Nejmocnější středoevropský stát, Země koruny české, měl základy hluboko ve skále. Jeho moc stála na obrovském množství stříbra, které horníci vyrvali z podzemí pod Kutnou Horou. Panující dynastie Přemyslovců tady dostávala ze země třetinu veškerého evropského stříbra té doby. Po nich v tom pokračovali Jagellonci a Habsburkové.
Jednou ročně si Kutná Hora připomíná svoji slavnou historii středověkými hornickými slavnostmi Stříbření. Koncem června potkáte ve městě horníky, žoldnéře, krále i jeho poddané. Nemůžete minout ani stánky a hospodami s typickými českými dobrotami na talířích i ve sklenicích.
Nejstarší cisterciácký klášter v Čechách byl považován za svatou zem, protože zde opat Jindřich rozházel hrst hlíny ze své cesty na jeruzalémskou Kalvárii. Nechávali se tu proto pohřbívat lidé z daleka. Věčný spánek tu spí také desetitisíce obětí válek a moru.
V roce 1511 poprvé srovnal vybělené kosti poloslepý mnich do šesti hranic. Od té doby výzdoba katolické hřbitovní kaple rostla do krásy. Monstrance, lustry, oltáře, vše je poskládané z lidských kostí. Důvodem je naléhavá připomínka: "Memento mori!" Ojedinělá památka na naše předky stojí v Sedlci na periférii Kutné Hory.
Výlety do tajemné krajiny
Lesy, potoky a údolí v okolí Kutné hory dodnes dýchají duchem vzácných kovů. Stříbro se sice ztratilo v hloubce pod zemí již koncem středověku, ale ještě nedávno se tady těžil cín a olovo. Pojďme se podívat po tajemné krajině.
Můžeme chodit pěšky, ale nejlepší je to na horském kole. Všude je na něm blízko a za víkend na něm objedeme celé Kutnohorsko.
Nenápadná zřícenina středověkého hrádku je jedním z klíčových míst české historie. Tady byla rozdrcena poslední husitská armáda, která několik desetiletí budila strach v celé Evropě. Husité se v 15. století pokusili reformovat zkorumpovanou křesťanskou církev.
Malá říčka kdysi obnažila první stříbrné žíly pod Kutnou Horou, poté poháněla hamry na drcení vytěžené rudy a nakonec mlela obilí. Naučná stezka s vysvětlujícími tabulemi vede podél prastarých štol, dolů a mlýnů.
Horní tok říčky Vrchlice se před mnoha milióny let prodral skrze tvrdé skály. Udělal tím radost horolezcům. Třicet metrů vysoké útesy jsou dnes eldorádem bezpečného a dobře zajištěného lezení.
AKTUALIZACE Nejkrásnější běžkařský závod světa Birkebeiner měří sice pouhých 54 km, ale vede přes kopce a po náhorních planinách nádhernou norskou krajinou. Kromě zimní lyžařské varianty má také letní běžeckou a cyklistickou... celý článek
NOVÉ VIDEO Letos poprvé vyrazit na kolo nebo koloběžku! Využít slunného poledne, abychom se trochu svezli. Lidé z podhůří Krkonoš nebo Jeseníků si o příjemné vyjížďce zatím mohou nechat jen zdát, ale Pražané
Mělnickou vinařskou oblastí se táhnou dvě cyklostezky. Vinařské stezky se těší oblibě. Vyhledávaným cílem jsou díky možnosti propojení turistiky s krajinou posetou vinicemi a možností cestou rozumně ochutnávat.