vznikla na přelomu 15. a 16. století. Uchoval se gotický tvar a skromný klenutý západní portál. Po přestavbě v 18. a 19. století má svatyně klasicistický charakter.
Starczów - Dům z 16. st. Ve vesnici se uchovaly staré domy, mezi kterými si naši pozornost zaslouží budova nacházející se v prostřední části na východní straně cesty. Pochází z 2. poloviny 16. století, byla přestavěna kolem roku 1800. (Bohužel je částečně zničena.)
Stříbrná Hora - Stříbrnohorská tvrz. Byla postavena v letech 1765-1777 a je jedním z největších objektů tohoto typu v Evropě. Úpravy projektu tvrze provedl sám král Friderik Velký, za účelem zajištění ochrany před Prusy, kteří dobyli Slezsko. Jádro tvoří bašty s donjonem uprostřed - největším v Evropě.
Stříbrná Hora - Trasa Sovohorské železnice. První práce týkající se její výstavby začaly na konci zimy roku 1897, byly ukončeny v roce 1903. Trasa vedla od Dzierżoniowa do Radkowa. Sloužila přede vším jako turistická atrakce, ale také zjednodušovala přepravu uhlí z dolů ve Słupci, Nové Rudě do Dzierżoniowa.
Stříbrná Hora/Żdanów - mosty dávné Sovohorské železnice. Mezi Stříbrnou Horou a Woliborzem stojí dva obloukové zděné mosty s výškou 25,6 a celkovou délkou 260 m. Jedná se o pozůstatky horské železnice.
Stříbrná Hora - Visutý most. Vznikl v roce 1903 jako část trasy Sovohorské železnice. Byl postaven nad nejhlubší úžlabinou trasy, umožňoval přechod ze Stříbrného průsmyku na Bardské hory a také přístup vápenkám nacházejícím se na druhé straně úžlabiny. Pod mostem se nacházela stanice Stříbrná Hora Tvrz.
Stříbrná Hora, Bardské hory - Černá perlička. Malé jezírko na jižním svahu Ostrohu, ve výšce 600 m, pod úrovní vnějšího útesu valu obklopujícího pevnost a suchý příkop. Nachází se v již nefunkčním břidlicovém kamenolomu, který mohl vzniknout v období výstavby pevnosti nebo železniční dráhy.
Mikołajów - Zříceniny pevnosti. V sousedství vesnice se dochovaly fortifikace, které jsou součástí ochranného prstenu tvrze ve Stříbrné Hoře.
Mikołajów - Vesnice sv. Mikuláše. Děti z celého Polska píšou na obálky adresované sv. Mikulášovi "Pól" nebo "Nebe" či "Laponsko". Všechny tyto dopisy ale míří do maličké obce v Sovích horách... Kancelář dopisů svatému Mikuláši se nachází v Obecní knihovně ve Stříbrné Hoře.
Zlatý Stok - Zlatý důl. Jedná se o nejstarší Zlatý důl v Polsku, ve které byla těžba arsenové rudy a využití zlata prováděna až do roku 1962. V dnešní době je objekt přístupný turistům a je to jedna z nejčastěji navštěvovaných turistických atrakcí v regionu. Podzemní turistická trasa zahrnuje návštěvu "Štoly Gertruda" (muzejní část), "Chodníku smrti", setkání s gnómem a v Polsku jediný vodopád v "Černé štole", kde končí turistická prohlídka a turisté vyjíždějí ze Zlatého dolu podzemním vláčkem.
Zlatý Stok - Vápenky. Nachází se zde staré vápenky sloužící k vypalování vápence. Jedná se o místo u cesty směrem k Nise. Vápenky kdysi koupila Marianna Orańska a za její vlády se zde vypaloval vápenec sloužící mimo jiné k výstavbě paláce v Kamieńci Ząbkowickém.
Zlatý Stok - Kaplička a Poustevna na Křížové hoře. Na Křížovou horu můžeme dojít z náměstí od mincovny ziębických knížat, směrem nahoru až na konec Sienkiewiczovy ulice. Zde musíme sejít z trasy a jít strmou okouzlující javorovou alejí až dojdeme k prvnímu zastavení na Kalvárii, které kdysi obklopovalo poustevnu u kaple sv. Anny.
Zlatý Stok - Lesní park dobrodružství "Skalisko". Lanový park "Skalisko" je v Polsku první lesní park dobrodružství. Milovníky intenzivních zážitků zde čeká neopakovatelný druh vzdušného trekingu, během kterého budou muset zvládat akrobatické přechody mezi stromy a také nejvyšší a nejdelší tyrolská lanová dráha v Evropě.
Zlatý Stok - Zlatá Stezka. V období silného vývoje hornictví, v první polovině 16. století byl Zlatý Stok jedním z nejdůležitějších středisek specializovaných na těžbu zlata v Evropě. Aby nebyla zapomenuta tato část historie o neobyčejné minulosti tohoto místa, byla vytvořena Zlatá Stezka. Na trase bylo umístěno 11 tabulí informujících o hornické, hutnické a mincovní činnosti a jejich propojení s prostředím a dějinami města.
Zlatý Stok – Velký Javorník. Nazývaný také Svatá hora. Je to nejvyšší vrchol v jihozápadní části Zlatých Hor (872 m). V roce 2009 zde byla postavena dřevěná vyhlídková věž, ze které lze obdivovat působivý výhled na rokli Zlatý Jar a také Sudetské Předhoří a Niskou Vysočinu s kaskádou vodních nádrží na Kladské Nise.
Hradiště v Blatnici. V lese, u cesty do Topol, se nachází pozůstatky v minulosti zde existujícího zámku nebo ochranného hradiště. Toto místo je nazýváno "Stará Blatnice", staletí o něm kroužila legenda o rytířích-lupičích a jejich skrytých podkladech.
Kladsko - Tvrz. Toto místo je zahaleno aurou tajemství, zde se konala spousta historických událostí z předchozích epoch a také různé legendy a báje. Z bašt tyčících se vysoko nad Kladskem lze obdivovat městské panoráma a hory obklopující Kladské území.
Kladsko - Náměstí a radnice. Kladské náměstí má středověký původ s typickým plánem pro toto období. Uprostřed stojí krásná radnice obklopená starými budovami, ve kterých kdysi dávno bydleli kladští řemeslníci, kupci a aristokracie. Kromě radnice a starých budov se na náměstí nachází také votivní sloup a architektonicky zajímavá kašna.
Kladsko - Podzemní turistická trasa. Probíhá pod ulicemi Kladska, v roce 1976 byla zpřístupněna návštěvníkům. Za její existenci vděčí město od 13. století vznikajícím podzemním chodbám a sklepům vytesaným pod budovami starého města, a to jak pro vojenské, tak i hospodářské účely. Na několika rozcestích, která jsou součástí trasy, byly připraveny historické expozice, a také expozice spojené se životem ve městě.
Kladsko - Muzeum Kladské země. Sbírka hodin, písemné regionální materiály, kulturní statky z oblasti historie, etnografie, archeologie, numizmatiky, medailí, řemesla a umění a také přírodních objektů kladského regionu.
Kladsko - farní kostel Nanebevzetí Panny Marie. Tento kostel je nejkrásnější sakrální památka Kladska. Nachází se v samotném centru starého města. Původní budova zde měla stát již od roku 1194, dnešní byla postavena v gotickém slohu a vznikala od poloviny 15. století.
Kladsko - kostel a františkánský klášter. Kostel zasvěcený Matce Boží Růžencové se nachází v centru Kladska u Františkánského náměstí na ostrově Písek. Na jižní stranu kostela navazuje klášter. Dnešní budova vznikla na místě předchozí v letech 1628-1631.
Kladsko - Gotický most. Patří mezi nejstarší budovy tohoto typu v regionu. Vzhledem k své architektuře je často přirovnáván ke Karlovu mostu v Praze, je také takto i nazýván, což ale vzniklo kvůli názvu ulic. Na pilířích se nachází šest kamenných soch..
Kladsko - Pevnost Ovčí hora. Pomocná pevnost Kladské tvrze, která je součástí obranného systému z období 17. a 18. století. Měla za účel znemožnit ostřelování hlavní tvrze z vrcholu kopce.
Jaszkówka - Strategická poloha vesnice se projevila během napoleonských válek, kdy zde v roce 1807 probíhaly války o dobytí Kladského průsmyku a Kladské tvrze.
Kukačka. Již mnoho let existující středisko "Kukačka" dnešní hostinec-restaurace, odkud je neuvěřitelně malebné panoráma okolí Kladského údolí s masivem Sněžníku, Bystřickými a Stolovými horami..
Dřívější vyhlídková věž na Šindelné. Zděná budova z červených cihel (výška cca 20m), často nazývána "Tlaková věž". Lze z ní obdivovat nádherný výhled na Kladské údolí a okolí, a také na městské panoráma.
Ścinawica - Železniční podjezd pod obytným domem. V Ścinawici se nachází železniční vlečka vedoucí do továrny na papír v Młynowě. Průjezd je dost úzký a znemožňuje minutí některých budov, právě proto byl postaven podjezd vedoucí pod jednou z nich.
Wojciechowice - Kalvárie na Mariánské horce. Na horním náměstí se nachází kaple obklopená zastaveními křížové cesty. Na vrchol vede stará alej částečně vedená po kamenných schodech. Podél aleje vede křížová cesta. Kaple byla postavena v roce 1715 se souhlasem jezuitů z Kladska.
Šéfredaktorem magazínu Městem na kole se stává Martin Šnobr. Původně řadový redaktor vystřídal na vedoucí pozici Jiřího Motýla. Ten byl šéfredaktorem deset let po Vratislavu Fillerovi.
Na Dunajskou stezku se vydaly 4 děti ve 4 vozících se 4 maminami na 4 kolech. Jely jsme z Pasova do Vídně. Tátové nás dovezli na start na okraj města, pomohli naložit do vozíků vše