Berou pracovní telefony, odpovídají na e-maily, řeší na dálku problémy v zaměstnání, nebo organizují život doma. Odpočinek se pak mění na nervózní únavu.
Pokud chcete během dovolené načerpat novou energii, vyvarujte se zvláště následujícím čtyřem bodům. "Předem podrobně popište, co je potřeba udělat, upřesněte všechny detaily, přidejte k nim termíny," doporučuje služba ověřených specialistů Qjob.cz.
1. Pracovní pošta
S sebou na dovolenou neberte pracovní telefon ani notebook. Pokud si bez nich neobejdete v soukromých záležitostech, používejte je s rozmyslem. "Vyvarujte se vyřizování pracovních e-mailů, i když vás to bude lákat. Před odjezdem na dovolenou zadejte do poštovního klienta oznámení, že jste mimo kancelář a uveďte kontaktní údaje a jméno osoby, na kterou se mohou zákazníci či kolegové v naléhavých případech obrátit. Aby vás to nelákalo, je dobré na laptopu zavřít aplikaci poštovního klienta, u mobilního telefonu pak vypnout nejen náhledy příchozích e-mailů, ale i všechna oznámení," doporučuje Jan Dvořák, ředitel Počítačové školy Gopas.
Pracovní pošta vás může stíhat nejen ze zaměstnání, ale také z mnoha dalších stran. Myslete na to před dovolenou, abyste mohli na čas zahodit za hlavu řemeslníky ve vašem domě či bytě, řešení lékařské péče, finanční operace, jednání s úřady, schůzky s přáteli, organizace dalších volnočasových aktivit a další zdánlivě neodkladné záležitosti k řešení. Nabídku administrativních služeb zveřejňuje Qjob.cz.
Uvědomte si, že pracovní pošta už dávno není jen e-mail. Omezte nebo rovnou vypněte všechny systémy na posílání zpráv a konverzací (např. Facebook, Messenger, Skype, WhatsApp, upozorňování na zprávy a novinky z prohlížečů).
2. Pracovní telefonáty
Řada lidí pokračuje na dovolené v podobném režimu jako v zaměstnání. Neumí zkrátka odpočívat. Své jednání zdůvodňují, že chtějí být neustále v obraze a snaží se vyvarovat případných překvapení po návratu do zaměstnání. Někteří jsou přesvědčeni, že je nelze nahradit.
Na dovolenou odjíždějí se zapnutým firemním smartphonem a berou každý pracovní hovor. "Eliminujte tento negativní návyk a nekažte si chvíle volna. Uvolnění od celoroční přemíry komunikace není hřích, ale pravidlo zdravého rozumu," doporučuje Michal Černý ze společnosti Audiopro. "Na dovolené pracujete pouze na svém odpočinku. V opačném případě po návratu do práce budete brzy unavení a také váš pracovní výkon bude slabší."
Pokud je to jen trochu možné, odstřihněte se také od řešení rodinných problémů. Ty konec konců zatěžují myšlení nejvíce. Školní výsledky vašich dětí se mohou zlepšit po vašem návratu domů, maminka bez vás pár dní vydrží, vztahy nebo dokonce peníze v rodině nevyřešíte po telefonu za jeden večer, a tak je v klidu odložte na později. Doučování, školení a kurzy zprostředkuje Qjob.cz.
3. Špatně delegované pracovní povinnosti
Jestliže mají zaměstnanci tendenci na dovolené pracovat, poukazuje to na slabiny v organizaci firmy nebo v delegování pracovních povinností. "Před odjezdem na dovolenou si jasně určete s kolegy i nadřízeným, kdo bude zastávat vaši práci a převezme za ni odpovědnost. Vyhýbejte se myšlenkám na vlastní nepostradatelnost a nestresujte se. Vězte, že kolegové vás během pracovní dovolené bez problémů zastoupí. Krátkodobá nepřítomnost v práci by neměla funkčnost dobře zorganizovaného týmu nijak ohrozit," říká Tomáš Mertlík ze společnosti Batist Medical.
Také doma nebo v soukromé práci je třeba zorganizovat za sebe náhradu. Pokud zrovna stavíte dům nebo opravujete byt, dejte o své dovolené vědět stavebnímu dozoru. Ten zařídí vše potřebné a dohlédne jak na stavbu samotnou, tak na stavaře a řemeslníky. Jejich služby lze objednat na Qjob.cz.
Pokud jste farmář, jistě si vezmete dovolenou až po žních a sklizni všech zemědělských produktů. Podzimní dovolenou poté můžete strávit klidněji, když pověříte někoho spolehlivého, aby vás zastoupil. Sami dobře víte, že zvířata je třeba krmit pořád, starost o sklizenou úrodu je prvořadá a o prodej se také musí někdo postarat.
Stejné je to se všemi řemeslníky, živnostníky, ale také s lidmi svobodných povolání, jako jsou právníci, umělci či novináři. Když vědí, že jim nic neuteče, mohou si užít dovolenou dosyta.
4. Nejasné termíny a místa dovolené
Odpočinek mohou zkomplikovat i nejisté nebo nepřesně formulované termíny pro čerpání vašeho volna. "Důležité je vědět, že pokud vám do 30. června zaměstnavatel neurčil termín a rozsah dovolené, máte právo si ji určit sami. Udělejte si jasno ve vašem diáři a dohodněte se s nadřízeným. Vyhnete se tak organizačním zádrhelům, například při výběru dovolené na poslední chvíli," říká Michal Novák z pracovního portálu Profesia.cz a dodává: "Nebude vám hrozit navíc ani termínový souběh pro čerpání volna s vašimi kolegy. Pokud dovolenou nevyčerpáte, nebudete ji muset ze zákona nastupovat. Vězte však, že proplacení nevyčerpané dovolené je možné výhradně a jen při skončení pracovního poměru."
Nezapomeňte termíny dovolené a místo pobytu co nejdéle předem koordinovat s vašimi blízkými a hlavně s lidmi, se kterými dovolenou chcete prožít. Na bláznivé horory s balením na poslední chvíli, přebookováním letenek na letišti, sháněním bydlení o půlnoci kdesi v zapadlé vesnici u moře a vzájemným hledáním i ztrácením jednotlivých dovolenkářů během dopravy se dlouze vzpomíná ještě po letech, ale reálná situace byla téměř zoufalá. Virtuálního asistenta můžete zaúkolovat na Qjob.cz.