Se psy musíte chtít žít

Se psy musíte chtít žít
Valašské Kotáry.
Autor snímku Ivo Janík
SDÍLEJ:

Počkat, něco tady nehraje. Člověk honí obrovského psa. Pes peláší ze všech sil, aby ho nechytili. Nemá, ale moc šancí. Jeho pronásledovatel jede na koloběžce. Po bližším prozkoumání zjistíte, že jsou oba aktéři spojeni šňůrou. A jste doma! Nesledujete přípravu čínské hostiny, ale musherské závody.

Jak na to

Druhy letních závodů se psy

canicross – běh psovoda se psem

bikejöring – psovod na kole

scootering – psovod na koloběžce

cart – jízda s kolovým vozíkem

Michal Tobi Tobiášek nejraději nahání Fleka. Na mistrovství světa v Německu 2006 spolu obsadili druhé místo. Daří se jim také letos. Na Mistrovství Evropy dorazili do cíle jako třetí. I do dalších let mají v plánu šlapat svým soupeřům – a zároveň kamarádům – na paty.

Jak to všechno začalo?

Před šesti lety jsme si se ženou pořídili psa, německého krátkosrstého ohaře. Měl ale tolik energie, že jsme nevěděli, co s ním. Přes internet jsme se dostali k závodům psích spřežení. Souběžně s tím jsme ho cvičili na podzimní myslivecké zkoušky, následovalo pár honů. Mushing nám nakonec seděl nejvíc.

Byl na začátku jeden pes, nebo jste začal hned ve velkém stylu?

Vyzkoušeli jsme si objet na nečisto komplet jednu závodní sezónu s prvním psem. Tak jsme se vnitřně přesvědčili o správnosti pořízení dalšího evropského saňového psa. Každý, kdo si chce pořídit jakékoli zvíře, si tím musí být jistý. Čeká ho kromě legrace taky spousta práce a obětování. Založit zčistajasna smečku ani snad nejde. Teď máme šestiletého kraťase Ritchiho a tříletého saňového psa Fleka. Zvažujeme další dvě štěňata.

Kolik psů vlastně musí člověk mít, aby se mohl účastnit oficiálních závodů, myslet na dobrá umístění?

Pravda, třeba na scootering stačí jeden, ale je tady vždy určité riziko, že se pes zraní, bude nemocný... Začít jezdit na závody můžete úplně s každým zdravým psem, starším jednoho roku. Rozhodně by neměl být agresivní. Myslet na dobrá umístění už chce dost práce na sobě a hlavně psovi. Jezdit hodně po závodech, aby se pes otrkal. Navíc dnes už na bedně jiného psa než ESP (v otevřené kategorii) nevidíte. Jinak ale budete mít určitě dobrý pocit byť i z posledního místa s každým psem. A zato to stojí. Vypiplat si doma jednoho šampióna není zrovna jednoduchý, mít jich doma např. pět na individuální discipliny a vybírat si toho, který je v nejlepší pohodě – to je z říše snů. Různým virům a zraněním se nevyhne nikdo.

Jaké rasy jsou vhodné pro tah – ať už saní, kol, koloběžek nebo kár?

Základní rozdělení je na čisté (husky, malamut, samojed apod.) a otevřené disciplíny (hlavně evropský saňový pes a různí křížení ohaři, alaskáni a všichni ostatní). V otevřených můžete jet s čímkoli, ale bez ohařů jsou šance na bednu minimální. Taky záleží na délce trati. Teď se nejvíc jezdí s ESP, v základu je pointer, kraťas (německý krátkosrstý ohař) a chrt.

Jaká je šance, že výborný tahoun bude také dobrým rodinným přítelem? Jak se tito psi snášejí s malými dětmi v rodině, které je pořád tahají za ocas a za uši?

Mám zkušenosti jen s ohaři, a to ty nejlepší. Jen velice těžko byste hledal jinou rasu, co tak přilne k člověku jako ohař. Navíc s nimi trávíte neuvěřitelné množství času. Vůbec neřešíte problémy s dětmi, ale s pohybem. Jsou neunavitelní.

Jak byste charakterizoval lidi z branže, české mushery?

Táta, máma, děti, aspoň sedm psů (různý věk, jak dorůstají a stárnou) a strašná hromada propriet se nacpou do dodávky (někdy i s vozíkem) a jedou na víkend campovat někam na louku 400 km daleko. Grilovaní, tlachání s kámošema (teda konkurencí), občas nějaká ta pařbička a mimo jiné sportovní výkony hodné světové špičky. Pokud na závodech za kýmkoli přijde někdo nový, jako my před lety za manželi Porubskými a ostatními, vždycky jim někdo poradí. A dobře. To je fakt příjemný. V dnešní době to už moc není vidět.

Ke které oblasti závodů upíráte především své síly? Specializujete se na bikejöring, scootering...?

Dřív jsem jezdil dost na kole, tak jsem si myslel na bikejöring, ale narostl nám pes (82 cm v kohoutku, 43 kg). Musím proto jezdit na koloběžce, tam je nižší rychlost. Dneska mě to baví víc než kolo.

O severských rasách se říká, že jsou hodně svéhlavé. Jak s nimi závodníci vycházejí? Klasická situace: závodníkovi jde o titul versus pes v pohodě – stává se to?

Určitě svéhlaví jsou. Záleží na musherovi, jak je umí natrénovat. Pokud to v psovi je, lze to z něj dostat. Pokud není, tak ne.

Jak probíhá výcvik psů k takovým disciplínám? Eskymáci mají na své psy poměrně jednoduché pravidlo: řezat, řezat, řezat. Něco podobného můžeme číst třeba i v popisech polárních výprav. Je to skutečně nutné? Je to jediný způsob, jak z tažného psa dostat to nejlepší?

Tak takhle to opravdu nefunguje! Devadesát devět procent výkonu je založeno na hře. Pokud to psa nebaví, nemůžete čekat pořádný výkony. Představa, že uprostřed trati zastavím, přetáhnu hafana klackem přes záda a budu si myslet, že mi líp poběží, mi přijde legrační. Trénovat se začíná velice pomalinku asi tak od osmi měsíců. Pesanovi se postupně přidává od minima až na podzim 7 km, a pak v zimě 13 km. To jsou sprinty. Midy a longy se jezdí i desítky kilometrů denně. Horší je, že musíte tři hodiny před výkonem a hned po výkonu zavodnit psa vodou s rozmočenými granulemi. Pokud trénujete na podzimní závody musí být pod 15 °C, pes se jinak nechladí. Loni bylo 20 °C ještě v říjnu a my museli kvůli rannímu tréninku vstávat ve tři hodiny ráno, tři měsíce čtyřikrát až pětkrát týdně. Někdy mám pocit, že jde o závody v nespavosti. Polovina psů spí s páníčkama v posteli – aspoň někdy. Tedy pokud jich máte málo. Devět se jich do postele prostě nevejde.

Jakého dosavadního úspěchu si nejvíce považujete?

Určitě 2. místa na Mistrovství světa na suchu v Německu 2006. Dokázali jsme na 5 km jet průměrnou rychlostí 32 km/h na koloběžce.

Jaké plány máte do budoucna?

Rozšířit smečku a i dál jezdit po závodech jako doteď.

Je možné se pejskařením také živit?

Není.

Co byste poradil případným zájemcům o psí spřežení, lidem, kteří o něčem takovém sami uvažují? Co je v začátcích nejdůležitější?

Určitě se podívat na web svazu. Tam jsou potřebné informace a termíny závodů. Psi vám úplně překopou život, nejdůležitější je přesvědčení, že tak chcete žít.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Průša vede cyklistický svaz

Průša vede cyklistický svaz

David Průša byl zvolen prezidentem Českého svazu cyklistiky. 
Cyklonovinky 2025

Cyklonovinky 2025

Krátké zprávy ze světa velkých kol, tlustých pneumatik, odrážedel, skládaček, lehokol, koloběžek a cyklostezek.
Šnobr vede Městem na kole

Šnobr vede Městem na kole

Šéfredaktorem magazínu Městem na kole se stává Martin Šnobr. Původně řadový redaktor vystřídal na vedoucí pozici Jiřího Motýla. Ten byl šéfredaktorem deset let po Vratislavu Fillerovi. 
Elektrokoloběžky a elektrokola 2024

Elektrokoloběžky a elektrokola 2024

POVINNÉ RUČENÍ Krátké ale důležité zprávy o elektrokolech a elektrokoloběžkách.
Dunaj 4x4. S malými dětmi na Dunajské stezce

Dunaj 4x4. S malými dětmi na Dunajské stezce

Na Dunajskou stezku se vydaly 4 děti ve 4 vozících se 4 maminami na 4 kolech. Jely jsme z Pasova do Vídně. Tátové nás dovezli na start na okraj města, pomohli naložit do vozíků vše

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Šediváčkův long Deštné v Orlických horách. 21.-25.1. Psí spřežení a sněžná kola 21.1.
Fitur - veletrh Španělsko, Madrid 22.-26.1. 22.1.
Adventur - veletrh Litva, Vilnius 24.-26.1. 24.1.
Boot - veletrh Německo, Düsseldorf 18.-26.1. 26.1.
CMT - veletrh Německo, Stuttgart 18.-26.1. 26.1.
FESPO - veletrh Švýcarsko, Curych 30.1.-2.2. 30.1.
Slovakiatour - veletrh Bratislava, Incheba 30.1.-1.2. 30.1.
Reisemesse - veletrh Německo, Drážďany 31.1.-2.2. 31.1.
Batmassan - veletrh Švédsko, Göteborg 1.-9.2. Lodě 1.2.
Reisen - veletrh Německo, Hamburg 6.-9.2. Turismus a karavaning 6.2.

Diskuse

Sněžka historická Horydoly, 20.1.2025 15:49, 5 příspěvků
INU Honza, 20.1.2025 14:07, 5 příspěvků
Ještě stěna v Telči Jenna Yaine, 20.1.2025 13:36, 118 příspěvků
INU Honza, 19.1.2025 13:57, 1 příspěvek
Dotaz na přechod vrcholu přechod, 17.1.2025 22:13, 12 příspěvků
Popradské Skiák, 16.1.2025 14:25, 2 příspěvky
Popradské pikovoda, 14.1.2025 22:11, 2 příspěvky
trasa na běžkách Jarda, 13.1.2025 10:24, 5 příspěvků
trasa na běžkách Kuba Turek, 13.1.2025 10:09, 5 příspěvků
trasa na běžkách Jarda, 13.1.2025 9:50, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Závod rohaček – Memoriál ... Horydoly , 21.1.2025 2:46
DECOLED Horydoly , 9.1.2025 21:34
Češi začínají v lednu hub... Horydoly Open, 9.1.2025 9:53
termíny testovaček lyží B... Horydoly Open, 9.1.2025 9:50
Troja Florbal Cup Horydoly , 8.1.2025 19:25
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 6.1.2025 14:18
Novoroční virtuální běh p... Horydoly Open, 2.1.2025 17:12
Nesmírně zásadní text, uk... milan šupa, 27.12.2024 19:27