Historické město Prudnik nabízí zajímavosti z dějin Slezska - zpočátku země Koruny české, později pod vlivem Německa a dnes polské státní území.
Turistické centrum kousek za hranicemi
Stojí sice v rovině pod Jeseníky, kromě historie jsou tu k dispozici desítky kilometrů značených cest zvlášť pro turisty a zvlášť pro cyklisty. Žádné sportovní výkony tady asi neuděláte, ale kondici potřebovat budete. Obě rozhledny jsou na kopcích docela vysoko, lesní cyklotúry vás provedou podhůřím nahoru dolů.
Nakonec se můžete vykoupat v historické budově lázní, případně v létě na městském koupališti.
KOUPÁNÍ.cz: Bazény v Prudniku
Hlavní je však přece jen středověká historie. V centru se ulice jmenují po Boleslavu Chrabrém, králově Hedvice (Jadwiga) nebo po rodu Jagellonců. Tak hluboko dějiny Prudniku nesahají, ale v jejich dobách směřovala do Kladska a jižního Slezska česká kolonizace.
Petr Vok z jižních Čech do jižního Slezska
Prudník je počeštěná podoba původního tvaru Pradnik, který byl snad nejprve jménem zdejší řeky. Pak bylo jméno přeneseno i na sídlo u řeky.
Až teprve Vok I. z Rožmberka (mocný muž založil klášter ve Vyšším Brodu) nechal postavit hrádek Wogendrossel roku 1259 nad bystrou říčkou Prudnik. Sloužil k ochraně několika vsí, které zde Vok koupil nebo založil.
Městečko pod ním dostalo jméno Prudnik. Když Jindřich z Rožmberka převedl celou oblast z českého na německé právo, přejmenoval Prudnik na Neustadt (Nové Město) roku 1279. Ani za půl století se ovšem německé jméno neprosadilo a ač se město střídavě ocitalo pod českým, polským a německým vlivem, známe ho už od 14. století jenom jako Prudnik. Psalo se různě Prudník, Prúdník, Proudník, Nejštát, Nové Město, Polský Prudnik a Pradnik.
INFO: Prudnik a Muzeum Prudnicka
Doprava
Do Polska je hromadná doprava z Česka vždy poměrně komplikovaná. Prudnik leží na důležité železniční trati Nysa - Kedzierzyn-Kozle. Na ni se dostaneme přestupem v Raciborzi z hlavní trati Ostrava - Warszawa.
Jednodušší je přijet autem přes hraniční přechody Zlaté Hory nebo Bartultovice. Odtud je to do Prudniku jen pár kilometrů.
Daleko nejlepší je ovšem přijet na kole nebo přijít pěšky přes les. Hranice je prostupná a díky Schengenu ji můžeme přecházet kdekoliv. Romantická varianta mimo frekventované silnice vede například podél železnice z Jindřichova na severozápad až na státní hranice. Hned za nimi se napojíme na polský systém značených turistických tras a po nich dorazíme do Prudniku.
Dva průvodce zdarma
Dva tištěné průvodce zdarma vydalo Gminy Prudnik. Jeden obsahuje především zajímavosti ve městě a druhý předkládá možnosti pěších a cyklistických túr do okolí. (Titulní stránky obou průvodců vidíte na této stránce.)
Podívejte se na všechny články v rubrice POLSKO
Zobrazit místo Turistika na větší mapě