Nejmocnější středoevropský stát, Země koruny české, měl základy hluboko ve skále. Jeho moc stála na obrovském množství stříbra, které horníci vyrvali z podzemí pod Kutnou Horou. Panující dynastie Přemyslovců tady dostávala ze země třetinu veškerého evropského stříbra té doby. Po nich v tom pokračovali Jagellonci a Habsburkové.
Jednou ročně si Kutná Hora připomíná svoji slavnou historii středověkými hornickými slavnostmi Stříbření. Koncem června potkáte ve městě horníky, žoldnéře, krále i jeho poddané. Nemůžete minout ani stánky a hospodami s typickými českými dobrotami na talířích i ve sklenicích.
Nejstarší cisterciácký klášter v Čechách byl považován za svatou zem, protože zde opat Jindřich rozházel hrst hlíny ze své cesty na jeruzalémskou Kalvárii. Nechávali se tu proto pohřbívat lidé z daleka. Věčný spánek tu spí také desetitisíce obětí válek a moru.
V roce 1511 poprvé srovnal vybělené kosti poloslepý mnich do šesti hranic. Od té doby výzdoba katolické hřbitovní kaple rostla do krásy. Monstrance, lustry, oltáře, vše je poskládané z lidských kostí. Důvodem je naléhavá připomínka: "Memento mori!" Ojedinělá památka na naše předky stojí v Sedlci na periférii Kutné Hory.
Výlety do tajemné krajiny
Lesy, potoky a údolí v okolí Kutné hory dodnes dýchají duchem vzácných kovů. Stříbro se sice ztratilo v hloubce pod zemí již koncem středověku, ale ještě nedávno se tady těžil cín a olovo. Pojďme se podívat po tajemné krajině.
Můžeme chodit pěšky, ale nejlepší je to na horském kole. Všude je na něm blízko a za víkend na něm objedeme celé Kutnohorsko.
Nenápadná zřícenina středověkého hrádku je jedním z klíčových míst české historie. Tady byla rozdrcena poslední husitská armáda, která několik desetiletí budila strach v celé Evropě. Husité se v 15. století pokusili reformovat zkorumpovanou křesťanskou církev.
Malá říčka kdysi obnažila první stříbrné žíly pod Kutnou Horou, poté poháněla hamry na drcení vytěžené rudy a nakonec mlela obilí. Naučná stezka s vysvětlujícími tabulemi vede podél prastarých štol, dolů a mlýnů.
Horní tok říčky Vrchlice se před mnoha milióny let prodral skrze tvrdé skály. Udělal tím radost horolezcům. Třicet metrů vysoké útesy jsou dnes eldorádem bezpečného a dobře zajištěného lezení.
Šéfredaktorem magazínu Městem na kole se stává Martin Šnobr. Původně řadový redaktor vystřídal na vedoucí pozici Jiřího Motýla. Ten byl šéfredaktorem deset let po Vratislavu Fillerovi.
Na Dunajskou stezku se vydaly 4 děti ve 4 vozících se 4 maminami na 4 kolech. Jely jsme z Pasova do Vídně. Tátové nás dovezli na start na okraj města, pomohli naložit do vozíků vše