Expedice Gašerbrum I.

Expedice Gašerbrum I.
SDÍLEJ:
Vrchol!
Jak na to Horydoly jsou mediálním partnerem expedice Gasherbrum I. 2009.

Gašerbrum I. (8086 m n.m.) v Karákoramu byl cílem české horolezecké expedice. Jedna část výpravy plánovala prvovýstup. Druhá se chtěla dostat na vrchol po normální výstupové trase.

10. srpna
Celá expedice nahoře
Na vrcholu Gašerbrum I. (Gasherbrum I.) nakonec stanulo šest členů expedice Kamil Havlíček, Jan Trávníček, Martin Liška, Jakub Vaněk, David Knill a Jaroslav Netík. Všichni vylezli normální klasickou cestou.

9. srpna
Vrchol!
David, Jarda a Honza Tráva vylezli 3. srpna na vrchol Gašebrum I. Jsou již v pořádku dole v základním táboře.

6. srpna
Prvovýstup nebude
Náročnější část výpravy na Gašebrum I. skončila nezdarem. Zdeněk Hrubý s Markem Holečkem sestoupili ze stěny do základního tábora a plánovaný prvovýstup tedy neuskuteční. Důvodem je onemocnění Zdeňka Hrubého.

22. července
ABC camp
Tak jsme dotrekovali do BC a po dni odpočinku se krutě vyhrabali do ABC campu v 6000 m. Zde se pokoušíme dále aklimatizovat na výstup. Další výškový tábor nás čeká v 6400 m. Snad vydrží počasí.

20. července
Baltoro trek
Dnes by měla horolezecká expedice dorazit do základního tábora pod Gašebrum I. Prošla tak zvaný Baltoro trek v době od 14. do 20. července.

13. července
Odchod z Ascole
Přejezd džípy do Ascole. Z Ascole podnikneme sedmidenní trek přes ledovec Baltoro, který je označován za jeden z nejkrásnějších na světě, do Base cmpu pod Gasherbrum I. Nedostali jsme povolení jít do kratší variantou přes sedlo Gondodoro (6000 m). Tudy půjdeme až zpět.

12. července
Přelet z Islamabádu do Scardu
Vzhledem k ne příliš optimální bezpečností situaci na Karakoram highway byl zvolen přesun do hor letecky. Přelet se podařil, přistání vcelku velkého letadla uprostřed hor byl pěkný zážitek. Z okénka jsme jako na dlani pozorovali osmitisícovku Nanga Parbat. Přebalujeme veškerý materiál a připravujeme ho pro nosiče do pětadvacetikilových zavazadel.

10. července
Krátké info z Abu Dhabi
Z paluby letadla přišla krátká zpráva: "Pres veskere pokusy o sabotaz se odlet zdaril. Lisin si zapomel freesku a zubni kartacek, prestoze jsme u nej doma byli rano dvakrat. Cekame na letecke tago do Islamabadu. Jinak na palube podavali pivo, bouhuzel po tretim uz nechteli dat dalsi."

9. července
Horolezci odletěli přes Mnichov a Abu Dhabi
V pátek proběhla v proslulé garáži (nejedná se o název podniku nýbrž o skutečnou garáž u Lišina na zahradě) rozlučková akce plzeňské sekce expedice. Celá záležitost proběhla za účasti kapely Znouzectnost a mnoha plzeňských přátel, kteří pod záminkou loučení přišli vypít neskutečně moc piva.

Po nutné regeneraci a resocializaci členů expedice pokračujeme v přípravách a dolaďování detailů, kterých je více, než by se nám líbilo.Nicméně, vše se snad stihne.

Ve středu proběhl krátký breefing v hospodě Adrie. Ve čtvrtek ve 12:20 expedice odstartovala z mnichovského letiště přes Abu Dhabi směr Islamabád.

8. července
Holeček na Lezci
Popis příprav druhé části expedice zaměřené na prvovýstup popisuje Mára Holeček na serveru Lezec.

7. července
Poslední přípravy před odletem
Do odletu plzeňské horolezecké expedice na Gašerbrum zbývají dva dny. To znamená, že přípravy vrcholí. Dáváme dohromady lezecký materiál, stany a lana. Sháníme instantní potraviny, které by bylo obtížné v Pakistánu obstarat, a dáváme dohromady věci, které pošleme cargem v předstihu. Doufáme, že se s nimi v Islamabádu opět šťastně shledáme.

Také se snažíme sledovat prostřednictvím internetu situaci na Gašerbrumu I. Zjistili jsme, že i několik dalších zahraničních expedic se letos pokusí o vrchol, ale nezdá se, že by tam byl právě nával.

Také sledujeme politicko-bezpečnostní situaci v Pakistánu, která, jak se zdá, není právě nejrůžovější. Nicméně důvěřujeme informacím od našeho spojence v Pakistánu Gullama, který na náš dotaz na bezpečnostní situaci odpověděl stručně: "Islamabad: OK, Karakoram Higrway: OK, Skardu: OK." Věříme mu a pokračujeme v přípravách.

24. června
První vlna balení
Proběhla velká balicí akce. Bylo nutno vyexpedovat cargo. Museli jsme zabalit šest expedičních plastových sudů, které pocestují v předstihu do Islamabádu.

Bylo potřeba zkontrolovat a zabalit lezecký materiál, jídlo na kopec, postavit a zkontrolovat stany. Vše jsme více méně chaoticky našlapali do sudů, veškeré pokusy o organizovaný pořádek selhaly.

Nyní je již expediční vybavení, jak doufáme, na cestě do Pakistánu, a pevně věříme, že se s ním radostně shledáme. V dalších dnech nás čeká již jen několik organizačních drobností, vzpomenout si na zapomenuté, to obstarat a zabalit do batohu, který spolu s námi opustí 9. července mnichovské letiště.

Expedice Gašerbrum I. na HORYDOLY

Výstup na Gašerbrum I. klasickou cestou

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Velikonoce s Emirates: chutě, překvapení a filmové premiéry

Velikonoce s Emirates: chutě, překvapení a filmové premiéry

Letecká společnost Emirates slaví Velikonoce ve velkém stylu. Od 18. do 21. dubna nabízí cestujícím tematické sváteční menu, sladká překvapení a speciální velikonoční atmosféru. Na palubách svých letadel i v prémiových saloncích.... celý článek

Kryptoturistika: v čem spočívá tento zvláštní fenomén?

Velikonoční zvyky. Ježíš Kristus navazuje na pohany

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Totes Gebirge skitour: Appelhaus a Pühringerhütte

Totes Gebirge skitour: Appelhaus a Pühringerhütte

SKI GUIDE Že plánujeme skibidi tour, bylo zřejmé dlouho předem. Tři rychlé ženy a jeden rozvážný muž středního věku opustili své děti, manželky a partnery a vyrazili na skialpech do Totes Gebirge. Mrtvé
Za snowbikovým guru do Obertauern

Za snowbikovým guru do Obertauern

"Nezatáčej řídítky! Otoč hlavou, a zatočí to samo! Hlava, nic jiného!" Povely Hermanna Kocha, světového rekordmana a instruktora jízdy na snowbiku, se rozléhají sjezdovkou v rakouském skiareálu Obertauern. Stačí hodinový dril, abyste se
Kocába - vodácký průvodce

Kocába - vodácký průvodce

RIVER GUIDE Kocába pramení na jižním okraji příbramské čtvrti Nová Hospoda nedaleko obce Dubno. U Dubence řeku podtéká dálnici D4, u Višňové napájí tři rybníky. Pak se stáčí na sever a protéká obcí Daleké Dušníky. Pod Tuškovským vrchem se stáčí na východ a protéká hlubokým lesem pod Starou
Vaše data a servery v bezpečí za ještě dostupnější cenu. Coolhousing snižuje ceny u služby server housing

Vaše data a servery v bezpečí za ještě dostupnější cenu. Coolhousing snižuje ceny u služby server housing

Žijeme v době, kdy jsou informace a data naším nejcennějším majetkem. Osobní dokumenty, soukromé fotografie z dovolených, videa s rodinou nebo třeba sbírka inspirativních e-knih. To vše chceme mít uloženo bezpečně, spolehlivě a ideálně za
Jaké herní příležitosti nabízí Pari-Match svým hráčům?

Jaké herní příležitosti nabízí Pari-Match svým hráčům?

Pari-Match je jedním z nejznámějších spolehlivých online kasin, které si vybírají statisíce hráčů z různých regionů Ukrajiny. Herní zdroj dává návštěvníkům jasné emoce a pozitivní dojmy z velkého množství hazardních her, štědrých bonusů a inovativních

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Král Záhoria - cyklomaraton Skalica Horská kola 19.4.
Krakonošovo Labíčko Labe, Vrchlabí Divoká voda 19.4.
Půlmaraton Pardubice Běh, koloběžky, vozíčkáři 19.4.
Jizerské hory Trail Run Severák 19.4.
Mastník - splutí Sedlčany, kasárna 20.4.
Pohár Plzeňského kraje XCO Město Touškov Horská kola 20.4.
Velikonoce v hornickém domku Příbram, muzeum 7.-20.4. 20.4.
Velikonoce Česko 21.4.
Seakayak - fotovýstava Praha, Leica 4.3.-21.4. Fotografoval Martin Bouzek 21.4.
Neznámá země Zlín 22.-30.4. Cestovatelský festival 22.4.

Diskuse

statia StevenIdoca, 19.4.2025 7:17, 120 příspěvků
Check this out of order delta 9 gummies, 19.4.2025 6:21, 1 příspěvek
Enquire about this out of... delta 9 gummies, 19.4.2025 5:19, 13 příspěvků
I would like to place an ... CurtisTom, 19.4.2025 5:07, 1 příspěvek
Smrt - upřesnění Horydoly, 18.4.2025 16:58, 14 příspěvků
Smrt Anton, 18.4.2025 14:55, 14 příspěvků
Smrt Honza, 17.4.2025 15:49, 14 příspěvků
Mobilní kasino  miroslavrybar, 17.4.2025 10:15, 12 příspěvků
Labe vodák Marek, 17.4.2025 1:00, 1 příspěvek
Smrt Horydoly, 16.4.2025 17:45, 14 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Trhy na Mariánském náměst... Horydoly , 19.4.2025 2:52
Velikonoční speciály potě... Horydoly , 19.4.2025 2:49
Velikonoce v jižních Čechách Horydoly , 19.4.2025 2:44
Přihlaste se na Zažít měs... Horydoly , 17.4.2025 2:28
Shrnutí lyžařské sezony 2... Horydoly Open, 16.4.2025 18:28
Re: Pražský veletržní areál Horydoly , 10.4.2025 0:45
Jak Bosch eBike Systems s... Horydoly , 7.4.2025 11:00
Špindlerův Mlýn startuje ... Horydoly , 5.4.2025 0:33