Vlašský dvůr je zeměpanský hrádek v sousedství kostela svatého Jakuba. Jeho jádrem je královský palác s mincovnou, založený před rokem 1300 králem Václavem II. Základem mincovny byla kovárna, kde se razily stříbrné mince - nejdříve groše a později tolary. Název pochází od Vlachů (dnes bychom řekli Italů) z Florencie, kteří zde pracovali jako mincovní specialisté.
Vlašský dvůr byl odjakživa multifunkční budovou a takovou také zůstal. Sídlí tu Městský úřad, konají se svatby, vítají občánci a prezentuje bohatá historie.
V návštěvnickém centru a v části s názvem Letem kutnohorským světem, může návštěvník na chvíli spočinout nebo načerpat další informace o Kutné Hoře, o místních památkách i o průběhu projektu. Stručný přehled letem světem historie je originálně prezentován "čmáranicí" na zdi dlouhé chodby. Zaujme, poučí a osvěží zapomenutý dějepis, aniž by se vnucoval či nudil. Kdo by chtěl podrobnější informace, má k dispozici dotykové obrazovky.
Co najdeme ve Vlašském dvoře?
Expozice Královský palác zůstává tradičně komentovaná. Každou středu navíc probíhají prohlídky za doprovodu kostýmovaného průvodce. Navštívíte audienční síň, kde si nad psanými zásadami pro konšely z poloviny 16. století povzdechneme, jaká škoda, že neplatí dnes. Prohlédnete si i královskou kapli.
Mincovnu procházejí návštěvníci individuálně. Všechny místnosti obsahují interaktivní prvky a je jen na vás, nakolik je využijete. Královská mincovna ukrývá 160 mincí ražených v Kutné Hoře. Unikátním exponátem je mincovní volant, obsahující fotografickou sbírku mincí od středověku až po současnost, kterou můžete doslova zatočit a třeba i vzpomínat.
Citlivě je vystaven a originálně nasvícen originál pražského groše, který ve své době sloužil jako měna platná prakticky v celé Evropě. Na památku si ho můžete vyrazit v poslední místnosti. Zjistíte, že funkce pregéře byl sice dobře placený, ale tvrdý chlebíček. Nebo si ho můžete ještě předtím otranšírovat na předtištěné místo na vstupence.
V nově zpřístupněném sklepení se ukrývá Záhada ztraceného stříbra, kde si mohou návštěvníci vyzkoušet průchod důlní chodbou a také se seznámí s kutnohorskou pověstí, vyrytou formou komiksu na skleněných panelech, které se postupně prosvěcují a vedou až ke skryté pokladnici. Pro předem ohlášené dětské skupiny v ní může být i nějaký ten poklad k odnesení.
V průběhu individuální prohlídky mohou nejen děti hledat skryté skřítky s čísly, jejichž kombinace otevře kód k filmovým komnatám českých panovníků, vztahujících se ke Kutné Hoře.
UBYTOVÁNÍ: Chaty, chalupy, penziony, hausboty Střední Čechy
Booking.com
A pokud budete chtít po prohlídce relaxovat, zajděte do parku Vlašského dvora směrem k říčce Vrchlici. Je zrenovován citlivě i nápaditě a skýtá dost místa pro odpočinek i dětské dovádění.
INFO: Vlašský dvůr Kutná Hora
Kutná Hora na HORYDOLY
Středověké stříbro v Kutné Hoře
Zasněženou Kutnou Horou
Kutná Hora vystavuje euro středověku
Černá struha na starém Labi
Kutná Hora a Europa Jagellonica
100 kilometrů pěšky za den
Skály v údolí Vrchlice
Zobrazit místo Turistika na větší mapě