Adam Ondra z Briançonu odváží zaslouženou zlatou medaili
Adam Ondra vítězí v Brianconu.
Petr Chodura
SDÍLEJ:
Adam Ondra úspěšně zvládl večerní finále ve francouzském Briançonu a ze Světového poháru si odváží zlatou medaili. První místo v lezení na obtížnost si držel průběžně od kvalifikace a dokázal ho obhájit i přes semifinálové nejasnosti ohledně údajného stoupnutí na nýt.
Do sobotního finále postoupilo celkem osm lezců (z celkového počtu 27) a nutno podotknout, že se francouzští organizátoři postarali o perfektní atmosféru a jedinečnou podívanou. Ondra, který do semifinále postupoval z prvního místa, v páteční kvalifikaci jako jediný topoval obě cesty.
Nejistá kvalifikace a semifinále
"Musím říct, že v kvalifikaci jsem byl po dlouhé době na závodech poměrně nervózní a možná až moc jsem si některé kroky kontroloval," vzpomíná Ondra, který jako jediný topoval první cestu a druhou dolezl do topu společně s Rakušanem Schubertem.
V semifinále, které probíhalo ještě ten samý den ve světle reflektorů, si už brněnský rodák daleko více věřil. "Semifinále nebyla vůbec příjemná cesta. Byla s několika otazníky, kdy vůbec nebylo jasné, jak danou sekci lézt, kam dát ruce, kam dát nohy. I tak jsem si daleko více věřil a daleko víc jsem si toho lezení mohl užívat," popisuje cestu Ondra.
Ondra nakonec dolezl do stejné pozice jako Rakušan Schubert, počáteční radost však vystřídalo obvinění za stoupnutí na nýt ze strany rozhodčích. "Byl jsem opět nařčen z toho, stejně jako na olympijské kvalifikaci v Japonsku, že jsem údajně šlápl na nýt. Naštěstí byl náš protest přijat a potvrdilo se, že jsem na nýtu opravdu nestál," komentuje semifinálové drama Ondra, který i přes stejný výsledek s Rakušanem Schubertem postupoval do finále z prvního místa, protože rozhodl lepší výsledek z kvalifikace.
Úžasné finále
Finálovou cestu si Ondra už naplno užíval a jeho výborná fyzická forma se s každým krokem jen potvrzovala. "Finále se mi lezlo úžasně. Cesta byla spíše vytrvalostní, nebylo tam tolik nejistých kroků a sekvencí, které byli těžké k přečtení a gradovala opravdu těžkým vytrvalostním závěrem, který byl spíš o té fyzické připravenosti, která si myslím v posledních týdnech byla dobrá," okomentoval svou formu Ondra.
Finálový úsek byl už dost náročný, avšak na potlesk 5000 diváků bude Ondra vzpomínat ještě dlouho. "Poslední metry byly opravdu dramatické, tam už jsem se dostával do velké únavy. Poslední kroky jsem už už padal, ale naštěstí jsem dokázal podržet i tento chyt a zacvaknout lano do finálové expresky. To byl opravdu krásný zážitek, kdy mi tleskalo 5000 diváků, přesně tolik, kolik bylo vpuštěno do areálu. Myslím, že na tohle vítězství ještě dlouho nezapomenu," raduje se hned po závodu Ondra.
CLIMBING GUIDE Nevysoká skála u Županovic nad Vltavou poskytuje famózní lezení. Dvacetimetrová Sluneční stěna je posazená vysoko ve svahu nad Slapskou přehradou. Všechny cesty začínají na strmé skalní polici a lezec tedy... celý článek
CLIMBING GUIDE V Kroutilově horolezeckém průvodce po Vysokých Tatrách jsme si přečetli nenápadnou poznámku: "Výstup jedním z nejkrásnějších tatranských komínů." Každý s jinými spolulezci jsme již stáli na úpatí Černého štítu, ale kvůli
AKTUALIZACE Přinášíme nejobsažnější přehled umělých horolezeckých stěn v Čechách, na Moravě a na Slovensku. V seznamu najdete spojení a adresy velkých stěn i malých boulderovek, které jsou přístupné pro veřejnost.
MAŘENKA Které skály vynechat z horolezeckých plánů? V této rubrice zveřejňujeme zprávy o aktuálním ohrožení zvířat či rostlin a případně jiných problémech v lezeckých terénech.
Přinášíme průběžné ledolezecké zprávy z Česka a Slovenska. Pokud nám chcete dát vědět, kde dá lézt, jaká je kvalita ledu, nebo se pochlubit aktuální fotogalerií či videem, dejte nám vědět do diskuse pod
Svatý Jan pod Skálou je tradičním dějištěm horolezeckých setkání koncem roku. Horolezecká tradice se nazývá "poslední slanění" a setkávají se při ní lezci ve skalách po celém Československu.