Podívejte se na krátký návod, díky němuž seřídíte přehazovačku rychle a jednoduše:
Spodní doraz
Prvním krokem je seřízení spodního dorazu. Jde o situaci, kdy řetěz sedí na nejmenším převodovém kolečku a nepadá do rámu, nebo nepřeskakuje výše. Toto seřízení je základním prvotním krokem. Řetěz umístíte na požadované místo a vše seřizujete pomocí dvou dorazových šroubků, které najdete na samotném těle přehazovačky. Pokud tento postup realizujete bez lanek, je v následujícím kroku už nutné jejich klasické upevnění, aby byla spojena přehazovačka a samotné páčky na řídítkách.
Horní doraz
Jakmile máte spodní doraz seřízen a lanka jsou natažena, již můžete seřídit horní doraz. Tedy stav, kdy je řetěz na nejvyšším pastorku. Zde vám k seřízení pomůže stavěcí šroubek, který je opět na těle přehazovačky. Správné nastavení je takové, kdy řetěz nemá tendenci padat do výpletu, nebo sklouzávat na jiné převodové stupně. V tuto chvíli je třeba chytit také lanko v prostoru bowdenu a následně za něho silněji zatáhněte. Díky tomu dojde k faktu, že lanko bude pevněji a lépe usazeno. Potom opět doporučujeme přeřadit na nejmenší pastorek a následně zkontrolovat to, nakolik je lanko napnuté. Pokud je příliš volné, je třeba ho ještě lehce dotáhnout.
Doladění chodu na jednotlivých pastorcích
Nyní už můžeme přistoupit k samotnému ladění správných převodů. Cílem je to, aby se převody nejenom dobře a bez problémů měnily, ale aby také drželi. V takových případech se budeme zajímat o takzvaný stavěcí šroub, pomocí kterého je možné lanko dotahovat. Ten najdeme opět na těle přehazovačky. Vlivem toho zajistíme, že řetěz bude bez problémů přeskakovat na vyšší pastorky – tedy směrem nahoru. Možné ladění nabídne i prvek na samotné přehazovací páčce. Ten ale při seřizování necháme být, jelikož se hodí spíše na to, abychom pomocí něho ladili přehazovačku až během jízdy, pokud s ní nastane problém. Při dotahování však zároveň hledíme na to, aby řetěz bez problémů řadil i na menší pastorky. Zkrátka a jednoduše je nutné najít optimální napětí lanka.
Otestujte funkčnost
Tím je seřízení přehazovačky u konce a vy už můžete vyzkoušet funkčnost. Jeďte se projet a vyzkoušejte všechny převody a to, zda chodí tak, jak mají. Pokud se vyskytne problém, je dobré snažit se přijít na původ komplikace. Pokud přehazovačka řadí líně, může se jednat o zlomené bowdeny, nebo podobné komplikace. Pokud slyšíte drhnutí, může být vrchní kladka přehazovačky v kontaktu s největším pastorkem. Stejně tak ale může být komplikací s přehazovačkou i její ohnutá patka, což už je ale příčina, kterou vyřešíte spíše v odborném servisu, než jenom takzvaně doma na koleni.
Domácí cykloservis na Horydoly
Mytí kola
Řetěz
Přehazovačka a přesmykač - seřízení
Přehazovačka a přesmykač
Středová osa
Pneumatika a duše
Probržděný ráfek
Jarní údržba kola
Co dělá profesionální cykloservis?
Sám sobě cyklomechanikem